Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 72 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 718
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Нямам опит с рапицата и не мога да коментирам дали ги побърква тя. Но се роят не само силните семейства. Преди 2-3 години точно такова слабо /спрямо другите/ семейство ми се рои. Аз мислех, че е самосмяна, пък то избяга.
    Възможно е и при самосмяна семейството да пусне рой дори и при обединяване на две слаби семейства.Мисля че най добрият вариант за недопускане на роене е като семейството не се оставя без работа от различно естество-да им се осигури работа по изграждане на пити и кърмаческа дейност.Според мен семейството колкото и да е силно пчеларя трябва да направи така че семейството да се чувства слабо через отнемане на пило и осигуряване на достатъчен обем.Важно условие за рентабилността е при настъпване на пашата тази работа трябва да отсъства или да бъде сведена до минимум за да могат пчелите да се съсредоточат върху събирането на нектар.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    лом1
    единственото спасение са отводки иначе изчезват с 200

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от pchela_2010
    единственото спасение са отводки иначе изчезват с 200
    От какво се правят отводки

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    От семействата естествено .С майки , които си подготвил (или подготвяш ).На 2-3-4 рамки....
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Убеден съм че отнемането на пило и направата на отводки е най добрия начин за недопускане на роене.Именно това имах впредвид в по горния пост при отнемане на пило семейството да чувства слабост за да се съсредоточи върху производството на пчели а не да се рои.Ангажирането на семейството с градеж също е добър вариант.Колкото и силно да е семейството при навременно увеличаване на обема то се чувства не достатъчно силно за да изпадне в роево състояние.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Да,и аз съм на същото мнение като на Алексей,а и практиката ми го е доказала.От толкова години/вече над 20/ имам само 2 случая на рояване и то в първите години на пчеларстване.Всяка година правя временна отводка в най горен к-с като облекчавам с-то откъм пило.После отводката я връщам в с-то като по този начин печеля 3 неща:
    1.Предотвратявам роенето в кошера
    2.Сменям си майката/в почти 90%/
    3.Засилвам семейството

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Само ангажирането с градеж ми се струва,че няма да помогне много,но за отводките сте супер прави.особено варианта на буци много ми допада.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от petkofire
    Само ангажирането с градеж ми се струва,че няма да помогне много,но за отводките сте супер прави.особено варианта на буци много ми допада.
    Този сезон не съм отнемал пило.12ДБ.с двугодишна роева майка изгради 5 плодникови рамки и три магазина. Около15 май сложих третия магазин.И трите магазина се напълниха със мад,като единия им го оставих за зимата.Така че може да се разчита на градежа.Може би напролет ще се наложи да отнемам пило.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    колеги,да попитам какво става със събирането на стоков мед от рапицата,след като сме отнели пило или сме направили временна отводка.Така не се ли отслабва семейството?Колко рамки пило отнемате?Знам,че това зависи от самото семейство,но примерно?Питам за меда от рапица защото,при мен това е първата паша и по това време е лудото рояване.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Колега,цъфтежа на рапицата е около 20 април и с-та съвсем не са готови за рояване.Това,че тази година имаше такива случаи е вероятно от богатия принос на прашеца от рапицата.Но,все пак не бива и да си помисляш,камо ли да допуснеш роево настроение на пчелите.Има толкова много начини да не го допуснеш,но все пак,ако си решил да правиш отводка,то ти я правиш от млади пчели и запечатано пило и всичката летяща пчела ще се върне обратно,така,че ти не се лишаваш от работнички.

 

 
Страница 3 от 72 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •