Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 31 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 306
  1. #31
    Разбира се, че може и така. Предполагам Христо знае как да го направи.
    Смятам обаче, че начина предложе н от мен е по-удачен поради следните причини.
    Ако тепърва започне да предизвиква изпадане в роево състояние, докато младите майки започнат да работят интензивно, ще мине повече от месец и главните паши може да са минали.
    При "моя" начин, отводките започват работа веднага и на пълни обороти.
    Основните семейства почти нищо не изпускат от пашата за тези десетина дни и си дават същия добив.
    Като казах 20 оплодени майки, то не е задължително да са точно толкова, а и не е задължително да са купени. Стига да ги има или да има от кой да ги вземе. Но дори и да се купят, да направим една бърза сметка.
    Не знам за Бургас, но в София майки от Апиакта Ловеч са по 16 лв. 20 майки са 320 лв. Някой ще кажат, че това са много пари. Но една майка е 16 лв. Това са 2 буркана мед. При него са минали 2 паши (рапица и акация). Предполагам, че е получил поне по 2 кила мед за да си финансира с тях по една нова майка. Всичко останало си е за него.
    Отводките създадени по този начин, нямат нужда от никакви грижи.
    Но ако ги направи по начина на Кандо, всички знаете колко грижи (най-вече хранене) трябва за да станат нормални до есента, А за стоков мед от тях, почти е невъзможно.
    Не агитирам никой да постъпва така. Само си изказах мнението.

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Точно както казах малко късно - е на вече е 2-и (ама примерно отводки ще права и азе,а немам толкова кешовица wink; )

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    По принцип и моя проблем е такъв - средствата.Затова искам , както казва колегата Деспотов- хем...докрая, хем душата в рая. Пък и отводките са доста повече , над 30 броя...с поръчките.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Е значи целта е не 40бр. семейства,а толкова само отводки?


    п.п.ако е така ...... по модерно му УАУ,по старо му ВЪЙ,ще требе да помислим малко че и без това днес ми е некво ного шашаво.

  5. #35
    Че Иван е прав е повече от ясно, но Христо, ти май се опитваш с трици, маймуни да ловиш wink; . Едва ли "поръчаните" отводки са за подарък. Купуваш майки и после си ги калкулираш в крайната цена. Всичко си е за сметка на куповача. Е ти няма да спечелиш от цената на майката, но за теб остава печалбата от добитата продукция. Целта оправдава средствата.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    късните отводки са най-подходящи за подсилване на семейства. Хипотетично - от 01.08. до 15.09. ще ти направи поне 4 пити с пило и поне още толкова покрити с пчели. Представи си като ги прибавиш към основното семейство какво щв зазимиш! Няма да го мислиш през зимата въобще, а изпролетяваш с...отскок!!!
    Точно с такава цел си направих късна отводка,като използвах летящите пчели на юнска отводка(5 рамки дб.)На 1 август изкарах рамките на юнската отводка и на тяхно място поставих рамка с разновъзрастно пило,като от двете и страни поставих рамки с мед.Пчелите си произведоха свищева майка и при проверка на 30 август майката вече осеменява.Изтръсках една рамка с пчели от друг кошер и добавих маломедна пита.В края на октомври началото на ноември ще подсиля юнската отводка.

  7. #37
    Наблюдател
    Регистриран
    21.07.2011
    Мнения
    36
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Взимаш 20 оплодени майки.
    Комплектоваш 20 кошера с пити и основи. Хубаво е поне по 2-3 пити, но може и само основи ако нямаш пити. Слагаш и майките в тях с транспортни клетки.
    Местиш твоите основни семейства на поне 3 метра и на тяхно място слагаш новокомплектованите.
    Вечерта даваш на старите семейства по една хранилка рядък дироп, защото остават без летящи пчели и няма кой да носи вода.
    За 10-15 дни старите ще достигнат същото ниво, като преди разделянето и се включват пълноценно в пашата.
    Новите семейства, дори и да не дадът стоков мед, до есента ще са нормално развити и почти не обременени от акар.
    Метода е изпробван многократно и действа. В събота и на моите им предстои тази процедура. Успех.
    Колега, много ми харесва идеята за увеличаване на броя кошери, но има нещо, което не ми е ясно. Отнемаме летящата пчела - т.е. пчели на възраст над 15 дни. Пчелите - работнички в активния сезон живеят 35-37 дни, т.е. остава им около 20 дни живот. На майката и трябват 4-5 дни да снесе първитв яица /2-3 за да я освободят от клетката/.Първите излюпени пчели ще се появят след около 24-25 дни. По това време според мен в кошера ще остане само майката и разнородно пило, което ще остане без грижи. Как ще оживее тази отводка? Или сметките ми не са вярни?

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    [quote="misho5kov"]
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    . Отнемаме летящата пчела - т.е. пчели на възраст над 15 дни.
    Във кошера с осноеното семейство остават само пчелите които не са се облитали,а това са пчели на до макс. 5 дневна възраст.Демек във отводката ще има пчели за всичко също като при рояците.

  9. #39
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от misho5kov
    По това време според мен в кошера ще остане само майката и разнородно пило, което ще остане без грижи. Как ще оживее тази отводка? Или сметките ми не са вярни?
    Колега, всичко зависи от майката и силата на отводката.
    По-снасящите майки експлоатират повече пчелите и може да има един период от 4-5 дни до завъртане на "маховика" в който отводката остава с най-вече запечатано пило и единични (образно казано) пчелички по рамките. Тези които са по-пестеливи, винаги ще се съобразяват с наличните пчели (и хранителни запаси), но техните отводки по-бавно нарастват.
    Ако правиш отводката на маточник за да няма "пропаст" между поколенията, по желание може да сложиш 1 пита с прясно пило(без пчели), преди да е почнала да снася майката ( но след като е приет маточника). Това може да го направиш и ако отводката е направена с оплодена майка, или по-късно да размениш 1 пита с прясно от отводката за 1 пита люпещо се от някой кошер.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #40
    Цитат Първоначално публикувано от misho5kov
    Колега, много ми харесва идеята за увеличаване на броя кошери, но има нещо, което не ми е ясно. Отнемаме летящата пчела - т.е. пчели на възраст над 15 дни. Пчелите - работнички в активния сезон живеят 35-37 дни, т.е. остава им около 20 дни живот. На майката и трябват 4-5 дни да снесе първитв яица /2-3 за да я освободят от клетката/.Първите излюпени пчели ще се появят след около 24-25 дни. По това време според мен в кошера ще остане само майката и разнородно пило, което ще остане без грижи. Как ще оживее тази отводка? Или сметките ми не са вярни?
    Теоретично сметките ти са горе-долу верни, но на практика , никога не се получава така. Ползвам този метод вече десетина години и нещата се получават. Майката се освобождава от пчелите в рамките на няколко часа. Още на следващия ден, може да се извади празната клетка , но е по-добре да не се притесняват пчелите и това да стане след десетина дена.
    Предполагам, че след като летящите пчели , отново стават кърмачки, те започват да употребяват и цветен прашец, а произвеждайки пчелно млечице за изхранването на пилото, вероятно и самите те, консумират част от него. Поради това живота им се удължава.
    До сега след около 2 седмици отводката, създадена по този начин е видимо по слаба от колкото при създаването и, но никога не е оставала без пчели. При нормална година, такава отводка се развива и се запасява отлично до есента, без каквито и да е грижи от страна на пчеларя.

 

 
Страница 4 от 31 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •