Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 20 от 31 ПърваПърва ... 10181920212230 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 191 до 200 от общо 306
  1. #191
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    Голямо обмисляне пада...
    Приемам идеи всякакви.
    Навярно, колкото пчелари има, толкова са и начините за увеличаване на семействата. Все пак мисля, че всичко зависи от това, каква ни е целта. Ако искаме добив, може да разделим семействата на половина в края на последната паша. В този случай е добре да се ползват готови оплодени майки. Друг вариант е : една част се заделят за размножаване , останалите се подготвят за медосбор. Процента всеки ще си го уточни. От едно семейство отделено за размножаване , може да се получат 4-5нови, които до есента да достигнат състояние за успешно зимуване. Много неща зависят и от природата.

    пп.Защо не си произведеш майки, чрез пренасяне.

  2. #192
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Методи много едни по ефикасни други не чак толкова например човека не иска да се роят взима от 10 кошера по една пита с запечатано пило барабар с пчелите смита и от други два кошера 2 пити с млади пчели от пити с отворено пило и две с прашец разтръска хубаво сандъка 12 рамков ДБ да се измешат и го мести на другия пчелин подхранва/ майка маточник или яйца си преценява спрямо възможностите.
    Теоретично много глупава технология ама всеки сам си преценява.

  3. #193
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Методи много едни по ефикасни други не чак толкова например човека не иска да се роят взима от 10 кошера по една пита с запечатано пило барабар с пчелите смита и от други два кошера 2 пити с млади пчели от пити с отворено пило и две с прашец разтръска хубаво сандъка 12 рамков ДБ да се измешат и го мести на другия пчелин подхранва/ майка маточник или яйца си преценява спрямо възможностите.
    Теоретично много глупава технология ама всеки сам си преценява.
    Такава сборна отводка, каквато описваш ще даде два магазина мед, но се прави когато целта е -плавно увеличние. Колегата цели 100% увеличаване.

  4. #194
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    Благодаря за идеята,но така практикувам и сега.Но за този сезон приоритет е удвояване на семействата,а до сега не успях да намеря сигурен метод за това,съчетано с някакъв добив на мед,за да не е хептен нулева годината.За съжаление пари за готови майки няма.Единият вариант е този,предложен от колегата Валентин в пост #187.
    Другият вариант е да оставя семействата неразширени и да заложат роеви маточници,но се притеснявам ,че няма да успеят да "хванат"липата.
    Голямо обмисляне пада...
    Приемам идеи всякакви.
    И аз имам подобен на твоя план ,но няма да местя старата майка. Тегля майката в трети/четвърти корпус в отводка с плътна дъска с прелка. По това време климата ми играе гадни номера. Ако някоя майка изчезне или се забави доста, обратно обединявам и не губя летяща пчела. Така хващам пашата която е при мен. Старата майка я възприемат като нова и си мисля, че по- трудно ще се роят същата година. При успешно оплождане, местя отводката на ново място. Основното семейство получава нейните летящи пчели и част от пилото и(ако има възможност), хваща и пашата. Отслабената отводка има предостатъчно време да се развие с моя помощ. Така съм го измислил с част от семействата тази година. В случая, акацията въобще не ми е цел.

  5. #195
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Чудя се защо не се помъчите да си произведете майки, които да придадете оплодени на отводките.

  6. #196
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Чудя се защо не се помъчите да си произведете майки, които да придадете оплодени на отводките.
    Честно ли? Защото не знам как!За съжаление!

  7. #197
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    Честно ли? Защото не знам как!За съжаление!
    Прочети http://pchelari.com/forum/showthread...82%D0%B2%D0%BE и пробвай! Като се запознаеш със стадиите на развитие на пчелата от яйце до насекомо, не е кой знае каква философия.

  8. #198
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    Благодаря за идеята,но така практикувам и сега.Но за този сезон приоритет е удвояване на семействата,а до сега не успях да намеря сигурен метод за това,съчетано с някакъв добив на мед,за да не е хептен нулева годината.За съжаление пари за готови майки няма.Единият вариант е този,предложен от колегата Валентин в пост #187.
    Другият вариант е да оставя семействата неразширени и да заложат роеви маточници,но се притеснявам ,че няма да успеят да "хванат"липата.
    Голямо обмисляне пада...
    Приемам идеи всякакви.
    Пиша теоретично. Ако сега имаш 40 кошера, а искаш да станат 80. Например 2 или 3 още 10-20 април ги оставяш да произведат майките (щом няма да купуваш). Дори и свищеви да са, пак 1 кошер ще направи 20-ина читави майчила. Като ги запечатат, разбиваш тия 2-3 кошера на мини отводки, нуклеуси, оплодни...или както искаш ги наречи там. 1пита пило и майчило, и 2 пити мед. Като се оплодят майките през Май, олабваш основните с по 1 отводка, и увеличаваш бройката.

  9. #199
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Пиша теоретично. Ако сега имаш 40 кошера, а искаш да станат 80. Например 2 или 3 още 10-20 април ги оставяш да произведат майките (щом няма да купуваш). Дори и свищеви да са, пак 1 кошер ще направи 20-ина читави майчила. Като ги запечатат, разбиваш тия 2-3 кошера на мини отводки, нуклеуси, оплодни...или както искаш ги наречи там. 1пита пило и майчило, и 2 пити мед. Като се оплодят майките през Май, олабваш основните с по 1 отводка, и увеличаваш бройката.

    Този акъл със свищеви маточници да правиш отводки е голяма глупост.Пък и двойно......
    Дори и теоритично не е добра опция,защото от качествата на майката зависи и силата на семейството.Опитай със самосменни маточници или роеви,или най-добре си купи от някой майкопроизводител,който продава маточници пред излюпване.
    Успех!

  10. #200
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Този акъл със свищеви маточници да правиш отводки е голяма глупост.Пък и двойно......
    Дори и теоритично не е добра опция,защото от качествата на майката зависи и силата на семейството.Опитай със самосменни маточници или роеви,или най-добре си купи от някой майкопроизводител,който продава маточници пред излюпване.
    Успех!
    Върни се и прочети от №185. Това не е моя акъл.

 

 
Страница 20 от 31 ПърваПърва ... 10181920212230 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •