Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 31 ПърваПърва ... 122021222324 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 211 до 220 от общо 306
  1. #211
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Като извъртиш акацията, връщаш магазина върху плодника. Върху магазина слагаш ХР. Върху нея друг плодник, или 2 магазина един върху друг. Когато връщаш центрофугирания магазин, оставяш майката в долния плодник и добавяш основи. Пилото го качваш в горния плодник. Добре е горния плодник да има собствен вход. Горе ще заложат майчила, долу майката ще си работи. Следиш кога ще запечатат майчилата горе. 3-4 дни след запечатването махаш ХР и слагаш нещо плътно под горния плодник, найлон, фазер...и т.н. Тогава може да си направиш отводка със запечатено майчило. Като пронесе горната майка слагаш нещо замрежено или снелглерова табла да си омешат миризмите и после може да смениш долната майка. Така правя аз и съм доволен.

  2. #212
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Тиква Виж публикацията
    Здравейте. Начинаещ пчелар съм. Имам 4 Дадан-Блат 10 р. семейства в южна България на около 700 м. надморска височина. Района е полупланински, има малко горска паша, малко ливадна, но основно акация (още не е цъфнала). На въпроса:* искам след акацията - към 10 юни да направя две отводки-тип гол рой. В момента 3-те семейства са много силни с много пчела, а едното средно по сила на 8 рамки. Идеята ми е да оставя в 2 от кошерите майките с питата на която са и да добавя по 5-6 основи.* Останалите пити да преместя на около 6-7 метра в нови кошери, като ги оставя да заложат маточници, а когато са пред излюпване, да сменя и майките на 2-та кошера останали на старото място. Летящата пчела ще се върне в старите кошери при майката, а в новите ще останат пило и млади пчели. И тук възникват наяколко въпроса:1. Трябва ли на четвъртия ден да отстраня всички запечатани маточници ( никъде не намерих еднозначно мнение ) 2. На семействата на които сменям майките, един или няколко маточника да придам. 3. По мои сметки, чак след около 50 дни от създаването ще се излюпи първото пило от оплодените майки ( ако се оплодят и върнат) до тогава в кошера силно ще намалеят пчелите, трябва ли да подсилвам с пило от другите семейства?* 4. Има ли достатъчно време да се развият и зазимят като силни семейства ( разполагам с време да ги подхранвам ).

    П.С. Не искам да купувам готови майки.
    Това , не е гол рой .
    За маточниците писах .
    Другото , ще се получи .

  3. #213
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Събота пристигнах на пчелина и какво да видя - още в първия отворен кошер запечатани маточници по долните и страничните краища на питите. При това положение старата майка трябва да е отлетяла вече с първия рой, така ли е? Този кошер получи преди две седмици трети корпус с восъчни основи, ротиран е тогава. Всичко е изградено вече, заливат с нектар, акацията цъфти десети ден. За всеки случай, да не би да продължи да пуска рояци, му напъхах на втора позиция един корпус с основи. Без да поглеждам в останалите кошери, веднага се захванах с лепене на основи и подготовка на корпуси и магазини, та досега, стана среднощ. Успях да подготвя 18 корпуса и 12 магазина с основи. Искам да правя отводки за увеличаване на бройката, така че казвайте как най-добре да оползотворя създалата се ситуация, особено ако се окаже, че доста от кошерите са запечатали маточници.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #214
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Има вероятност майката да е още в кошера, виж по рамките дали има пресни снесени яйца. Дърпаш майката с три запечатани рамки с пило в нов кошер и оставяш един хубав не запечатан маточник. Маточника с рамката да е в първи корпус, сложи над него ХР, празен корпус и останалите корпуси. Докато се излюпи майката и оплоди горните ще са само с мед. Така бих направил аз.

  5. #215
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Има вероятност майката да е още в кошера, виж по рамките дали има пресни снесени яйца. Дърпаш майката с три запечатани рамки с пило в нов кошер и оставяш един хубав не запечатан маточник. Маточника с рамката да е в първи корпус, сложи над него ХР, празен корпус и останалите корпуси. Докато се излюпи майката и оплоди горните ще са само с мед. Така бих направил аз.
    Това, ако където намеря майка вътре. Ако е отлетяла вече, какво да ги правя тези огромни запечатани маточници? Мисля да направя отводки от другите кошери и да им дам на всичките по един запечатан маточник, колкото намеря из този и другите кошери. Маточник не съм изрязвал досега и не знам как да го придам.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #216
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Това, ако където намеря майка вътре. Ако е отлетяла вече, какво да ги правя тези огромни запечатани маточници? Мисля да направя отводки от другите кошери и да им дам на всичките по един запечатан маточник, колкото намеря из този и другите кошери. Маточник не съм изрязвал досега и не знам как да го придам.
    Няма да изрязваш маточника, а го придаваш заедно с рамката.

  7. #217
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Направо рамка с маточнци даваш на сборна отводка от 3-4 рамки. Би трябвало първата излюпена да прогрезе другите маточници или да се сбият майките, но ако решиш да правиш повече отводки изрязваш отделни маточници и ги придаваш на сборните отводки.

  8. #218
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Благодаря на отзовалите се. Горе долу това смятах да направя, но понеже проблема е масово по кошерите, едва ли ще огледам и една трета от тях. Докато се боря с този проблем, виждам друг, по-сериозен. Вчера привечер видях, че има много пчели по земята, но реших, че е последица от роенето в мое отсъствие. Сутринта видях истинския мащаб на явлението - стотици пчели лазят по земята и не могат да излетят, като ходя, мачкам от тях, останалите летящи се дразнят и на тумби върху мене, добре, че съм с двоен гащиризон. Болест ли е или са се отровили от нещо? Ето снимки:

    пчели4.jpg

    пчели3.jpg

    пчели2.jpg

    пчели1.jpg

    пчели5.jpg
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #219
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Не мога да различа ясно пчелите, но ако имаш пчели, търтей с прогризани или от раждането им повредени е акар. Пчелите ако на външен вид изглеждат нормално е пръскане с препарат. Огледай няколко броя да ли са им изплезени хоботчетата. Някой казват, че се получавало нещо подобно от обилен нектаропоток(доколкото си спомням), но аз не съм виждал при мен.

  10. #220
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Не знам за нектаропоток, но за препаратопоток съм почти убеден. Според мен са натровени.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

 

 
Страница 22 от 31 ПърваПърва ... 122021222324 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •