Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 19 от 31 ПърваПърва ... 9171819202129 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 181 до 190 от общо 306
  1. #181
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Медара Виж публикацията
    Здравейте, колеги
    Дали ще се получи нещо или идеята ми ще бъде несполучлива?
    По кое време на годината мислиш да правиш това деление.
    Милен Михов

  2. #182
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2017
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Община Панагюрище
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    По кое време на годината мислиш да правиш това деление.
    Веднага щом едно от семействата се развие достатъчно добре, за да мога взема нужните ми пити с пило. Надявам се, че ще бъде през първата половина на месец май.
    Отворен съм и към други идеи и предложения, много искам тази година да получа две качествени отводки, които да се развият достатъчно добре, че да презимуват спокойно. Просто не искам да се повтори трагичният ми опит от миналата година.Искам едното семейство да не го отслабвам, за да извадя малко медец от него , а от другото две нови пчелни семейства. Хаха, дано не съм прекалено алчен.

  3. #183
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    През май месец няма смисъл да се прави отводка с повече от 2 пити с пило. Ако искаш сложи и 6, но това ще е груба грешка, защото както отводка на 2 рамки, така и отводка на 6 рамки се нуждае от точно 63 дена до развиването си в пълноценно семейство (ако я направиш с оплодена майка).

    Ако отводката се направи с маточник, губиш допълнителни 15 дена. На пръв поглед всеки може да каже "какво от това", но ако се позамисли, ще се досети, че за тези 15 дена ще измрат 70% от старите пчели в кошера, а нови няма откъде да се вземат, защото няма майка, която да снася. Тоест направата на отводка с маточник създава "дупка" в развитието на семейството, която започва от 21-вия ден и завършва на 36-тия. Дупката се състои в това, че семейството уж е било по-силно, но изведнъж заслабва с около 30% и се въстановява и започва да нараства отново чак на 21+15 = 36-тия ден. Прочети малко за биологията на пчелите и ще разбереш защо това е така.

    Направата на отводка БЕЗ МАЙКА и БЕЗ МАТОЧНИК е възможно най-грубата грешка, която може да направи един пчелар. При такава отводка все едно си изхвърлил на боклука двете пити с пило. При тебе дори грешката е олигофренска, защото си изхвърлил на боклука не 2, а 6 пити с пило. Причината е много проста - да пчелите ще си направят маточник, но това ще добави още 11 дена към вече съществуващите 15 дена без снасяне на яйца. Общата "дупка" от неснасяне в семейството ще стане 26 дена, а една пчела живее около 35 дена. Тоест в един момент след 21 дена семейството ти ще започне да отслабва и ще достигне до ниво само 25% от първоначалния брой пчели . В кошера ще останат много малко пчели и дори и новата майка да има желание да снася, няма да има пчели, които да го отгледат това пило.

    И последната ти грешка - вероятноста за успех на всичко това. Вероятноста за приемане на оплодена майка е на нивото 80-90%. Вероятноста от неоплодена да стане оплодена майка е на ниво 60-70%. Вероятноста от маточник да стане неоплодена майка е на ниво 80-85%. Като ги насложиш всичките тези вероятности се получава, че ако направиш отводка без маточник, то тогава вероятноста тя да си направи добър маточник, след това той да се излюпи и майката да се оплоди е от порядъка само на 50%. При това положение е глупаво да жертваш 6 пити с пило, още повече че дори и вероятноста да заработи в твоя полза, няма да има пчели, които да отглеждат новоизлюпеното пило.

    Препоръката:
    1. Купи си готова отводка от хора, които знаят как да ги правят и които поемат на гърба си всичките тези неблагоприятни вероятности.
    2. Ако ти се свидят пари за отводка, купи си оплодена майка, и с нея направи отводката.
    3. Ако ти се свидят парите за майка, изчакай някой от основните ти кошери да си направи поне един свестен маточник, и чак тогава направи отводка с този маточник.

    Прави отводката само с 2 пити с пило, за да не ти е жал като ги загубиш. Още по-добре си направи 3 или 4 отводки, та белким поне 2 от тях станат на добри семейства. И още една препоръка - такива млади отводки освен с пило е добре да се хранят и с прашес или с Feedbee, защото те си нямат стари пчели, които ежедневно да носят прашец, а майката снася много яйца само тогава, когато има прашец в изобилие. Нектара (сиропа) е само енергия, която поддържа живи съществуващите пчели, но прашеца е този, който съдържа съставки за изграждането на телата на новите пчели.

  4. #184
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2017
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Община Панагюрище
    Напълно съм съгласен с казаното от вас, колега Матеев. Само ще спомена и какво правих допълнително за отводката през този период, за да видя дали и това е било грешка.
    -От 6 те пити, които използвах 4 бяха с пило и 2 прашецо медови.
    -За да се опитам да намаля "дупката" с липса на пчели, до излюпването на майката, добавих още 1 пита запечатано пило. След излюпването и добавих още 1. Хаха, пак станаха 6.
    -Майката наистина изчезна при оплождането най-вероятно.
    -Семейството прие оплодента майка, която придадох. Въпреки доброто количество храна и пчели, майката осеменяваше много слабо. Явно съм имал малшанс с нея
    -Семейството продължи да отслабва, вече нямаше как да го подсилвам с пило и другите семейства го унищожиха и му разграбиха храната.
    Човекът, който ме запозна с пчеларството използва само този метод, и му се доверих.

  5. #185
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Понеже тази година възнамерявам да удвоя броя на пчелните си семейства възнамерявам да направя следното:
    Около 10-20 април от основното семейство възнамерявам да отнема майката,две пити зряло пило и една прашецо-медена и да създам отводка в нов сандък на ново място.
    Основното семейство,останало без майка ще заложи маточници и на 4 ден възнамерявам да ги разруша.Освен това ще подхранвам и отводката и основното семейство.
    Целта е:
    1.увеличаване броя на семействата
    2.предодвратяванне на роенето
    3.развиване/възтановяване на семейтвата за главната ми паша-липата
    За съжаление пари за готови майки няма.
    Според Вас ще се получат ли нещата, и ако бърка някъде-посочете го.
    Пчелина е в предбалкана, 360 м.н.в.,пашите са акация,липа,ливада/мана.
    кошерите са ЛР

  6. #186
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не стана ясно откъде ще намериш майка или маточник за основното семейство.

    Ако мислиш да го оставиш само да си произведе маточник, значи попадаш в логиката на постинг №183 и ще направиш голяма глупост, още повече че ще я правиш с основното семейство.

    Абе хора - не разбрахте ли, че един единствен ден майката ако не снася, семейството ще е с 2000 пчели по-малко след 21 дена. Ако никой не снася 15 дена (времето за оплождане и развиване на яйценосната дейност), семейството ще стане с 30 000 пчели по-малко. Ако никой не снася 26 дена (11 за маточник и 15 за оплождане и развиване), семейството просто ще умре, докато дочака първото яйце и първата ларва за отглеждане. Дори и да оцелеят шепичка пчели, те ще отглеждат толкова малко пило, щото за да живне това семейство ще са необходими поне 2-3 месеца.

  7. #187
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Медара Виж публикацията
    Веднага щом едно от семействата се развие достатъчно добре, за да мога взема нужните ми пити с пило. Надявам се, че ще бъде през първата половина на месец май.
    Отворен съм и към други идеи и предложения, много искам тази година да получа две качествени отводки, които да се развият достатъчно добре, че да презимуват спокойно. Просто не искам да се повтори трагичният ми опит от миналата година.Искам едното семейство да не го отслабвам, за да извадя малко медец от него , а от другото две нови пчелни семейства. Хаха, дано не съм прекалено алчен.
    Приготвяш си 2 празни магазина и няколко изградени пити и основи, и 2 преградни дъски. На единия магазин пробиваш дупка за вход-каквато форма си избереш. Като развиеш кошера да е на пълен плодник, правиш преглед. Намираш майката и я оставяш в плодника на дъното. Пробираш питите със запечатено пило и гледаш по крайщата да има и по някое яйце. Ако няма яйца, може да добавиш и 1 пита само с яйца и прясно пило. Тия пробраните пити ги слагаш в двата магазина (магазините ги слагаш един върху друг). Върху плодника на дъното слагаш ханеманова решетка. И отгоре двата магазина, гледаш магазина с дупката да е отгоре. В долния плодник пълниш всичко с изградени пити и основи. В двата магазина вероятно ще остане празно място, ще преградиш с преградните. Може с една, а може и от двете страни по 1. Зависи, както ти дойде. Ако няма паша, сипваш по малко сиропче. Пчелите ще заложат майчила в двата магазина. Трябва да ги наглеждаш. Като запечатат майчилата, махаш ханемановата решетка и слагаш нещо плътно. Найлон, фазер, чувал..... Може да завъртиш магазините дупката да бъде назад. Аз съм го правил с дупка отпред и не съм имал проблеми. Като пронесе майката от магазините може да ги преместиш на друго място. А това, че майката не ти се е върнала от оплождане си е...късмет, вероятност...случват се такива неща. Тая година може пък вероятността да е за оплождане.

  8. #188
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    Понеже тази година възнамерявам да удвоя броя на пчелните си семейства възнамерявам да направя следното:
    Около 10-20 април от основното семейство възнамерявам да отнема майката,две пити зряло пило и една прашецо-медена и да създам отводка в нов сандък на ново място.
    Основното семейство,останало без майка ще заложи маточници и на 4 ден възнамерявам да ги разруша.Освен това ще подхранвам и отводката и основното семейство.
    Целта е:
    1.увеличаване броя на семействата
    2.предодвратяванне на роенето
    3.развиване/възтановяване на семейтвата за главната ми паша-липата
    За съжаление пари за готови майки няма.
    Според Вас ще се получат ли нещата, и ако бърка някъде-посочете го.
    Пчелина е в предбалкана, 360 м.н.в.,пашите са акация,липа,ливада/мана.
    кошерите са ЛР
    Аз бих развивал плодника на макс до липата (щом тя е главна паша). Ако трябва и на 3 копруса плодник. И 1 седмица преди липата бих блокирал майката в най-долен корпус, а нагоре само за стоков мед (дори и двата други корпуса които са били плодници, пилото от тях ще се излюпи). Това за стоков мед, ако искаш и увеличаване на бройката, трябват други процедури.

  9. #189
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Благодаря за идеята,но така практикувам и сега.Но за този сезон приоритет е удвояване на семействата,а до сега не успях да намеря сигурен метод за това,съчетано с някакъв добив на мед,за да не е хептен нулева годината.За съжаление пари за готови майки няма.Единият вариант е този,предложен от колегата Валентин в пост #187.
    Другият вариант е да оставя семействата неразширени и да заложат роеви маточници,но се притеснявам ,че няма да успеят да "хванат"липата.
    Голямо обмисляне пада...
    Приемам идеи всякакви.

  10. #190
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    Другият вариант е да оставя семействата неразширени и да заложат роеви маточници,но се притеснявам ,че няма да успеят да "хванат"липата.
    Този вариант е рисков ако заложат маточници и излети роя но ако имаш късмет го хващаш за ушите и го връщаш в същият кошер (се сетиш сам какво трябва да направиш- Бижо Бижов отдавна го е писал) та от тоя кошер после бая липов мед ще извадиш ама има много но-та сам си го написал в кавички ама това е една идея има и други.

 

 
Страница 19 от 31 ПърваПърва ... 9171819202129 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •