Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 87
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Преди 4-5 години през ноември свалих два рояка с далаците от една топола.Настаних ги в 6 рамков нуклеус с 4мм стени от фазер.Двата рояка покриха три рамки дб ,като между тях сложих една рамка с мед.Януари им сложих питка.В началото на март след прегледа забравих да им върна преградната дъска.В края на март на мястото на преградната дъска имаше изграден далак колкото дб плодникова рамка и осеменена от вътрешната страна.
    Иначе обикновено със зацъфтяване на джанката слагам първите рамки за градеж.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Добре но при това зимуване само на "ясла" без перга как започват пилото. Без запаси от перга не чакат ли първия прашец за да започнат пилото. А без млади пчели едва ли може да има значителен градеж. Аз нямам толкова опит до сега и реших да дам всичко за да видя възможно ли е изграждане на пита началото на март.
    Заложил съм материала и след няколко дена ще проверя.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	WP_000658.jpg
Прегледи:      553
Размер:	162.3 KB
ID:	3579

    П.С. Виж тук ми давате отговор на друг интерес въпрос. Може ли семейство да презимува само на изкуствена храна без капка мед.
    Винаги може по-добре.

  3. #33
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За да ти чист експеримента, трябваше да бухнеш и поне 1 литър захарен сироп, за да имитираш нектара в природата. Прашец пчелите ще си намерят сами и без твоя помощ. Остава третият фактор - наличие на млади пчели с активизирани жлези. Предполагам, че все някоя друга млада пчела ще се намери, но отделяния восък ще е само колкото леко да се забели восъчната основа и нищо повече.

    Ха-ха - това моето е теоретична прогноза и ми е много любопитно дали ще позная.

  4. #34
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ами и по-добре да не бързат с пилото, щото с тези 6 рамчици могат да изхвърчат още преди да съм започнал да пренасям първите маточници.
    Между другото бадемите вчера бяха започнали да цъфтят тук-таме и до седмица започва бурното отглеждане на пило. Иначе минзухара и дряна са цъфнали доста отдавна.
    А в случай че си забравил, пчелите могат да отглеждат пило дори и при отсъствие на перга в питите и приток на прашец от природата (макар и за известно време) - за целта използват запасите си от протеини в тялото си.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #35
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    За да ти чист експеримента, трябваше да бухнеш и поне 1 литър захарен сироп, за да имитираш нектара в природата. Прашец пчелите ще си намерят сами и без твоя помощ. Остава третият фактор - наличие на млади пчели с активизирани жлези. Предполагам, че все някоя друга млада пчела ще се намери, но отделяния восък ще е само колкото леко да се забели восъчната основа и нищо повече.

    Ха-ха - това моето е теоретична прогноза и ми е много любопитно дали ще позная.
    За да започне изграждане на пити са нужни следните задължителни условия:
    1)Приток на нектар
    2)Липса на достатъчно празно пространство за поставянето му
    3)Наличие на мед в кошера
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    За да ти чист експеримента, трябваше да бухнеш и поне 1 литър захарен сироп, за да имитираш нектара в природата. Прашец пчелите ще си намерят сами и без твоя помощ. Остава третият фактор - наличие на млади пчели с активизирани жлези. Предполагам, че все някоя друга млада пчела ще се намери, но отделяния восък ще е само колкото леко да се забели восъчната основа и нищо повече.

    Ха-ха - това моето е теоретична прогноза и ми е много любопитно дали ще позная.
    Тези условия съм изпълнил, че и доста отгоре, така че се надявам поне малко да не познаеш
    Винаги може по-добре.

  7. #37
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    За да започне изграждане на пити са нужни следните задължителни условия:
    1)Приток на нектар
    2)Липса на достатъчно празно пространство за поставянето му
    3)Наличие на мед в кошера
    Сигурен ли си в това? Аз пък знам, че восъчните жлези на младите пчели се активират и си работят, и ако няма къде да се слагат восъчните люспици, младите пчели ги изхвърлят. Важното е, че ако младата пчела функционира активно, то восък се отделя задължително, и само от пчеларя зависи дали ще даде основа, за да се оползотвори този восък.

    Ако съм прав, значи восък се отделя и сега от младите пчели (защото работят активно по отглеждане на малкото налично пило), но просто тези млади пчели към днешна дата все още са много малко като брой, така че и градежа (ако го има) ще е символичен.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Ами и по-добре да не бързат с пилото, щото с тези 6 рамчици могат да изхвърчат още преди да съм започнал да пренасям първите маточници.
    Между другото бадемите вчера бяха започнали да цъфтят тук-таме и до седмица започва бурното отглеждане на пило...
    Е да това е важно да се уточни, при мен бадема започва да цъфти най-рано на 20 март.
    Винаги може по-добре.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Сигурен ли си в това? Аз пък знам, че восъчните жлези на младите пчели се активират и си работят, и ако няма къде да се слагат восъчните люспици, младите пчели ги изхвърлят. Важното е, че восък се генерира така или иначе щом младата пчела функционира активно, и само от пчеларя зависи дали ще даде основа, за да се оползотвори този восък.

    Ако съм прав, значи восък се отделя и сега от младите пчели, но просто тези млади пчели все още са много малко като брой.
    Ха ха скутелатора май е чел онази книжка за сто и няколко долара... Ако трябва да кажем точно градежа започва когато всички налични килийки в кошера са запълнени с нектар над 50%. И добавка температурата да е над 13 градуса в кошера.
    Винаги може по-добре.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Ха ха скутелатора май е чел онази книжка за сто и няколко долара... Ако трябва да кажем точно градежа започва когато всички налични килийки в кошера са запълнени с нектар над 50%. И добавка температурата да е над 13 градуса в кошера.
    Язък за скъпите книжки.В една от моите пишеше ,че трябва да се развие някаква жлеза ,ама не помня точно.Иначе моите почват да градят ,когато в кошера няма почти нищо.Края на май.

 

 
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •