Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 31 ПърваПърва ... 142223242526 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 306
  1. #231
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Адаш и аз не мисля че е отравяне. Но ориентири са кофигорацията обема на кошера и силата на пч. с-во човека каза че започват да се роят.Също така няма снимка на пилото а и дали са млади или стари пчели и най вече дали има търтей в този подмор /заничах снимките но не мога да различа/. И въпреки всичко без лабораторно изследване са си догадки.
    Дано да не се отрази сериозно на пчелните семейства и да се оправят по бързо.

  2. #232
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Стигнах и аз до компютъра. И така, проблема продължава. Страдат и търтеи. Описанието е точно като за остър вирусен паралич. Изрязах вече 4 кофи запечатано търтеево пило, чоплих го, акари не намерих. Пчелите бягат с леко разперени криле по земята, видимо нищо им няма. Катерят се по тревата или се събират на купчинки по камъните и бетона. Кошерите непрекъснато се нуждаят от разширяване, 90 % градят по един корпус на седмица и заливат с нектар, около мен цъфти акация. Има вече и запечатани пити, но са малко. Вчера и днес на някои се наложи да слагам четвърти корпус, а двайсетина /една трета/ са със запечатани маточници по питите. Отказвам се да правя отводки, ще изчакам как ще се развие болестта.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #233
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    ...Макар да не харесваш писаниците ми..
    Че защо да не ги харесвам, напротив. Ако някъде не съм бил съгласен, си е нормално, хората сме различни. Тези миналогодишни отводки тази пролет ми изградиха 1500 корпусни пити. Дали ще мога да ги използвам в бъдеще, или ще се наложи да почна съвсем отначало?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #234
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Тази редица от мнения май е добре да се премести от някой модератор в отделна тема към раздела с болестите.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #235
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    И така, проблема продължава. Страдат и търтеи. Описанието е точно като за остър вирусен паралич. , чоплих го, акари не намерих. Пчелите бягат с леко разперени криле по земята, видимо нищо им няма. Катерят се по тревата или се събират на купчинки по камъните и бетона.. Отказвам се да правя отводки, ще изчакам как ще се развие болестта.
    Оставих същественото от поста ти.За мен е паралич.Занеси за изследване.Акари не си намерил сега,но заразата е от миналата година когато си ги имал в повечко.Сега се получава–След дъжд,качулка.Това че имаш плодовити майки и от там много пило и млада пчела ,може да ти помогне да преодолееш проблема.НЕ ПРАВИ ОТВОДКИ.Ще има 2–ра серия, догодина.Дано да се справиш.Това е много къртовски труд.Успех!

  6. #236
    Наблюдател
    Регистриран
    31.05.2016
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    Община Аксаково
    Ако е вирусен паралич, как могат да се излекуват.

  7. #237
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Djoro Виж публикацията
    Ако е вирусен паралич, как могат да се излекуват.
    Джорееее..е,и аз чакам някой да си каже тежката дума с по–новите бумаги,ама всичко мълчи.Ако го имаш,питай на лични,може и да помогне от старите бумаги.Важното е майката да не го е хванала,което а трудно–1на 100000.

  8. #238
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Djoro Виж публикацията
    Ако е вирусен паралич, как могат да се излекуват.
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Джорееее..е,и аз чакам някой да си каже тежката дума с по–новите бумаги,ама всичко мълчи.Ако го имаш,питай на лични,може и да помогне от старите бумаги.Важното е майката да не го е хванала,което а трудно–1на 100000.
    С горелката. Бързо, лесно и безпроблемно.

  9. #239
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    20-07-2004 г. ГУРГУЛОВА Остър вирусен паралич Това е болест на младите пчели работнички. Тя настъпва внезапно по време на пролетното развитие на пчелното семейство, а пред кошера се появяват много умрели пчели. Болестта се ускорява от присъствието на акари в пчелното семейство. Вирусните частици са кръгли с големина 30 nm. Вирусът на острия паралич /ВОП/ прониква в организма на пчелата с храната. Той се размножава в много тъкани на тялото - в коремчето, мастните клетки, мозъка, подглътъчните жлези. За да предизвика заболяване, ВОП трябва да попадне в хемолимфата на пчелата. До заразяване чрез храна може да се стигне, ако клетките на червата са засегнати от причинителя на нозематозата. Така че, да се прояви заболяването при заразяване с храната е по-трудно, отколкото чрез акара Varroa, проникващ през телесната стена на възрастните пчели при смученето на хемолимфа. При своето паразитиране от пчела на пчела акарът пренася вирусните частици от болните пчели на здравите. През последните години в Европа се наблюдава масова смъртност на пчелни семейства, при които е установен остър вирусен паралич /ОВП/ в съчетание с вароатоза. Отначало могат да се видят единични пълзящи млади пчели и постепенно отслабване на семейството. По-късно пред кошера се наблюдават голям брой умрели пчели. Болните пчели излизат от входа, падат на земята, пълзят, изкачват се по тревата, събират се на купчинки, но не могат да летят. Коремчето им е увеличено, а ако го отворим внимателно, можем да видим много разширена медова гушка, пълна с бистра течност. Трябва да се внимава болестта да не се обърка със запушване на червата с цветен прашец или с нозематоза. При болни от паралич пчелни семейства е необходимо преди всичко да се извърши третиране на пчелните семейства срещу акара Varroa. Пчелната майка да се замени с нова млада майка от здраво и силно семейство. Разчита се също и на подхранване със захарен сироп, който активира пчелното семейство. Хроничен вирусен паралич по пчелите Хроничният вирусен паралич е заразна болест по пчелите работнички и търтеите, причинена от вирус /ВХП/. Вирусните частици са с широчина 21 nm и дължина 42-61 nm. Вирусът се размножава в нервната тъкан и е концентриран основно в главата и в подглътъчните жлези на пчелата. Поради това, че заболяването протича с характерна клинична картина на почерняване на пчелите, се нарича още "черна" или "горска болест". Развитието на болестта се благоприятства от недостига на полен при силна нектарна паша, от притока на мана в кошера /лятна манова токсикоза/, от поставяне на кошера на силна пряка слънчева светлина с малък отвор на прелката и лоша вентилация, както и от наследствените особености на майката. Хроничният паралич се явява най-често през периода на летните горещини и има много характерни особености. Забелязва се, че здравите пчели изхвърлят от кошера болните, които са изгубили космиците си и са черни, лъскави и с подуто коремче. Болните пчели се съпротивляват и се опитват да влязат обратно в кошера. Движат се с раздалечени крачета, някои от които са схванати. Такива болни пчели могат да се видят на прилетната дъска. Изхвърлените пред кошера болни пчели са без космици, поради действието на вируса или защото здравите пчели ги скубят. Болните млади пчели изглеждат като стари пчели работнички. В кошера те се задържат над питите с мед и често отделят там екскременти, като ги замърсяват. Болното пчелно семейство отслабва, а понякога и съвсем загива. Трябва да се внимава да не се обърка хроничният паралич по пчелите с нозематоза или с отравяне на пчелите. За да се предотврати хроничният паралич, трябва да се отстранят условията за развитието му. На пчелното семейство трябва да се осигури достатъчно количество полен, кошерите да се защитят от силна пряка слънчева светлина, двете прелки да се отворят широко и да се осигури добра вентилация. При внасянето на манов мед от пчелите в гнездото той трябва да се отстрани. Ако болестта се повтаря в едно и също пчелно семейство, пчелната майка трябва да се смени с нова, отгледана в здраво и силно пчелно семейство. Добре е също да се следи и с какви търтеи се съешава пчелната майка. Освен смяната на майката се препоръчва и даването на 1 г меден сулфат /син камък/ в един литър захарен сироп на едно пчелно семейство два пъти през 7 дни. Проявлението на вирусните заболявания също зависи от наличието на някои неблагоприятни фактори, чието наличие пчеларят не трябва да допуска при отглеждането на пчелните си семейства.
    Източник:
    http://sinor.bg/3418-VIRUSNI-BOLESTI

  10. #240
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Явлението продължава, сякаш намаля малко, но предполагам, то е, защото и летящите пчели намаляват. Вече се забелязва отслабването на семействата. Събрах живи пчели от земята, упоих ги с етер в нова млечнобяла кутия с капак и ги разтръсках да падне акар. Не падна на практика нищо - от 370 пчели забелязах 7-8 черни точици по бялата пластмаса, но не мисля, че това бяха акари. Светлината беше слаба, нямах и лупа, но дори и акари да бяха, пак са много малко. Дали ми е правилен метода за акарите, не знам, прочетох го някъде из темите. Иначе вече запечатват акацията, мислех, че ще хвана липата почти веднага, ама не било писано. Някой знае ли дали изградените пити ще са заразни и догодина? Ако е вирус, не би следвало да оцелее дълго извън организма на пчелите. За яйца и прясно пило не съм гледал още в долните корпуси, че тежко се местят пълните горни. Като извадя меда, ще огледам как са майките.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 24 от 31 ПърваПърва ... 142223242526 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •