Здравейте,
аз съм поредния ентусиаст на тема пчели.
Преди много години, с баща ми гледахме няколко кошера, но се разболяха от нещо и всички до един измряха. Решихме да изчакаме няколко години и тогава да подновим гледането, но от изчакване, то си стана...
Та вече сам реших да се залавям. Тогава гледахме пчелите със системата ДБ, но от всичко прочетено, аз реших да се захвана с ЛР. Старите ДБ за нищо не стават и без това..
Конкретния ми въпрос в тази тема е:
Имам възможност да ги гледам на 2 места. Казвам 2, защото тези две мога да посещавам често и да са ми охраняеми. Не искам да ми ги задигнат от някое поле или гора. Едното място е между Пловдив и с. Марково. Тук само лозя има, нищо интересно за пчелите. Въпросът ми е, с течение на времето до 20 кошера дали ще могат да се гледат на такъв терен?
Другото място е с. Лилково. То е с надморска височина около 1500-1600 м. Гората е само иглолистна. Има доста билки, като кантарион, мащерка, магарешки трън, шипка и каквото още там е характерно за подобен род балкан. Имам спомен, че навремето стар пчелар казваше, че времето за пчели на подобно място е, когато цъфне шипката. С нея що-годе цъфти и всичко останало. На такова място мога ли да се надявам на една нормална до добра паша за пчелите? И мога ли да имам притеснения от разликата в надморската височина?
Общо взето съм си направил планове от цъфтежа на шипката до края на септември някъде да седят в балкана, а след това да си ги прибирам към Пловдив, където пролетта да имат по-ранна паша от Лилковската.

Това е за сега.
Колкото повече чета, толкова повече въпроси ми излизат, но постепенно ще питам за всичко.

п.с.: ако гледам пчелите изцяло в балкана, ще успеят ли да презимуват там, бурканите с компотите ми замръзват вътре във вилата ... също така, там пролетта идва малко по-късно и то само с минзухари. Ще успяват ли да се развиват достатъчно. И ако живеят изцяло в такъв район, значи ли това, че ще практикувам еко пчеларство )) или както тук някъде четох - биологично.

Поздрави.