Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 60 от 72 ПърваПърва ... 1050585960616270 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 591 до 600 от общо 718
  1. #591
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Задавал съм си го въпроса и съм си отговорил. Роят се когато всичко им е ОК. Под ОК имам предвид многобройно семейство, здрави охранени пчели, благоприятна природа с приток на нектар и прашец.
    И не се рои когато има проблем. Семейството е слабо, няма приток на храна, натискат ги болести.
    Всяко живо същество е прорамирано да се размножава, пчелите също. От друга страна пчелите не са програмирани да генерират огромни излишъци от мед, които някой да им ги взема всяка година. От там идва проблема за нас пчеарите.
    VES, тук не си прав.
    Пчелите са „програмирани“ да оставят огромни излишъци от мед. Явно не прочете „Мъдростта на кошера“, където се твърди, че пчелите нямат обратна връзка, която да намали търсенето на нектар.
    Жал ми е за теб, и за всички, които само трупат празни постинги.

  2. #592
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И решението е следното:

    Масова и планомерна направа на отводки
    Така е, но какво правим ако нямаме нужда от отводки? Или умишлено подържаме висока зимна смъртност за да можем успешно да се борим с роенето напролет?

  3. #593
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    VES, тук не си прав.
    Пчелите са „програмирани“ да оставят огромни излишъци от мед. Явно не прочете „Мъдростта на кошера“, където се твърди, че пчелите нямат обратна връзка, която да намали търсенето на нектар.
    Жал ми е за теб, и за всички, които само трупат празни постинги.
    А ти колко разбираш под огромни излишъци на мед - 10кг, 50кг, 100кг. Понеже с Василевса сте специалисти по хралупи вероятно ще можеш да ми кажеш, колко събира в хралупата едно семейство за една година.

  4. #594
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    С цялото ми уважение към биолози, лекари, научни работници и преводачи, след като си премерите феромоните и хорОмоните, ако може да дадете една табличка: в какви граници и по какъв начин трябва да се подържат съответните нещица.
    В противен случай се оказва че доста разплявихме / от плява/ темата.
    В цялата работа се срещат и някои полезни зрънца: линковете предоставени от Ангел Йосифов от пост N573, и някои други. Но малко на общия фон.

  5. #595
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Така е, но какво правим ако нямаме нужда от отводки? Или умишлено подържаме висока зимна смъртност за да можем успешно да се борим с роенето напролет?
    Отводките също са пари. Една отводка се равнява на 20 килограма мед. Ако не ти трябва, ами продай я и запиши в актива си 20 kg мед. Ако през сезона не успееш, ами зазими я и през пролетта я продай като семейство, Тогава пък ще вземеш 200 лева и ще запишеш в актива си 40 kg мед.

    Не виждам какъв е проблема - едно семейство само със съществуването си и с развитието си и вече ти носи доходи - пити с пило, или прашец, или мед, или отводки или дори цяло ново семейство - та това са все пари. Просто трябва да се протегнеш и да ги вземеш.

  6. #596
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Хубаво е да посочиш доказателства за твърденията си, защото иначе остава съмнението, че двамата със Слави си измисляте някаква грешна теория, която може да доведе до грешни решения при някои пчелари, повярвали в нея. Самият аз се ужасих, че нещо толкова важно не го знам, в резултат на което губя вече втори ден от живота си в четене и препрочитане на пчеларски книги (2 рафта) и файлове от интернет (няколко хиляди).

    Е поне имаше някаква полза от всичко това - при това препрочитане открих много нови и интересни подробности по разни други проблеми и аспекти, по които сме спорили във форума и не сме намирали разумно разрешение.
    Ето го др.Осташов.Много интересно-увлекателно "преподава".Ако бяха повечето учители като него.....Цялата лекция е интересна.Въпросът за млечицето и търтовките от 25 минута.https://www.youtube.com/watch?v=clefocZH36Q

  7. #597
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Здравейте колеги,има ли вече роеве.Днес се чух с един колега от района който е близо до мен.Похвали ми се че е хванал 2 роя след като е почти приключила рапицата при него.Отделно е извъртял и меда .Ако има някой,нека да се похвали,и да качи снимки.Поздрави и приятни Великденски празници.

  8. #598
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Здравейте колеги,има ли вече роеве.Днес се чух с един колега от района който е близо до мен.Похвали ми се че е хванал 2 роя след като е почти приключила рапицата при него.Отделно е извъртял и меда .Ако има някой,нека да се похвали,и да качи снимки.Поздрави и приятни Великденски празници.
    Преди 3-4 дена направих сефтето за тази година

  9. #599
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Темата е "позаспала" нещо, но няма как да е, при положение че всички, които "борихме" роевото настроение...сега ловим роеве...е дано са от комшийските пчели, а не от нашите!!! Аз "вече съм" на осмия рояк! Успех на всички!

  10. #600
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    Темата е "позаспала" нещо, но няма как да е, при положение че всички, които "борихме" роевото настроение...сега ловим роеве...е дано са от комшийските пчели, а не от нашите!!! Аз "вече съм" на осмия рояк! Успех на всички!
    Народа е зает да лови и дислоцира рояци и нема време да пише. Борбата е безмилостно жестока. Познат мой пчелар не може да се наспи от рязане на маточници и формиране на отводки, той реже те залагат.

 

 
Страница 60 от 72 ПърваПърва ... 1050585960616270 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •