Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 31 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 306
  1. #221
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Типична картина за отравяне, но само след изследване може да има категоричен отговор.

  2. #222
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2017
    Мнения
    9
    здравеите колеги новак съм на 23 години, имам въпрос и ще ви помоля за съвет. От 2 години баща ми се занимава има 7 кошера и бих казъл, че и той все още е новак и доста бос. Искахме да направим отводки за мен от неговите 7 кошера. Проблема ми е следния кошерите са доста силни пълно е с пчела и роят, има доста маточници, но не можем да намерим майката в нито един кошер с изключение на 2 - единият ни рои а другия почти нямя пило има но много малко убихме майката и сложихме пита с 2 хубави маточника. Всички останали разцепихме на 2 или 3 притесненията ми са, че след като не сме намерили маиките половината пчели, който си остават във основния съндък ще роят и ще излетят а не искам това да става моля който знае какво да направим да сподели благодаря предварително и поздрави!

  3. #223
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Оставяш само една рамка със прясно пило в кошера, всички други пити ги местиш и правиш от тях сборни отводки. Стария кошер го зареждаш с основи.

  4. #224
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2017
    Мнения
    9
    да но така няма да знам къде е майката

  5. #225
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Не мога да различа ясно пчелите, но ако имаш пчели, търтей с прогризани или от раждането им повредени е акар. Пчелите ако на външен вид изглеждат нормално е пръскане с препарат. Огледай няколко броя да ли са им изплезени хоботчетата. Някой казват, че се получавало нещо подобно от обилен нектаропоток(доколкото си спомням), но аз не съм виждал при мен.
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Не знам за нектаропоток, но за препаратопоток съм почти убеден. Според мен са натровени.
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Типична картина за отравяне, но само след изследване може да има категоричен отговор.
    Тъкмо затворих последния кошер, минах ги половината, дотук седем са със запечатани маточници, майки не намерих, явно са отпътували преди да пристигна. Измих на обяд бетоновата площадка на пчелина и пчелите от нея, да е по-ясна картинката утре сутринта. Следобяд явлението продължи. Виждам как пчела се опитва да литне от прелката и пада на земята. Там бяга напред-назад, мъчи се да литне, после спира и се присъединява към някоя купчинка с пчели. Ако им посегна, бягат или жилят, но не могат да излетят. Изглеждат съвсем читави, добре жилят, само дето не летят. Има и мъртви, но може да беше от нормалния подмор. Утре ще огледам. Района на пчелина е гора и град. Насаждения наблизо няма, че да има препарат от пръскане. Акацията е в гората, тя е сега пашата. Не съм чул да са пръскали някога за комари или кърлежи, но ще разпитам.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #226
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2017
    Мнения
    9
    Днес хванахме как от единия кошер излита рояк и се хваща на едно дърво на 10 метра от кошера. В една кофа сложихме пита с мед и я вдигнахме под тях пчелите влязоха и свалихме кофата преместихме рамката във нов съндък и оставихме кофата отгоре да влязат и останалите (и може би тук ни беше грешката че не стръскахме пчелата от кофата в кошера и да го затворим) след 10 минути в кошера почти нямаше останала пчела. тогава отидохме пред кошера от който излетяха и имаше струпана пчела която трептеше УМРЯХ ОТ ЯД. Та ни съмнява че майката се е върнала в роевия кошер. Ако може да ви помоля за съвет. Да очакваме ли да излетят пак и кога е възможно да стане това дали има шанс още днес да се случи утре? В 5 часа след работа ще отида да видя какво се случва покрай кошера и дали не са се хванали пак някъде на близо. Всеки съвет ще ми е от полза. и не знам къде ни е грешката

  7. #227
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Пълзящи пчели има при Нозематоза,Акароза/Вароатоза ,Паратиф,Химична Манова Нектарна и Поленова токсикоза, и Вирусен паралич/няколко вида/.Черна горска болест

    При химична токсикоза
    При по силни натравяния старите умират още на полето или пред кошерите.
    1.Внезапно засягане на почти всички семейства и по принцип най силните.
    2.Пълни гушки и имат прашец по кошничките
    3.Средното черво е скъсено и стъкловидно
    4.Езичето изтеглено
    При по бавните отрови има и трупове на млади пчели има понякога и изхвърлени личинки, оголва се пилото пчелите слизат на долу и навън.

    Вирусен паралич в нета има доста информация
    Остър вирусен паралич /ОВП/ в съчетание с вароатоза. Отначало могат да се видят единични пълзящи млади пчели и постепенно отслабване на семейството. По-късно пред кошера се наблюдават голям брой умрели пчели. Болните пчели излизат от входа, падат на земята, пълзят, изкачват се по тревата, събират се на купчинки, но не могат да летят. Коремчето им е увеличено, а ако го отворим внимателно, можем да видим много разширена медова гушка, пълна с бистра течност.Източник:
    http://nbps.press.bg/br13/3.htm

  8. #228
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от medzateb Виж публикацията
    Днес хванахме как от единия кошер излита рояк и се хваща на едно дърво на 10 метра от кошера. В една кофа сложихме пита с мед и я вдигнахме под тях пчелите влязоха и свалихме кофата преместихме рамката във нов съндък и оставихме кофата отгоре да влязат и останалите (и може би тук ни беше грешката че не стръскахме пчелата от кофата в кошера и да го затворим) след 10 минути в кошера почти нямаше останала пчела. тогава отидохме пред кошера от който излетяха и имаше струпана пчела която трептеше УМРЯХ ОТ ЯД. Та ни съмнява че майката се е върнала в роевия кошер. Ако може да ви помоля за съвет. Да очакваме ли да излетят пак и кога е възможно да стане това дали има шанс още днес да се случи утре? В 5 часа след работа ще отида да видя какво се случва покрай кошера и дали не са се хванали пак някъде на близо. Всеки съвет ще ми е от полза. и не знам къде ни е грешката
    Следващият път една рамка с пило без пчели и като се прехвърлят на рамката слагаш ги в съндъка където си решил с още две рамки с основи и няма да мръднат от там....

  9. #229
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Тъкмо затворих последния кошер, минах ги половината, дотук седем са със запечатани маточници, майки не намерих, явно са отпътували преди да пристигна. Измих на обяд бетоновата площадка на пчелина и пчелите от нея, да е по-ясна картинката утре сутринта. Следобяд явлението продължи. Виждам как пчела се опитва да литне от прелката и пада на земята. Там бяга напред-назад, мъчи се да литне, после спира и се присъединява към някоя купчинка с пчели. Ако им посегна, бягат или жилят, но не могат да излетят. Изглеждат съвсем читави, добре жилят, само дето не летят. Има и мъртви, но може да беше от нормалния подмор. Утре ще огледам. Района на пчелина е гора и град. Насаждения наблизо няма, че да има препарат от пръскане. Акацията е в гората, тя е сега пашата. Не съм чул да са пръскали някога за комари или кърлежи, но ще разпитам.
    Мъка!!! Жорето ти е обяснил всичко от игла до конец.Не си отровен. Причината за това положение при теб потърси в есента на 2016 година.В темата за Вароатозата пише причината.Ти попадаш в графа Вирус на острия паралич по пчелите или Вирус ,деформиращ крилата/ако едното крило е в страни от тялото е втория вирус,по за предпочитане./ Не е НОЗЕМА.Това са мои предположения от видяните фотоси.Не искам да те отчайвам,но много ще залинеят,докато се справят с проблема.Макар да не харесваш писаниците ми,аз се опитвам да те насоча горе–долу,по снимки това се може!!! Пожелавам ти,да ги спасиш.

  10. #230
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от medzateb Виж публикацията
    Днес хванахме как от единия кошер излита рояк и се хваща на едно дърво на 10 метра от кошера. В една кофа сложихме пита с мед и я вдигнахме под тях пчелите влязоха и свалихме кофата преместихме рамката във нов съндък и оставихме кофата отгоре да влязат и останалите (и може би тук ни беше грешката че не стръскахме пчелата от кофата в кошера и да го затворим) след 10 минути в кошера почти нямаше останала пчела. тогава отидохме пред кошера от който излетяха и имаше струпана пчела която трептеше УМРЯХ ОТ ЯД. Та ни съмнява че майката се е върнала в роевия кошер. Ако може да ви помоля за съвет. Да очакваме ли да излетят пак и кога е възможно да стане това дали има шанс още днес да се случи утре? В 5 часа след работа ще отида да видя какво се случва покрай кошера и дали не са се хванали пак някъде на близо. Всеки съвет ще ми е от полза. и не знам къде ни е грешката
    Най-вероятно майката е била с оръфани кила и не е можела да лети и е паднала пред кошера......Ако в същия момент има излюпена майка,роя излита със 100 и не е задължително да се събират във грозд.Ако няма излюпена майка, изчакват докато се излюпи и пак със 100............
    Пчелите не са болни,иначе не биха се развили до роене....

 

 
Страница 23 от 31 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •