Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 52 от 72 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 511 до 520 от общо 718
  1. #511
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Слави, коментирай пост 502, той е същинския отговор на твоята теза. Пост 505 само прави една вметка към Василевса.

  2. #512
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Защо при рапица се роят, дори и да имат много открито пило?
    Аз си мисля, че роенето при рапица е съвкупност от няколко неща. Едно от тях са отровите с които пръскат. Другото е бурното развитие, което неоже да се постигне със сироп. Трето но не последно е че така или инъче часовника им цъка и е време...

  3. #513
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,
    Слави, благодаря! Да, но и в мен се появява съмнение. Рости го е написал.
    Според мен, много тънък момент! Не трябва да има прекъсване на нектаропотока, подхранване при лошо време. Своевременно разширяване на гнездото, и МАЙКИ С НАМАЛЕНА СКЛОННОСТ ЗА РОЕНЕ.
    По повод на феромоните, на майката и пилото: За мен това доказва колко много неща не знаем! Все си мисля, че намаляването на пилото, кара младите пчели които го хранят да намалят (спрат) отделянето (произвеждането) на пчелно млечице, което пък от своя страна води до развиване на яйчни тръбички, и произвеждане на яйца. Анатомичните търтовки.

    Поздрави, и дано всичките ви с-ва да са по всяко време в пред роево състояние! Г. Георгиев

  4. #514
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    В едно клипче в youtube, един пчелар, който знам, че изнася доста лекции, но се се сещам точно името му казваше, че оправя търтовъчни семейства като им слага по една пита с открито пило 3 пъти през 7 дни. Повечето семесйтва се оправяли още на втората седмица, т.е. с втората пита открито пило, на което залагали матоник за нова майка. Обяснява ефекта точно с хормоните (РЕДАКЦИЯ: Няма да трия, само ще поясня, че съм объркал феромони с хормони! Пилото излъчва феромони, които от своя чрез връзката мозък/нервна сиситема -> ендокринни жлези, влияе на синтеза на определени хормони, които хормони вече създават бързи промени в тялото) на пилото, което се връзва с твърденията на Василевса и Слави за търтовките и количеството открито пило.
    Този пост е редактиран от freelancer_bg; 05.01.2016 в 10:12.

  5. #515
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Най-горещите месеци в БГ са юли, август и септември. Колко роево (миграционно) поведение наблюдаваме през тези месеци? Случва се пренебрежително рядко.
    Абсолютно си прав.Няма как преведеното за "водата" от Слави да важи за нашата география.Най вероятно това се отнася за раьони осигуряващи целогодишно нектар и прашец,за да осигури излезлия "късен" рой.В България колко растения отделят нектар при над 35*-сещам се за люцерната,може би и комунигата.Докато на юг,35* са си нормални температури и за тамошните растения.Може би трябва да концентрираме вниманието си към РЯЗКОТО намаляване на осеменяването(дисбаланс в гнездото) и разните феромони......

  6. #516
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Аз си мисля, че роенето при рапица е съвкупност от няколко неща. Едно от тях са отровите с които пръскат. Другото е бурното развитие, което неоже да се постигне със сироп. Трето но не последно е че така или инъче часовника им цъка и е време...
    Знам, че прашеца от рапица е богат на кобалт, който им действа като виагра. Заедно с другите обстоятелства( голям принос на прашец, нектар и пролетно бурно развитие) е причина за роева треска и при по-слаби семейства.

  7. #517
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    В едно клипче в youtube, един пчелар, който знам, че изнася доста лекции, но се се сещам точно името му казваше, че оправя търтовъчни семейства като им слага по една пита с открито пило 3 пъти през 7 дни. Повечето семесйтва се оправяли още на втората седмица, т.е. с втората пита открито пило, на което залагали матоник за нова майка. Обяснява ефекта точно с хормоните на пилото, което се връзва с твърденията на Василевса и Слави за търтовките и количеството открито пило.
    Здравейте,
    Да това е един от начините за "оправяне" на търтовъчни с-ва, но тук става дума за рояване,и методите за предотвратяване, за това какво предизвиква това състояние на пчелното с-во. Може би, точно хормоните от намалялото открито пило е една от причините за възникване на роево настроение. Затова според мен трябва да има подхранване при лошо време, симулиране на нектаропоток. Да може да не намалява яйцеснасянето на майката.
    Все пак, много неща не знаем, и за сега има много ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ за това каква е причината и как може да се ограничи.

    Поздрави, Г. Георгиев

  8. #518
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    В едно клипче в youtube, един пчелар, който знам, че изнася доста лекции, но се се сещам точно името му казваше, че оправя търтовъчни семейства като им слага по една пита с открито пило 3 пъти през 7 дни. Повечето семесйтва се оправяли още на втората седмица, т.е. с втората пита открито пило, на което залагали матоник за нова майка. Обяснява ефекта точно с хормоните на пилото, което се връзва с твърденията на Василевса и Слави за търтовките и количеството открито пило.
    Колега мен ли цитираш
    http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post41881
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Ами по най-старомодния начин, чрез стръскване и убиване на купчинките пчели и налитане на нова майка. Гледам че колегите дискутират и други начини. За 10-15 търтовки за ден не е проблем да се оправят, но ако има и по-мързелив начин бих го опитал. Всъщност тази седмица ми предстои точно такава дейност и ще поразровя из чуждата преса дали има по-хитър начин за търтовките.

    П.С.

    Сега на прима виста попаднах на 3 интересни начина които може да се пробват:
    1) През 4-5 дена се слага рамка с отворено пило при търтовката. Феромоните от отвореното пило подтискат снасящите работнички и пчелите започват за залагат маточници на отвореното пило. Тогава може да се придаде майка (или затворен маточник) и шанса да я приемат е голям.
    2) Слага се рамка с пчели и майка, като майката е затворена с голяма клетка забучена в рамката (примерно направена от мрежа за дъно). Колкото по-голяма е клетката толкова по-добре. Майката снася пило и разнася феромони а пчелите от търтовката не могат да я убият. Феромоните от пилото подтискат снасящите работнички. След известно време се маха клетката.
    3) Търтовката се събира на няколко рамки в едната страна на кошера а в другата страна се слага рамка с много пчели и майка. Като майката се слага от страната към стената на кошера. Добре е търтовката да е по-слаба. Може да се напръскат и рамките с разтвор на лимонена трева и мента.
    Винаги може по-добре.

  9. #519
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Всички знаем, че при умерено силна паша посещаемоста на поилките пада осезателно и това е точно заради количеството внесен нектар от който се премахва вода и допълнителна такава с цел охлаждане на семейството почти не е необходима. Тоест колкото е по добра пашата толкова по малко вода за охлаждане е необходима, а това пак противоречи на теорията ти.
    Ако си представим че имаме голяма жега и липса не нектар то да много пчели ще носят вода, но те нямат друга работа защото и без това няма нектар за носене така че пак не става по твоя начин.
    Най-горещите месеци в БГ са юли, август и септември. Колко роево (миграционно) поведение наблюдаваме през тези месеци? Случва се пренебрежително рядко.
    Може би не съм го обяснил добре. Написал съм следното „Познато е като роене поради прегряване на кошера – това става през лятото при голяма и продължителна жега, и при липса на близък и рентабилен източник на вода“. Т.е. на пчелите им е трудно да се снабдяват с вода, примерно водата е на 3 км от кошера.
    При прегряване на гнездото, се задейства положителната обратна връзка, и се увеличава броят на пчелите които събират само вода. В книгата има много изследвания, загряват гнездото с лампи.
    Причината е прегряване на гнездото, следствието е увеличаване на пчелите които събират вода и намаляване на пчелите които събират нектар.
    Малко нектар – малко снесени яйца, малко открито пило, и т.н. до роенето.
    Ако нектарът е с голяма концентрация, и в него няма достатъчно вода, която да покрие нуждите за охлаждане на гнездото, пчелите ще събират само вода.

  10. #520
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Относно "прегряването", като противороева мярка - усилената вентилация в роевия период, практикувате ли я?..засилвате ли умишлено вентилацията срещу т.нар. "духота, теплота" от видеоуроците на великия Осташов, Николай Николаевич, и има ли ефект според Вас от засилената вентилация, като противороева мярка?

 

 
Страница 52 от 72 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •