Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 14 от общо 14
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив
    Благодаря отново за ценните съвети.

    Целите ми са да развия добре семействата и да съберат достатъчно мед за едно добро презимуване и добро пролетно развитие. Не съм си и помислял, че от отводки в същата година ще вадя мед за консумация.
    Слънчоглед не чакам. В моя район няма такава екстра, нито ще ги карам на такова място. В края на седмицата ги качвам в балкана, където всички поляни са в цвят и ще стоят там до към края на Август или докато има паша. В момента цъфти маточината, а скоро ще почне и ментата, която е доста в района.

    Разбирам, че ако се хвръля на отглеждане на много пило, ще имам по-малко добиви на мед, но ако съберат достатъчно за собствени нужди, то това ме устройва.

    В момента през някой друг ден им сипвам сироп 1:1 и слагам стартовит, който доколкото четох не е характерен да се дава за този сезон, но не съдържа нещо лошо, затова аз го давам. Понякога им правя сиропа с пепелява вода, както бях споменал в друга тема при борбата с акара вароа.

    Какво се случва, когато гнездото се разширява, а не всички пити са покрити с пчели?
    Ако пчелите, които градят, а няма къде да градят, какво правят, помагат за другите дейности или си мислят за глупости?

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    [В момента през някой друг ден им сипвам сироп 1:1 и слагам стартовит, който доколкото четох не е характерен да се дава за този сезон, но не съдържа нещо лошо, затова аз го давам. Понякога им правя сиропа с пепелява вода, както бях споменал в друга тема при борбата с акара вароа.

    Какво се случва, когато гнездото се разширява, а не всички пити са покрити с пчели?
    Ако пчелите, които градят, а няма къде да градят, какво правят, помагат за другите дейности или си мислят за глупости?[/quote]

    Ами щом нямаш пити и за да градят е добре че сипваш сироп. За стартовита не зная, все пак са някакви витамини. Тя майката няма да снася повече от колкото могат пчелите да отгледат пило. Как е положението с прашеца ? По Пловдивско рано изгаря всичко. Иначе гледай да не блокираш плодника със сироп, сипвай по 200-300 грама през 2-3 дни.
    По време на липса на паша, ако не се създава работа на семейството, пчелите ще бездействат. Така че даването на основи и сироп ги държи в работно настроение, а и хранят майката по добре, при което тя снася повече яйца и пчелите са ангажирани и с гледане на пило.
    Когато гнездото се разширява постепенно, не е проблем, но когато го преразшириш, забавяш малко развитието. Това се отнася за отводките само, не и за силните семейства. Аз разширявам само когато пчелите покрият всички междурамия или има много пило пред излюпване. Трябва да се мисли и с няколко дни напред и да се следят и прогонозите за времето.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Тази година масово роевете излязоха през ЮНИ

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Не ти препоръчвам да ги държиш преразширени.Градежа става слаб,опасноста от кражба нараства и пилото не е компактно.Ако си в началото на обилна паша е друго?!Маже да градиш с цел подпомагане на други отводки.Може да пускаш строителна рамка и т.н.Пчелите си мислят за глупости/да се роят/ основно през май месец.
    1000 пчелари - 1000 технологии

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •