Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 31 ПърваПърва ... 172526272829 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 306
  1. #261
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Изследването за 10 болести излезе. Пробата бяха пчели от земята, които не могат да летят. Нищо притеснително в резултата. Един латентен вирус и нозема наполовина от границата, след която се преминава към лечение. Ако някой е любопитен, мога да го публикувам, след като поискам одобрение от д-р Вълчовски. Проблема ще да е грешки на пчеларя. Като свърша с ваденето на мед, което при мене от притеснение го направих с преглед рамка по рамка, което се оказа много трудоемко, смятам да разредя кошерите чрез преместване на другия пчелин. Сега вече ще го направя, успокоен, че няма да си пренеса болест и там.
    Където и да са ти кошерите, щом ги вдигаш на високо, задължително прилетна дъска на прелката10-12 см. Уморените и натоварени с прашец и нектар пчели падат пред прелката и пролазват към входа. Когато са нависоко падат долу, простиват, не могат да литнат, не могат да пролазят до входа и умират от хипотермия / измръзване /, независимо от сезона, само в най-големите горещини лятото ще оцелеят. Моите кошери са полистиролни на Парадайс Хъни, без прилетна дъска, сложил съм ги на земята с керемида за прилетна дъска, така се избягва загуба на работещи здрави пчели.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри WP_20170203_12_50_41_Pro (2).jpg‎  

  2. #262
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Изследването за 10 болести излезе. Пробата бяха пчели от земята, които не могат да летят. Нищо притеснително в резултата. Един латентен вирус и нозема наполовина от границата, след която се преминава към лечение. Ако някой е любопитен, мога да го публикувам, след като поискам одобрение от д-р Вълчовски.
    Би ли споделил само : професора дава ли някакви насоки за справяне с проблема, или само констатирането му.

  3. #263
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Би ли споделил само : професора дава ли някакви насоки за справяне с проблема, или само констатирането му.
    Ами то резултата е, че болест няма, няма нищо за констатиране. Ще слагам прилетни дъски по горния съвет и ще разредя кошерите, пък ще видим. Тези два съвета всички ми ги повтаряте, благодаря за което, така че ще действам.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #264
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ами то резултата е, че болест няма, няма нищо за констатиране.
    Е, как -констатирано е ,че няма заболяване. Така си и мислех, по-точно, че пчелите, които ожалваш и описваш няма как да са болни. Любопитно ми бе дали при проблем, професора дава препоръки. Има колеги, които са ползвали услугите му, нека споделят.

  5. #265
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Атанасов , знаеш криминалните новини .
    Жертвата е Петър Стефанов , а виновникът е Ч.А .
    Какво се чудиш , че нищо не се казва в прав текст ?
    Всичко е завоалирано и си траят момците .

  6. #266
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Агро имаше в тези купчини търтей /специално го питах и човека уточни че е така/. Те с какво са натоварени за да измръзнат и с кой се бият като объркат кошера и то по това време на годината. По хронология минаха около 2 седмици от снимките до изследването.
    Семействата влезнаха в роево това не са тия пчели от първите снимки /това е еволюция на милиони години/ тия пчели са с мастно тяло като на зимните не са работили и са в биопауза какво е ефективно /например за грип/ имунен отговор на организма а какъв ли отговърт на пчелите в такъв случай.

  7. #267
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Ще се опитам днес да снимам един клип с поведението на пчелите и търтеите, които не могат да летят, че това с търтеите и на мен ми е непонятно защо се случва. Така и така ги ровя, за да разбера, /след като се изроиха и голяма част от тях нямат и една килийка с пило/ колко кошера ще останат без майка, та да ги оправям навреме.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #268
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ще се опитам днес да снимам един клип с поведението на пчелите и търтеите, които не могат да летят, че това с търтеите и на мен ми е непонятно защо се случва. Така и така ги ровя, за да разбера, /след като се изроиха и голяма част от тях нямат и една килийка с пило/ колко кошера ще останат без майка, та да ги оправям навреме.
    Въпреки че си направил идеални условия за Налитане, Блуждаене, и Кражби това са различни неща с различни признаци по различно време на годината като общ спомагащ фактор е липса на майка.
    Важното е че са здрави след като ги обезпаразитиш /при първа възможност след приключване на пчеларската година/ нещата ще си дойдат на мястото а за разреждането и т.н. вече си си заел.

  9. #269
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Здравейте,
    решил съм да направя няколко отводки по метода "гол рой" и имам няколко неясноти, ако някой се отзове ще съм благодарен:

    1. Отводките ще са с готови майки - чудя се като отделя пилото и младите пчели с новата майка, на една или на две отводки да ги направя ( сега започва липата, после имам ливадна) ще събират ли мед или ще са стресирани с нова майка и различно разположение.
    1.1 Да изчакам ли да мине липата (не, че е някаква супер силна, ама има)? Нямам друга силна паша идните месеци.
    2. В момента кошерите са с магазини, някой имат малко мед, някой по-малко, има и пило по магазинните рамки - къде да сложа магазините - на роя или на отводките (основно е незапечатан от слабата акация)
    3. Като направя отводката или отводките, веднага ли да придам новите майки с клетките или да изчакам на другия ден?
    4. Как да храня - ударно или сиромашката - това зависи и от това къде ще поставя магазините.

  10. #270
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Делиш кошера на 2 равни части а на старото място майката с 1 пита и основи. На 2те отводки придаваш майките в клетката веднага. Хубаво е това да се направи около 10 часа когато има най малко стари пчели в кошера. След това ударно хранене и до есента имаш 3 пълноценни кошера. Аз бих направил така!
    Няма таква положение стресирани, пчелите започват да работят много бързо, но в 2те отводки няма летящи пчели (всички ще се върнат при голя рой) и ще минат няколко дена докато се облетят младите пчели.
    Този пост е редактиран от Nik_m; 13.06.2017 в 19:46.

 

 
Страница 27 от 31 ПърваПърва ... 172526272829 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •