Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 70 от 72 ПърваПърва ... 20606869707172 ПоследнаПоследна
Резултати от 691 до 700 от общо 718
  1. #691
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Гоше , сподели какво искаше да кажеш ?
    Адашче,не слушай приятеля ми Делта.Нали сме приятели колега Делта?Защо го съветвам така,ще ме попиташ навярно?
    Оттатък го изкараха русофил,че прокламира руските практици и технологии които след малка модификация са приложими и при нас.А погледнато по–издълбоко цялото пчеларство в България лежи на Руски темел–перефразирано,прера ботено и нагласено според нашите условия от пчеларите–теоретици,напис али трудовете за пчеларството.
    Ако сподели всичко,ще излезе и по–черен от Дявола.
    Адашче,никога не приемай това което четеш или чуваш за чиста монета.Всичко е преходно.
    Приятелю Делта,той все още е чиста душа,нека да си остане такъв.Не го назорвай.Благодаря ти! С думи!

  2. #692
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Адашче,не слушай приятеля ми Делта.Нали сме приятели колега Делта?Защо го съветвам така,ще ме попиташ навярно?
    Оттатък го изкараха русофил,че прокламира руските практици и технологии които след малка модификация са приложими и при нас.А погледнато по–издълбоко цялото пчеларство в България лежи на Руски темел–перефразирано,прера ботено и нагласено според нашите условия от пчеларите–теоретици,напис али трудовете за пчеларството.
    Ако сподели всичко,ще излезе и по–черен от Дявола.
    Адашче,никога не приемай това което четеш или чуваш за чиста монета.Всичко е преходно.
    Приятелю Делта,той все още е чиста душа,нека да си остане такъв.Не го назорвай.Благодаря ти! С думи!
    Намразих руския покрай неговите статии, не че го обичам де.

  3. #693
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Намразих руския покрай неговите статии, не че го обичам де.


    Аз за балас го обичам.Що статии прочетох от него, толкова не бях чел цял живот на руски.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #694
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз за балас го обичам.Що статии прочетох от него, толкова не бях чел цял живот на руски.
    Поне разбра ли нещо?

  5. #695
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Намразих руския покрай неговите статии, не че го обичам де.
    Е,стига де!Нямам впечатление че си русофоб.Все пак сме славяни,а и днес е 3 март.Статии та статии,ама ние сме си ние,нали? Не ме карай да си мисля че модератора Трендафил Дончев е коренно различен от колегата Слънчо/нарочно не използвам латиницата/.Разведри се като ника си в днешния ден.След това пак стани строг.

  6. #696
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Кой ли пък ще е този колега?
    Леко, отиде канчето. Виж ( ако не си видял ) гората от палци и ще разбереш.

  7. #697
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ангел Грънчаров опитах да го чета в началото, но разбрах, че още не съм за тази книга. Сега, на третата година, я чета с други очи. И какво чета - "новоизлюпената майка има способността да литне веднага, за разлика от новоизлюпената пчела...". А сега де - Севдат в клипа си, който съм прикачил, твърди точно обратното - че майката не лети първите дни и няма опасност да литне, докато я маркираме. На кого да вярвам?
    Колегите са ти казали, така че аз само ще доуточня за яснота - тази година си остави десетина кошера да роят и ги наблюдавай редовно, като почнеш да броиш дните откакто видиш излюпена майка до излитане на рой.

    И аз не съм съгласен с някои неща в книгата на Грънчаров - макар да не помня вече с кои точно (: - но и ми направи впечатление, че многократно подчертаваше, че преди всичко развитието и отглеждането на пчелни семейства са в пряка взаимозависимост от природните особености на района, в който се работи. А това нещо се знае само от хора практици - невъзможно е да се напише напълно приложим стъпка по стъпка метод, който ще сработи еднакво при всички. Тъй като съм пчеларствал в различни региони на България, то мога да заява от собствен опит и наблюдения, че дори ~50км дистанция внасят немалка разлика в начина, по който се работи. Да не говорим, че дори година с година няма еднаква - например понякога напъват да роят още пролетта, друг път цяла година въобще и не помислят за роене.

    п.п. а че майка може да литне още същия ден, в който се излюпи - аз съм го установил още, като дете, когато ме беше страх да доближавам кошерите. Прочее може да те изненада, но е факт, че са ми роили и семейства, които съм ги манипулирал по начина описан от Севдат - дори и по този ->
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Миналата пролет послушах съвета на един колега от форума( забравих кой беше - да е жив и здрав дълги години!!)....та с кошерите, които се рояха ги разделих на две по неговата идея - в нов кошер на старото място оставих старата майка на една пита с пчелите, а стария кошер го преместих на ново място, като оставих само 1-2 най-хубави маточника. Тези семейства с новите майки се развиха перфектно, и ми дадоха мед от букета/слънчогледа, единствения недостатък е, че се търси майката, но няма как.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #698
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Гледам тоя клип и му се чудя на тоя по колко роя изтърва на година.
    https://youtu.be/Mqed7t9oyp4
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #699
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Ако майката е читава и жизнена, веднага след излюпването и ако е принудена си литва без проблеми. Не веднъж съм го виждал при люпещи се маточници и то не роеви. И в повечето случаи след 3-4 мин се връща обратно.

  10. #700
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Гледам тоя клип и му се чудя на тоя по колко роя изтърва на година.
    https://youtu.be/Mqed7t9oyp4
    Друмев има някои неща, които няма да ти се вярват, но са си факти.
    Навремето дядо ми пчеларстваше на острова в Белене - Персин. Съмнявам се, че има по- благодатен район в България от този остров. Значи в кратце да ти кажа - семействата масово се рояха и въпреки това не можехме да насмогнем да вадим мед. Тъй като съм споменал Грънчаров, нека ти цитирам по спомен едно природно правило, което човека е установил и синтезирал в следната максима - за силна паша слабо семейство няма.

    Така, че ти го гледаш този човек от видеото и се питаш - баси този как ли се справя с роенето. А не се замисляш, каква ли паша има и дали въобще му пука за роенето.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 70 от 72 ПърваПърва ... 20606869707172 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •