Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 31 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 306
  1. #171
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Наистина има риск да убият майката, и то много голям. Причината е, че в тази твоя отводка ще се изсипят една камара СТАРИ ПЧЕЛИ, и именно те са тези, които са готови да убият (задушат) всяка една чужда майка.


    .
    За първото изречение си прав, но това е заради наличието на пило, а не заради старите пчели. Относно второто, лично за мен това е огромна заблуда, или както ти го наричаш - поредния пчеларски мит. Имаш ли научни доказателства за това си твърдение?
    За повече от 15 години всевъзможни опити при напрва на отводки посредством налитане, твърдя че, старите пчели най-безпроблемно приемат всяка една майка.

  2. #172
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    За налитането нещо подобно описва и Делчо Мерджанов роден през 1874 г. в с. Попово.
    Дали може да стане така
    Голямата любов към пчелите отреждат на Делчо Мерджанов достойно място наравно с класиците на Българското възраждане - онези които поставиха осно*вите на модерното пчеларство и наредиха България нарав*но с водещите европейски страни още през първата полови*на на 20-ти век.

    Работата за вкарване на много майки в едно пчелно се*мейство се извършва през лятото. Семейството А измества*ме на ново място. На мястото му поставяме семейство Б. От кошера Б изваждаме 3-4 пити с пило и млади пчели и поставяме в кошера А за да наваксаме загубата от хвърча*щите пчели. Това става до 12 ч пр. об. Към 4 ч след обяд, когато не е останала нито една хвърчаща пчела, в кошера А между рамките се поставят майки в клетки, от еднаква въз*раст обезателно, и то колкото си искаме: 2, 3, 4 - 10 и т.н. Вечерта, в същия ден, майките се пущат на свобода. На след*ния ден майките осеменяват нормално и пчелите им указ*ват еднакво внимание. По този начин за кратко време всич*ки пити биват осеменени. До главната паша ще имаме сил* ни пчелни семейства. За главната паша майките се изваж*дат, оставя се само едната.

  3. #173
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Земляк,бях останал с впечатлението че си силно на ''ти '' с тази материя. Най –точно пише Матеев по–горе и е точно за теб .Само не трябва да слагаш пита/изградена/ в голия рой.Слагаш само основи ,Ако кошера ти е 10–ак който ще разформироваш на отводки ,слагаш максимум 5 основи /дори понякога идват много/ в новия кошер,който ще поеме старите ,летящи пчели и старата майка .Но без изградена пита/различното от Матеев ,може би защото работи с друга система ,а аз съм с ДБ /. Затова се нарича налитане на гол рой–голи пити/основи/,стара майка , дърти пчели които се преобразяват и за 10 –12часа ставатмлади ,дейни отделящи голямо количество восък, градят основите не по 1 ,а всички наведнъж .Колкото е изградена първата ,толкова е и последната .А със маточниците направи толкова отводки ,колкото ги имаш в наличност/увеличаваш бройката/Ако вземаш пити от други кошери за отводките за да използваш маточниците–осиротяваш и след 2–3 часа даваш маточника ако няма незапечатано пило .Има ли –изчакваш .Това го практикувам от много,много години и работи безотказно.Увеличаваш бройките изграждат ти основите/голия рой/,увеличаваш добива на восък.
    п.с. Докато не изградят основите ,не слагай нова основа Ако 5 са малко слагаш още една –зависи от летящите пчели .
    Земляк това е от миналата година сега вече съм задобрял хи-хи-хи-хи
    Сега сериозно принципно знаех как да я направя, но......все пак тук се обменя опит .Защо да не чуя и други съвети )))

  4. #174
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2013
    Мнения
    28
    Пак си ги мисля едни

    И ще взема да пробвам с една отводка

    Ще сложа 4-5 пити запечетано поло (без прясно) и без пчели .

    Ще преместя старият кошер на друго място.

    Ще оставя пчелите един ден да се осъзнаят ,че нямат майка.

    И тогава ще придам новата оплодена майка.

    Според мен в този случай като няма прясно пило да си направят майка , ще приемат новата.

  5. #175
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Земляк това е от миналата година сега вече съм задобрял хи-хи-хи-хи
    Сега сериозно принципно знаех как да я направя, но......все пак тук се обменя опит .Защо да не чуя и други съвети )))
    Земляк ,ай да не се изпитваме и тука .Ще използвам приказката за лъжливото овчарче .Знаеш я, нали ? Да не стане така ,че когато наистина имаш нужда от помощ НИКОЙ ​да не ти помогне . Всеки ще си каже –А..а ,тоя ли ? Той пак бъзика радиото и изпитва дали сме в кондиция . Та такива ми ти работи се случват в ежедневието .

  6. #176
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Земляк ,ай да не се изпитваме и тука .Ще използвам приказката за лъжливото овчарче .Знаеш я, нали ? Да не стане така ,че когато наистина имаш нужда от помощ НИКОЙ ​да не ти помогне . Всеки ще си каже –А..а ,тоя ли ? Той пак бъзика радиото и изпитва дали сме в кондиция . Та такива ми ти работи се случват в ежедневието .
    Къде прочети, че изпитвам,някой? Просто казах, че принципно зная как да я направя, НО исках да чуя повече мнения!!!
    И с това мисля да приключа темата (за мен)
    п.с-човек се учи, докато е жив.

  7. #177
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Земляк това е от миналата година сега вече съм задобрял хи-хи-хи-хи
    Ако и на това не му казваш подводен камък ?/това е от единия ти пост/ .Не прочетох директен твой изпитен въпрос ,но завоалиран –да .Щом си знаел как да процедираш по въпроса "' Гол рой '' трябвало е да знаеш ,че няма да получиш отговор по–различен от твоето Знание ..И се получава че питането ти е било излишно т.е. замърсяване на темата . А ние ф,балъците като се хванем ,я замърсяваме още повече с отговорите си .Ти започваш и искаш да доразвиеш темата ,питаш ,получаваш някакви отговори /макар и да ги знаеш,както казваш/ и изведнъж казваш ,че за теб темата е приключена .Защо ?Кое ти е неудобно ?Истината? Тя е винаги една . Аз мисля, че това е неуважение към всички колеги .Нас ,балъците които имахме глупостта да се хванем в серкмето ти ,ни остави .Но другите които чакат развитие, ЗА ДА НАУЧАТ НОВО за голия рой ? На тях какво ще кажеш ? –Приключих ,до тук бях !!! Преди 2–3 дена го бях писал това ,че човек се учи докато е жив и писах че продължавам да се самообучавам .Напиши нещо да допълня знанията си по пчеловъдство .Не приключвай темата ,моля те .Виж че е излязло нещо ново ,което и двамата не знаем !!!!!!?????

  8. #178
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2017
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Община Панагюрище
    Здравейте, колеги. Искам да споделя една идея с вас, за да чуя вашите мнения.Вече повече от 10 години си имам 2 кошера ДБ. Бях все още ученик и рядко имах възможност да ги посещавам. Но въпреки това "суха" година не е имало. От миналата година имам възможност да посещавам кошерите почти всеки ден и реших малко да увелича семействата.
    Миналата година направих опит да направя отводка по следния начин - Разделих питите от единия кошер по равно ( 6 в нов сандък и 6 останаха в стария). Новото семейство изгради няколко маточника, майката се излюпи успешно, но след това изчезна (предполагам, че е изчезнала при оплождането). През това време подсилих семейството в 2 пити запечатано пило. Времето напредна и реших да придам млада оплодена майка, семейството я прие и започна да снася яйца, но много много слабо. Отново добавих пита със запечатано пило, но семейството не се развиваше добре.
    Един ден отидох при кошерите и когато го отворих видях, само малко умрели пчели в сандъка, и пчели крадци, който бяха унищожили всичкият мед и прашец на семейството.Това се случи в края на Септември.
    Тази година искам пак да направя опит за отводка. Мисълта ми е следната:
    Дали е удачно, пак да разделя семейството на две, по 6 пити. След като заложат маточници, отново да разделя на две места по 3 пити, като и на двете места да има маточници. Мисля да настаня новите отводки във фибранови нуклеуси, като периодично ги подсилавам с пити запечатано пило и обилно подхранване.
    Дали ще се получи нещо или идеята ми ще бъде несполучлива?

  9. #179
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Медара Виж публикацията
    Мисълта ми е следната:
    Дали е удачно, пак да разделя семейството на две, по 6 пити. След като заложат маточници, отново да разделя на две места по 3 пити, като и на двете места да има маточници. Мисля да настаня новите отводки във фибранови нуклеуси, като периодично ги подсилавам с пити запечатано пило и обилно подхранване.
    Дали ще се получи нещо или идеята ми ще бъде несполучлива?

    На теория ще стане, но ако при деленето, делиш и летящите пчели. На практика-не рискувай с единствения си кошер. Ако все пак решиш да рискуваш, купи си готови майки за отводките.

  10. #180
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    С готовите майки, ще си размножи и други неща, те ще е още по- доволен.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

 

 
Страница 18 от 31 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •