Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 51 от 72 ПърваПърва ... 41495051525361 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 501 до 510 от общо 718
  1. #501
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Колкото до Слави и неговото доказателтво в спора - ДА, този път доказателството е желязно. Не можем копче да кажем. ИЗТОЧНИКА Е ДОСТОВЕРЕН и аз сляпо му вярвам.
    Това имах предвид, като казах да цитират авторите, за да не стават за мезе.

    Относно анатомичните търтовки и роенето има писано и в една по-стара книга на български - 1001 въпроса - въпрос 402.

  2. #502
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Всички знаем, че при умерено силна паша посещаемоста на поилките пада осезателно и това е точно заради количеството внесен нектар от който се премахва вода и допълнителна такава с цел охлаждане на семейството почти не е необходима. Тоест колкото е по добра пашата толкова по малко вода за охлаждане е необходима, а това пак противоречи на теорията ти.
    Ако си представим че имаме голяма жега и липса не нектар то да много пчели ще носят вода, но те нямат друга работа защото и без това няма нектар за носене така че пак не става по твоя начин.
    Най-горещите месеци в БГ са юли, август и септември. Колко роево (миграционно) поведение наблюдаваме през тези месеци? Случва се пренебрежително рядко.

  3. #503
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Благодаря на Слави за материала. Поста му го прочетох с интерес. В случая обаче намирам за по-логични изводите на Перепелова, че дисбаланса между младите пчели кърмачки и откритото пило генерира търтовките, нереализираното млечице в жлезите им а не липсващи феромони на пилото така мисля аз. По въпроса за водата мисля че е следствие не причина, а самата причина е прегряването. Внасянето на много вода е просто признак. Мисля че американския автор обяснявайки роенето като миграция е описал както казва Лазутин втория вид роене - напускането.

  4. #504
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Това имах предвид, като казах да цитират авторите, за да не стават за мезе.

    Относно анатомичните търтовки и роенето има писано и в една по-стара книга на български - 1001 въпроса - въпрос 402.
    Да де. Това е механизма който ще доведе семейството до роене, но не значи, че се снасят яйца от пчели - търтовки. И ако има такива, а то предполагам, че има такива мързеливи пчели, то те ще са единици, които в даден момент ще бъдат изхвърляни.

  5. #505
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Благодаря на Слави за материала. Поста му го прочетох с интерес. В случая обаче намирам за по-логични изводите на Перепелова, че дисбаланса между младите пчели кърмачки и откритото пило генерира търтовките, нереализираното млечице в жлезите им а не липсващи феромони на пилото така мисля аз.
    Пчелите определено могат да регулират отделянето на млечице. Тоест могат да не отделят такова и точно там беше моето най-голямо "НО" по тази теория. Логиката за феромоните ми звучи по правдоподобно. Между другото тази вечер четах в друга тема и интересен текст за феромоните от пилото отнесен към размножаването на акара.
    Доказателства за това че пчелите регулират отделянето на млечице.
    Хранени със захароза през зимата (захарна питка от истинска пудра захар примерно) не води неминуемо да усилено хранене на майката и започване на размножаване. Захарозата е необходимо условие, пчелите търпеливо изчакват да се появят и другите необходими условия за да започната да се размножават усилено.
    При усилена паша пчелите преминават много по бързо през стадия на вътрекошерни пчели много бързо се преквалифицират в нектаросъбирачки.

  6. #506
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Тази книга е с ранг на ПЧЕЛАРСКА БИБЛИЯ. Според мене е безценна, въпреки че все още не съм я прочел до края (все не ми остава време). Има обаче един проблем с този PDF файл - най-важните графики от него ЛИПСВАТ. И ако човек наистина иска да разбере каква е истината - ще му се наложи да си закупи оригинала на книгата на хартиен носител. Точно това направих и аз преди около 2 месеца, въпреки че цената е доста солена:

    http://www.amazon.com/The-Wisdom-Hiv.../dp/0674953762

    Сега остава да я прочета задълбочено, което не е лесна работа. Колкото до Слави и неговото доказателтво в спора - ДА, този път доказателството е желязно. Не можем копче да кажем. ИЗТОЧНИКА Е ДОСТОВЕРЕН и аз сляпо му вярвам.
    Пак скачаш надолу с главата Матеев. Книгата изобщо не дава „библейски неща“, нито за пчелите нито за роенето. Не се заяждам, искам само да те предпазя.
    В книгата се подставя под въпрос, всички писания за инстинкти на пчелите, за това че пчелите вземат някакво решение преди да направят нещо, книгата е преди всичко философска, но дава много доказателства и изследвания, които доказват, че пчелите не вземат самостоятелни решения.
    Тази книга дава много интересна информация, и изследвания за градежа на пити, как и кога се прави. И неговото мнение за събираческата дейност, за вода, за прашец и нектар. За тези неща съм съгласен с него. Обаче има и други мнения.

  7. #507
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Пак скачаш надолу с главата Матеев. Книгата изобщо не дава „библейски неща“, нито за пчелите нито за роенето. Не се заяждам, искам само да те предпазя.
    В книгата се подставя под въпрос, всички писания за инстинкти на пчелите, за това че пчелите вземат някакво решение преди да направят нещо, книгата е преди всичко философска, но дава много доказателства и изследвания, които доказват, че пчелите не вземат самостоятелни решения.
    Тази книга дава много интересна информация, и изследвания за градежа на пити, как и кога се прави. И неговото мнение за събираческата дейност, за вода, за прашец и нектар. За тези неща съм съгласен с него. Обаче има и други мнения.
    Матеев какво ще кажеш? Как ти се струва?

  8. #508
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Пчелите определено могат да регулират отделянето на млечице. Тоест могат да не отделят такова и точно там беше моето най-голямо "НО" по тази теория. Логиката за феромоните ми звучи по правдоподобно. Между другото тази вечер четах в друга тема и интересен текст за феромоните от пилото отнесен към размножаването на акара.
    Доказателства за това че пчелите регулират отделянето на млечице.
    Хранени със захароза през зимата (захарна питка от истинска пудра захар примерно) не води неминуемо да усилено хранене на майката и започване на размножаване. Захарозата е необходимо условие, пчелите търпеливо изчакват да се появят и другите необходими условия за да започната да се размножават усилено.
    При усилена паша пчелите преминават много по бързо през стадия на вътрекошерни пчели много бързо се преквалифицират в нектаросъбирачки.
    Още е рано да стигнем до феромоните на пилото и до роенето, но когато стигнем до там, ще те запозная с теории, може и да не са верни, може и да са верни, при които пилото определя с какво млечице пчелите трябва да го изхранват.
    Т.е. пилото определя с какво трябва да го хранят, като принуждава пчелите да отделят точно определена комбинация от белтъчини, която се диктува от техните феромони.

  9. #509
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    На мен ми възникнаха няколко въпроса.
    • Ако приемем, че анатомичните търтовки снасят, а "работническата полиция" ги чисти за 24 часа, то в предроево състояние пчеларите биха забелязвали, снесени яйца на търтовки - по няколко в килийка, обикновено по стените;
    • Ако пчелите търтовки са постоянно в кошера,защо роенето е само в определен период на годината? Ако напълним един кошер с млади пчели през август, когато пилото е малко, той ще се рои ли?
    • Защо при рапица се роят, дори и да имат много открито пило?

  10. #510
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Пчелите определено могат да регулират отделянето на млечице. Тоест могат да не отделят такова и точно там беше моето най-голямо "НО" по тази теория. Логиката за феромоните ми звучи по правдоподобно. Между другото тази вечер четах в друга тема и интересен текст за феромоните от пилото отнесен към размножаването на акара.
    Доказателства за това че пчелите регулират отделянето на млечице.
    Хранени със захароза през зимата (захарна питка от истинска пудра захар примерно) не води неминуемо да усилено хранене на майката и започване на размножаване. Захарозата е необходимо условие, пчелите търпеливо изчакват да се появят и другите необходими условия за да започната да се размножават усилено.
    При усилена паша пчелите преминават много по бързо през стадия на вътрекошерни пчели много бързо се преквалифицират в нектаросъбирачки.
    Храненето с белтъчна храна стимулира отделянето на млечице. Никъде не се препоръчва хранене със захароза при отсъствие на прашец. При усилена паша да прав си, но ако няма такава. Има тук значение и равномерното снасяне на майката, за да не се случват дисбалансите.

 

 
Страница 51 от 72 ПърваПърва ... 41495051525361 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •