Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44

    КОЛЕГИ ОКОЛО РУСЕ...КОГА ЩЕ ЦЪФНЕ СЛЪНЧОГЛЕДА?

    Колеги от Русе, кога ще цъфне слънчогледа? Липата кога ще свърши според Вас? Може да са глупави въпроси , но ми е първа година !! Какви са вашите виждания...не искам да го меся, защото е за собствена консумация...
    Благодаря предварително!!

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Миналата седмица забелязах една нива до Цар Калоян, на която слънчогледа беше започнал да цъфти. В Русе липите цъфнаха преди седмица, на село преди 1-2 дни.
    Та мисълта ми е, че много зависи от региона и разни други подробности (торил ли е кооператора и т.н.).
    Аз се разходих по нивите около пчелина и видях, че скоро слънчогледа няма да го бъде и така...
    Знам. че не ти бях полезен, ама... да си кажа :D

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    В Русе липата вече преминава, дори и късната.
    В селото където е пчелина ми, липата започна да цъфти преди около 4-5 дена.На 09 юни още не бе почнала а на 16 вече носеха яко липов нектар.
    В моя район вероятно няма да се застъпят, защото слънчогледа наоколо е все още с доста малки глави и се надявам да удържи още десетина дена.
    А как е при теб, може да кажеш само ти, след като си огледаш района.
    Освен това има ранно, средно и късно цъфтяща липа.В града явно има и от трите вида,защото първите цъфнаха доста отдавна.
    Все пак при мен тази година ще има липа, нещо което не се бе случвало от 3-4 години.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    В нашия раойн има само един блок слънчоглед който започво,но пчелите не го отразяват защото липата е в силата си.На всеки трети ден Фарарите искат корпус.Слънчогледа при нас ще започни около 01.07
    1000 пчелари - 1000 технологии

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Моите са около Николово . Ми да Ви кажа , надявам се още поне седмица да не цъфти тоя слънчоглед , че да мога да се възползвам от липата. А това което видях в събота беше слънчоглед към 1,50м.с пити колкото една длан и при разходката на текето заминаващата си липа.
    Дали имам време до тази събота незнам....да не ги блокирам завалийките . Имат място за слагане , но нали трябва нектара да го разпръскват...ЛР10 рамкови, бях им сложил 2 полукорпуса, когато отидох да им дам другите 2 (преди 3 дена), първите 2 бяха пред запечатване. Още 6 дена късмет и съм блокирал всичко. Така ли е или си мечтая ..? Благодаря , че се отзовавате на начинаещите...

  6. #6
    В Словополско слънчогледът започна да жълтее.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Колега, без да съм експерт, мисля че зависи в коя част на Николово са ти кошерите (че то си е дълго село). Ако си край езерото, липата е по близо. Ако си в Гагаля имам една новина за теб. Блокът със слънчоглед по пътя за Долно Абланово е вече цъфнал. Видях го преди 2 часа. Не отделни светове, а цялата нива. На съседния блок даже не се забелязват "бутони".
    При мене липата е на 3.7км а слънчогледа на 2.8км, така че сигурно "букета" ще е реколтата.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    14
    В района на новия детски магазин -разклона Варна Кубрат има вече цъфнал слънчоглед
    lz2iry 30 бр ЛР

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •