Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 14
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив

    Конфигурация на питите

    Има ли нещо като закони за подредбата на питите в кошера - запечатан мед, незапечатан мед, прашец, запечатано пило, незапечатано пило, восъчни основи, изградени празни пити?
    Коя е добре да е към края, коя по средата, коя с коя да си граничи?
    Това, което е добре, означава ли, че ако не е така подредено, то ще е лошо?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Те пчелите си подреждат нещата най добре.
    Но има техники, които трябва да се прилагат от време на време, в зависимост от целите и нуждите и ситуациите.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив
    Когато се налага да махаме или слагаме някакви пити, все пак е добре да се знае коя къде е добре да се постави, а не след намесата ни, пчелите да почнат да местят насам натам излишно, нали?..

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от Gogo
    Когато се налага да махаме или слагаме някакви пити, все пак е добре да се знае коя къде е добре да се постави, а не след намесата ни, пчелите да почнат да местят насам натам излишно, нали?..
    Ами ако не им разместваш питите няма да им създаваш излишна работа. Иначе пита за градеж се слага между пити с пило.
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Питай конкретно какво те интересува, то пити са налага постоянно да се местят, да подменят и тн.
    Общо взето не трябва да се разваля много подредбата на гнездото, освен ако нямаш някаква цел, например разширяване с корпус, предотвратяване на роево настроение и тн
    При разширение на гнездото например, ако ще разширяваш с основа, първо я слагаш до пилото и като я поизградят - между пилото. Зависи и от климатичните условия.
    Иначе кълбото винаги е в средата на корпуса, питите с прашец и мед са винаги от страни на питите. Има моменти, когато се ползва ХР, и над нея магазин с мед, тогава долу в плодника всички пити са пълни с пило, защото медения венец им е над пилото. Много са различни нещата.
    Иначе можеш да разместваш пити, Чорбич например разделя пилото с рамка с прашец, което твърди че помага за по бързо развитие. Ако пролетно време сложиш една разпечатана пита с мед в средата на пилото, това им дава такава инжекция. Общо взето пчелите не търпят да им се разделя пилото, както и да се слага мед пд пилото и бързо възстановяват подредбата си, а ние пчеларите изолзваме това пренасяне на меда, за стимулиране на яйцеснасянето и за имитиране на нектаропоток.
    Всичко е описано по книгите и с практиката ще ти се изясни най добре.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив
    Благодаря.
    Разширавам гнездото при ЛР кошер и от втори корпус смъквам изградени пити в първи, а на мястото от иззетите от втори, поставям отново основи за градеж.
    Затова се чудих, когато смъквам изградените пити долу, дали има някакво значение къде ги слагам.
    По някаква интуиция .. просто не ги слагах баш в краищата, а като предпоследни в единия или другия край.
    По същия начин, когато качвам пити отдолу в горния корпус, аз взимам такива със запечатано пило и ги тикам някъде между другите.
    Значи, когато направиш нещо не както трябва и ги накараш да местят, като гламави мед от една пита в друга, това им действа стимулиращо..

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И как така разширяваш гнездото като смъкваш изградени долу, къде ти е пилото в момента, би трябвало да е в горния корпус. Обясни малко по подробно.
    Аз в момента не пипам изобщо в плодника, слагам по една основа в медовия корпус и по този начин следя пашата , на 3-4 дни я вадя вече изградена и слагам нова основа. Ако градят, значи има паша, ако не градят - няма паша.
    А преместването на мед се прави в определени моменти, не по всяко време. Пролетно време се прави , за да се превърне стария мед в пчели и да има по бурно развитие, август месец се прави, за да се имитира нектаропоток и да не се храни със захар и да се стимулира майката да снася повече яйца за зимни пчели.
    В пчеларството не трябва да се работи по интуиция, а трябва винаги да си наясно когато нещо правиш, защо го правиш и какво ще последва от това.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив
    Значи, аз развивам кошера от отводка на 4 пити. Поставях основи за градеж докато напълня корпуса до 10 пити.
    По съвети на по-стар пчелар, трябваше да слагам основи и да ги изваждам щом ги изградят, докато събера 5 изградени пити в склада. Е, аз разширявах с по 2 основи в първия корпус и след 4-5 дни изградение недоизградени в тях майката беше наснясяла - е, как да ги извадя?!.. Успях само 1 празна изградена пита да изкарам.
    Та след като напълних първия корпус с 10 пити и 1 изградена в склада, поставих втори копрус в който качих 3 пити с пило от първия и добавих изградената пита от склада и и още 2 рамки с основи.
    Така станах със 7 пити в долния корпус и 6 пити в горния.
    След5 дни добавих 2 основи в горния.

    Като добавя 2 горе, стават 8 горе и 7 долу. Взимам 2те последно изградени отгоре и ги смъквам долу. Така стават 7 горе и 9 долу.
    За да изравня бройката, взех още една пита със запечатано пило от долния и я качих в горния. Така се получи 8 пити в долния и 8 в горния.
    След седмица ще имам по 10 пити в двата корпуса и ще предстои поставяне на 3-ти.
    Имам вероятно два варианта.

    Първи - слагам ХР и поставям 3-тия корпус най-отгоре, а на долните им размествам местата.

    Втори: - 1-вия става 3-ти, 2-рия става 1-ви, а новия корпус поставям като 2-ри, между тях. Проблемът обаче е, че нямам изградени пити и ако го забия с празни основи не знам как ще им се хареса това.

    И от това допълнително разширяване естествено започнаха и допълнителните ми въпроси относно конфигурацията на питите.

    Дано съм звучал достатъчно разбираемо.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Цитат Първоначално публикувано от Gogo
    Значи, аз развивам кошера от отводка на 4 пити. Поставях основи за градеж докато напълня корпуса до 10 пити.
    По съвети на по-стар пчелар, трябваше да слагам основи и да ги изваждам щом ги изградят, докато събера 5 изградени пити в склада. Е, аз разширявах с по 2 основи в първия корпус и след 4-5 дни изградение недоизградени в тях майката беше наснясяла - е, как да ги извадя?!.. Успях само 1 празна изградена пита да изкарам.
    Та след като напълних първия корпус с 10 пити и 1 изградена в склада, поставих втори копрус в който качих 3 пити с пило от първия и добавих изградената пита от склада и и още 2 рамки с основи.
    Така станах със 7 пити в долния корпус и 6 пити в горния.
    След5 дни добавих 2 основи в горния.

    Като добавя 2 горе, стават 8 горе и 7 долу. Взимам 2те последно изградени отгоре и ги смъквам долу. Така стават 7 горе и 9 долу.
    За да изравня бройката, взех още една пита със запечатано пило от долния и я качих в горния. Така се получи 8 пити в долния и 8 в горния.
    След седмица ще имам по 10 пити в двата корпуса и ще предстои поставяне на 3-ти.
    Имам вероятно два варианта.

    Първи - слагам ХР и поставям 3-тия корпус най-отгоре, а на долните им размествам местата.

    Втори: - 1-вия става 3-ти, 2-рия става 1-ви, а новия корпус поставям като 2-ри, между тях. Проблемът обаче е, че нямам изградени пити и ако го забия с празни основи не знам как ще им се хареса това.

    И от това допълнително разширяване естествено започнаха и допълнителните ми въпроси относно конфигурацията на питите.

    Дано съм звучал достатъчно разбираемо.
    Мое мнение е че като си извадил 3-те пити от долу, на тяхно място е трябвало да сложиш и основи за градеж, а като си качил пило горе, дори и да си допълнил с основи, пчелите ще се качат и ще работят и горе. Но трябва яко подхранване.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Това вече е обяснение както трябва. Вече си личи че по си наясно с нещата.
    Виж сега, забрави за трети корпус, особено ако чакаш слънчоглед.
    Смъкни майката със всички пити с отворено пило и празни рамки в първи корпус, всичкото запечатано пило и рамките с мед качи във втори корпус, като сложиш ХР между тях. Запечатаното пило като се излюпи, ще ти стане медови корпус.
    Сега ако завъртиш корпуси, даваш простор на майката да се развива яко и да прави пило. Не зная какви са ти целите. Ако искаш мед, направи това което ти предлагам или сложи ХР над втори корпус и отгоре трети, но зависи каква е силата на семейството ти и имаш ли добра паша в момента. Щом градят, значи имаш. Ако искаш да развиеш силно семейство - тогава завърти корпусите и ги остави така да се зазимят и храни. Варианти има много, важното е да знаеш какво очакваш и да си наясно какво е състоянието на семейството. Ако семейството е изпълнило докрай и двата корпуса, тогава ти трябва трети.
    Иначе за основите, ако не искаш да ти я осемени майката, слагаш я по към края и на третия ден я махаш и слагаш нова, иначе майката я намира и я осеменява и тогава не можеш да я махнеш.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •