Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 72 ПърваПърва ... 14222324252634 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 718
  1. #231
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Восъка излиза от восъчната жлеза В ТЕЧНО СЪСТОЯНИЕ. След това се разстила по восъчното огледалце, където СЕ ВТВЪРДЯВА под влияние на въздуха и на голямата площ. С втвърдяването си той ЗАПУШВА восъчните жлези. Ако восъчната люспица бъде взета от пчелата, жлезите ще заработят и ще направят нова люспица. Ако не бъде взета или вземането се забави по някаква причина, жлезите СПИРАТ ДА РАБОТЯТ.

    Това е механизма на контрол, който е измислила природата. Докато една пчела взема люспици и гради, тя ще произвежда нови и нови други люспици. Ако обаче пчелата се занимава с нещо друго (напр. храни пило), старите люспици ще си стоят по нея и восъчните жлези няма да работят.
    А някой виждал ли е как се изхвърлят люспиците от восък или това е предположение? Аз не съм виждал, а съм доста наблюдателен за да ми убегне това действие на пчелите. И тук както и с млечицето се получава балансиране на процеса.

  2. #232
    Е чак всички .... Защо тогава ако се раздели пилото с празен корпус по средата, много често в частта с пило без майка се залагат маточници?

  3. #233
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Честита Коледа колеги!
    slavi 13, побърка народа бе човек!
    За 2 дни прерових(предполагам не само аз ) толкова информация, колкото при други обстоятелства за 1 година.
    Баш сега ли я захвана тая тема? Вместо да ядем и пием ровим по книги и компютри.
    Ха сега на здраве на всички!

  4. #234
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    А някой виждал ли е как се изхвърлят люспиците от восък или това е предположение? Аз не съм виждал, а съм доста наблюдателен за да ми убегне това действие на пчелите. И тук както и с млечицето се получава балансиране на процеса.
    Както казах, така пише по книгите. А според г-н Матеев те са надежден източник, за разлика от изказванията на колеги тук във форума.

  5. #235
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ето едно друго обяснение на механизма, който предизвиква появата на пчели-търтовки. Този механизъм е обяснен от проф. Георги Цанков и е много по-логичен от "теорията" за излишното пчелно млечице. Директно копирам целия пасаж:

    "Горночелюстната жлеза при майката е още по добре развита, отколкото при пчелата - работничка и в нея се изработва майчиното вещество, което чрез храната се предава на пчелите от пчелното семейство. То задържа развитието на яйчните тръбички на пчелите - работнички. При липса на майка и на маточното вещество, половата система на пчелите - работнички се развива и те като търтовки започват да снасят яйчица, от които се излюпват търтеи."

    С две думи - докато в семейството има майка, няма как да се появят пчели-търтовки, защото нейното майчино вещество задържа развитието на яйчните тръбички на пчелите-работнички.
    Пилото също излъчват феромони, които спират развитието на яйчниците на пчелите. При рязко намаляване на пилото, тези феромони изчезват, и пчелите стават търтовки. Феромоните на майката не са достатъчни.

  6. #236
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не забравяй за изключително добре развитите обонятелни органи на пчелите, които са в състояние да се активират дори и от един единствен атом ароматно вещество, летящ из въздуха.
    Да така е, но обяснението на професора малко куца.

  7. #237
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Въпреки че половата система на пчелите е недоразвита, при известни условия, като например при естествено роене на пчелните семейства, както и при недостиг или липса на младо пило в гнездото, поради лошокачествена майка, яйчните тръбици при част от пчелите започват да се развиват - появяват се т. нар. анатомически търтовки.

    Доказва се наличието на пчели търтовки, при майка в семейството преди роенето.

    Биологическата подбуда за роевото състояние е постепенното натрупване на все по-голямо количество незаангажирани с работа млади пчели, в тялото на които има излишък от хранителни вещества (пчелно млечице). Определена роля тук играе и недостигът на маточно вещество.
    Тука става дума за временно спиране на майката поради предроево състояние и липса на младо пило - следствие на това. Или поради лошокачествена майка, която не може да задоволи нуждите. То тогава се получава предпоставка за появата на анатомични търтовки, но не още и физиологични. Те ще се появят при липсата на майка.

  8. #238
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Нали вече ви казах, че природата винаги се грижи да сложи регулатор, предотвратяващ свръхпроизводството.
    Да казал си ни,но разреши ни и ние да се съмняваме в думите ти или по точно в коректноста на прочетеното от теб.....Да,природата се е погрижила да има регулатор и контрол,но представи си,че нещо се е объркало и все-пак млечицето се отделя,макар и в незначителни количества.И никой не твърди,че отделянето е = на свръхпроизводство.Не е задължително да се виждат тези процеси.Нима,като кожата ни постоянно се подменя,виждаме да се вейкат парцали...Аз приемам,че нещо се е "объркало"-"еволюирало"и това ми е достатъчно....Чета за някои видни личности,че изяждат-изпиват плацентата на отрочетата си..Какво ли не прави свободията.Не всичко е чиста математика,физика,механика ....Това с пълна сила важи за пчелите.

  9. #239
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Как отглеждам пчели - А. Онегов

    Пчеларската наука определя точно физиологичната верига, която довежда пчелите до роево състояние. Младите пчели изхранват пилото. През първите три дни хранят личинките с пчелно млечице, което сами произвеждат. В съставът на пчелното млечице влизат секретите на слюнчестата и глътъчната жлези. Докато има достатъчно пило за изхранване, секретите на жлезите отива по предназначение. Но ако пилото е малко, младите пчели започват сами да консумират излишното пчелно млечице. Секретите на младите пчели, които до този момент са отивали за изхранване на пилото, изведнъж се оказват излишни.
    Науката намира обяснение и за прекратяването на роевото състояние, при настъпване на силна паша в природата: работата е в това че секрета на глътъчната жлеза участва в преработката на донесения нектар в мед, така че вече не е излишен, всичко си идва на мястото и „мислите“ на младите пчели за роене изчезват.


  10. #240
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Пилото също излъчват феромони, които спират развитието на яйчниците на пчелите. При рязко намаляване на пилото, тези феромони изчезват, и пчелите стават търтовки. Феромоните на майката не са достатъчни.
    А защо пилото излъчва феромони? А те са феромони на майката. За да има достатъчно феромони из целия кошер когато майката е на другия край - например.

 

 
Страница 24 от 72 ПърваПърва ... 14222324252634 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •