Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 33
  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2012
    Мнения
    80
    а мога ли да поставя в тръвни, хралупи абе всякакви такива капани за ройове и да ги поставя на пчелина ... и дали като излита някое семейство ще се засели там ?

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Може да се засели, може и да не се засели.

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2012
    Мнения
    80
    но ако пръскам в тръвните редовно и от къде мога да си взема такива работи

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    30.01.2011
    Мнения
    21
    В повечето пчеларски магазини го има,има и други от подобен жит които вършат работа,като си го закупуваш продавачите обясняват,но най ефикасно е в кошер със стари 3-4 пити да наприскаш или да поставиш шишие с фитила успеха е почти гарантиран...

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2012
    Мнения
    19
    Имам кошер който ще се рои . Мисля да го разделя на 10 мини семйства докато се оплодят майките. Какво ще се случи ако се оставят всички маточници по тези рамки ,дали ще остане най-силната от тях или ще се роят ,дори малобройни?

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Няма да се рои, но пък 10 да направиш, доста са. Първата излюпена ще унищожи другите маточници.
    Ако разделиш семейството на няколко нови семейства, ще спасиш роевото настроение, както и да размениш мястото на роевото семейство с някоя от отводките, тогава ще постигнеш успех, защото летящата пчела ще налети по другите семейства и ... няма какво да се рои.
    Ако оставиш основното семейтво с маточници, дори и да унищожиш маточниците, те ще ги изградят наново и ще се роят докато не останат една шепа пчели.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2012
    Мнения
    19
    Благодаря за отговора ! Подсилих ги с една пита с мед и общо стават три пити .След липата ще им добавя още пчели за да ги направя семейства.

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    06.06.2012
    Мнения
    5
    А на мен ми се рои кошер който е с магазин от един месец на сам.Първо започна да снася в магазина, парвотто нещо което направих е да извадя пити с мед от плодника и да добавя основи, но уви, всичко в плодника беше заето с пило, не можах да извадя нито една. Преди миналата седмица унищожих всички маточници, вклиючително и в магазина и само 3 дни по-късно бяха изградени наново. Значи реши ли да се рои, спиране няма...трябва да се дели сега експериментирах, когато имам резултат ще коментираме успех на всички

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2012
    Мнения
    74
    Възможно ли е излитащ рой да се върне обратно в кошера? Днес, докато се занимавах с изкореняване на едно сухо дърво, около единия кошер стана мини-облак, а вътре бучеше здраво. Веднага скочих, вдигнах капака, напръсках вътре в магазина с "Пророй". След 5-10 минути всичката пчела се беше прибрала, но кошера продължи да бучи. Вечерта го отворих, отнех рамка с пило, за да я придам на едно малко ройче, което хванах вчера, и тъкмо си правех място за пренареждане в плодника - бях сложил една медова в сандъчето, - нещо откачиха, та ме зажилиха. Не успях да довърша, каквото бях намислил, оставих дупка в средата на плодника, където беше медовата, а през магазина в дупката пуснах плодникова основа, а не изградена рамка. Двете пити - медниковата и с пилото, заедно с пчелата, ги сложих при ройчето заедно с 2 основи за градене. Та, ако може някой да ми каже: 1. възможно ли е тръгнал да излиза рой да се върне обратно или това е било бурно облитане на млада пчела; 2. Грешка ли е разделянето на плодника по този начин, при положение, че отгоре не съм сложил пита с пило, а основа (целта на занятието трябваше да е да накарам повече пчели да се качат горе, понеже много малко градят магазинните основи, които съм им сложил).

  10. #30
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    ДА много пъти е било.имал съм случай на разбив на роево настроение

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •