Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 18
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив

    МНЕНИЯ ЗА МЯСТО ЗА ПЧ - с. МАРКОВО-ПД ИЛИ с.ЛИЛКОВО-РОДОПИ

    Здравейте,
    аз съм поредния ентусиаст на тема пчели.
    Преди много години, с баща ми гледахме няколко кошера, но се разболяха от нещо и всички до един измряха. Решихме да изчакаме няколко години и тогава да подновим гледането, но от изчакване, то си стана...
    Та вече сам реших да се залавям. Тогава гледахме пчелите със системата ДБ, но от всичко прочетено, аз реших да се захвана с ЛР. Старите ДБ за нищо не стават и без това..
    Конкретния ми въпрос в тази тема е:
    Имам възможност да ги гледам на 2 места. Казвам 2, защото тези две мога да посещавам често и да са ми охраняеми. Не искам да ми ги задигнат от някое поле или гора. Едното място е между Пловдив и с. Марково. Тук само лозя има, нищо интересно за пчелите. Въпросът ми е, с течение на времето до 20 кошера дали ще могат да се гледат на такъв терен?
    Другото място е с. Лилково. То е с надморска височина около 1500-1600 м. Гората е само иглолистна. Има доста билки, като кантарион, мащерка, магарешки трън, шипка и каквото още там е характерно за подобен род балкан. Имам спомен, че навремето стар пчелар казваше, че времето за пчели на подобно място е, когато цъфне шипката. С нея що-годе цъфти и всичко останало. На такова място мога ли да се надявам на една нормална до добра паша за пчелите? И мога ли да имам притеснения от разликата в надморската височина?
    Общо взето съм си направил планове от цъфтежа на шипката до края на септември някъде да седят в балкана, а след това да си ги прибирам към Пловдив, където пролетта да имат по-ранна паша от Лилковската.

    Това е за сега.
    Колкото повече чета, толкова повече въпроси ми излизат, но постепенно ще питам за всичко.

    п.с.: ако гледам пчелите изцяло в балкана, ще успеят ли да презимуват там, бурканите с компотите ми замръзват вътре във вилата ... също така, там пролетта идва малко по-късно и то само с минзухари. Ще успяват ли да се развиват достатъчно. И ако живеят изцяло в такъв район, значи ли това, че ще практикувам еко пчеларство )) или както тук някъде четох - биологично.

    Поздрави.

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив

    Благодаря, че сте ми преместили темата в този раздел, но в тези подраздели много много не се пише, не се и преглеждат темите от много хора. Възползвах се от описанието на форума за новобранци да си вмъкна темичката там, с надеждата да ми се отговори. Постарах се да опиша района си, за да може не само съседи да могат да ми отговорят. да не говоря и че това ми е първо мнение във форума, докато намеря къде ми е преместено ).. помислих, че е изтрито. Освен това и не всеки влиза всеки път с регистрацията си, понякога хората преглеждат форума като гости, а за тази секция се иска парола, което още стеснява кръга хора, които биха я видели.
    Ако до седмица никой не ми отговори, ще бъда благодарен, ако ми я върнете в лайския раздел.

    Поздрави.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Не се тревожи за това къде ти е темата,който иска да ти отговори ще го направи независимо къде е тя.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Здравей колега!Ако нямаш акация или липа,трябва поне нивите да са ти яки.Мисля че ако разчиташ само на ливадна паша няма да си доволен,но ти си знаеш?!Успех!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Районът на Лилково е чуден.Гледал съм 10 кошера в поляна между боровете,но ми ги нападна мечка и се наложи да ги преместя в Храбрино.Пчелина ми беше над вододайната зона.Там изкарах до момента докато имаше насаждения от праскови.Мед се вади най вече от билките по поречието на река Храбринска.Марково е близо до района в който съм пчеларствал и предполагам,че ще е по добър.Във вилната зона има много удобни места за пчелин.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Колега,
    Общо взето добре познавам районите които си споменал. Според мен си избери първо какво искаш, качество или количество (доколкото разбрах става въпрос за стационарен пчелин). В района на Лилково ще добиеш мед с невероятно качество, но за сметка на това не се надявай на повече от 10 кг. от кошер при относително добра година, от друга страна в района на Марково освен лозята има и много друга паша (пчелата има ефективен полет над 3 км.), там добива на мед при същите условия ще бъде поне двоен. Относно презимуването не се притеснявай ако оставиш достатъчно медови запаси пчелите ще си зимуват нормално (старите пчелари казват пчела от студ не умира, тя умира от глад!), проблем евентуално ще бъдат мечките, но от много години не съм чул в Лилково да е слизала мечка. Така че, за сега избора си е твой. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  7. #7
    Gogo,аз живея в Марково и не бихте посъветвал,да ги оставяш тук.Аз също ги гледах тук ,но почти във всеки двор има овошки и собствениците пръскат с каквото им падне и повечето пчели умираха.Сега съм ги преместил на 30км.от тук и са живи и здрави,така че съветът ми е да забравиш за Марково.Успех.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В споменатите райони пашата е само един месец. В Лилково е прекалено студено и пчлите трудно се справят да съберат и 10 кг на сезон. В Храбрино има доста растителност, но трудно се хваща добра паша. Ако е горещо лятото излиза хубав добив, но ако е като тази година имаш по-малко от месец паша. след това глад. В Марково не знам как е.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    31.10.2012
    Мнения
    3
    Добре,а някъкви препоръки тогава,за райони с общо взето добра паша из пловдивска област или околните? Защото и аз съм начинаещ,и съм решил да пробвам но все още не мога да се спра на място за пчелин! Ясно ми е,че със стационарен пчелин,и без да се гонят поне две паши (то май в Пловдивско и повече не може),ще има нисък добив,но все пак очаквам вашето професионално мнение и опит!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Ех де да знаех за такъв район, щях веднага да си преместя кошерите там.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •