Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 72 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 718
  1. #101
    Потребител
    Регистриран
    14.04.2011
    Мнения
    86
    Пчеларски район
    с.Вълчитрън, общ. Порд
    ДЪСКАТА НА ТАРАНОВ

    В другия форум има специална тема, тук търсачката ме отведе само до един коментар на колегата Аполо бг.

    В какво се изразява метода на Таранов. Имаме семейство подготвило се за роене. Пред него поставяме наклонена дъска на която горния край да е на нивото на прелката, но на една педя разстояние от нея. Намираме майката, затваряме я в клетка която вързваме за долния край на дъската. В ниския край на дъската постиламе платно върху което изтръскваме всички пити. Същите връщаме в стария кошер, можем да използваме и част от маточниците според нуждите ни. В кошера се прибира само летящата пчела, а нелетящата прави грозд около майката. Него и старата майка заселваме в нов кошер.


    Ето едно украинско видео в което нагледно е показан начина по който се прави всичко.
    http://www.youtube.com/watch?v=7tjmGlRtVws

  2. #102
    Наблюдател
    Регистриран
    29.10.2011
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Ако стръска пчелите и майката в новия кошер няма ли да получи същия ефект.

  3. #103
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Не съм сигурен, но мисля че в оригиналния метод на Таранов майката не се търси(затваря в клетка) и пак ефекта беше същия.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #104
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Да попитам някой който има опит с това:
    Ако една майка е отгледана в началото на сезона (април месец) и семейството е изцяло развито за пашата тя рои ли се същата година? И въобще ако майката е нова, рои ли се същата година?

  5. #105
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Роява,и още как,стига да има условия.На 21.07 ми излезе ройче на 1 рамка с прекрасна майка,в смисъл всичко и е наред и то от рой развит на два корпуса.Роя мисля е от началото на юни.Абе пчелите са луда работа,но аз ги обичам като децата си, и най вече внуците.

  6. #106
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Ако и създадеш необходимите условия ,ще се рои
    Милен Михов

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    Да попитам някой който има опит с това:
    Ако една майка е отгледана в началото на сезона (април месец) и семейството е изцяло развито за пашата тя рои ли се същата година? И въобще ако майката е нова, рои ли се същата година?
    Рой е възможен и при:обединение на две семейства:при самосмяна: при загуба на майката.Иначе пчелите отглеждани в тръвни могат да се роят и три пъти за сезон.

  8. #108
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Каква ми е идеята.
    Тъй като не мога да ходя когато те имат нужда от манипулации, а само събота и неделя мисля да направя следното:
    1. Април месец махайм майката заедно с 3 пити в отделен кошер до основното семейство
    2. Основното семейство, което е осиротено си отглежда свищеви маточник
    3. Когато свищевата майке се оплоди и всичко е наред обединявам семействата като убивам старата майка преди това.
    Това, което целя е да има млада майка, която да не иска да се рои същата година, същевременно да снася хубаво. Ако при обединяването ги разширя достатъчно мисля, че ще почнат да работят вместо да мислят за рой.

    Имам едно семейство тази година е такова (направено май месец) и въпреки рапица и липа като главни паши не искаше да се рои...и си мисля, че ако го приложа към другите семйства този модел може да проработи.
    Ако някой е работил така ще се радвам на обратна връзка.

  9. #109
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    Каква ми е идеята.
    Тъй като не мога да ходя когато те имат нужда от манипулации, а само събота и неделя мисля да направя следното:
    1. Април месец махайм майката заедно с 3 пити в отделен кошер до основното семейство
    2. Основното семейство, което е осиротено си отглежда свищеви маточник
    3. Когато свищевата майке се оплоди и всичко е наред обединявам семействата като убивам старата майка преди това.
    Това, което целя е да има млада майка, която да не иска да се рои същата година, същевременно да снася хубаво. Ако при обединяването ги разширя достатъчно мисля, че ще почнат да работят вместо да мислят за рой.

    Имам едно семейство тази година е такова (направено май месец) и въпреки рапица и липа като главни паши не искаше да се рои...и си мисля, че ако го приложа към другите семйства този модел може да проработи.
    Ако някой е работил така ще се радвам на обратна връзка.
    Грешен е подходът .Но ако основното Ви като пчеларстване е да не се роят "ДА"
    Милен Михов

  10. #110
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Защо е грешен в коя част е грешен?
    Да като цяло не искам да се роят...мед чакам от такъв подход също

 

 
Страница 11 от 72 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •