Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 31 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 306
  1. #151
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Виж колко са поддръжниците на доцента и колко са на Матеев? Дори тези които донякъде негодуват против доцента (говоря предимно за обикновените пчелари), колко от тях ще застанат до Матеев? Какво стана с оня дезориентиран руснак, нали уж го беше духнал вятъра на промяната? - Доцента, в очите на масите все пак е учен човек и важна личност, а Матеев (или аз, или който и друг да е) кой е ? - НИКОЙ. Като Терсит ( вж. Илиада) ще го оплюят, ще го пребият и после дружно ще му се присмеят (тъжното е че се присмиват на собствената си гибел). "Господи, прости им, понеже те не знаят какво правят"
    Scutellator, позволи ми да ти кажа в прав текст, ТУКА ГРЕШИШ! Зад доцента може да са много, а зад тебе и Матеев малко, но колко тежат едните и другите? Тебе тука те четат много хора, учат се, дискутират, оценяват това дето казваш. Радвай се, че това са хора на които има какво да им дадеш и те искат да вървят напред.

    Ако зад тебе стояха доцентските хора, а хората от форума зад доцента щеше ли да си доволен? То тогава нямаше смисъл да пишеш, поради липса на читатели. Не те познаваам лично, но никак не те виждам начело на играчи или на неуки хора. Точно си си на мястото сега и си стоиш много добре. Е обстановката не е добра, много пречки, спънки и т.н. Но за себе си помисли и си отговори можеш ли да си от другия лагер? Според мене по би се отказал от пчеларство, отколкото да направиш такава крачка!

    ЕВАЛА за всичко което си направил и продължаваш да правиш! Бог да ти дава сили и за НАПРЕД.
    Лятото (тогава предполагам ти е по-трудно) мога съвсем без пари да дойда да ти помагам една седмица с каквото мога.
    Не искам да го правя за да ти крада "ЗАНАЯТА". Ако може да застанем с нещо зад тебе, да ти помогнем КАЗВАЙ го направо.
    Ще има много да те оплюят, но ще има и да те подкрепят. Трудно нещо са човешките отношения.

  2. #152
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Никола, не става въпрос за това. А че масовия пчелар не си знае интереса. Докато това не се промени, все содомисти ще са начело на тая държава!
    Всички ние искаме да помогнем на тях, но ако те не го искат какъв смисъл има? Да се бориш за благото на хора, които точно поради тази причина ти се присмиват, оплюват и гледат как да те предадат и забият нож в гърба ( естествено не говоря за себе си, единствено защото не съм позволил това да се случи)? - Проф. Ненчев, г-жа Маргарита Дикова, д-р Илиян Гечев, Кожухаров, Милан Миланов ...??????

    До сега не се бях замислял да приемам доброволци, така както го е правил брат Адам.

  3. #153
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Никола, не става въпрос за това. А че масовия пчелар не си знае интереса. Докато това не се промени, все содомисти ще са начело на тая държава!
    Всички ние искаме да помогнем на тях, но ако те не го искат какъв смисъл има? Да се бориш за благото на хора, които точно поради тази причина ти се присмиват, оплюват и гледат как да те предадат и забият нож в гърба.
    Какво се чудиш? Колко хора по света не си знаят интереса? Ако все пак ръководството е свястно е добре, а при нас и това куца. Цял живот съм се питал твоя въпрос: Всички ние искаме да помогнем на тях, но ако те не го искат какъв смисъл има? Не можах да си дам много аргументиран отговор. Вероятно на Голгота най-много са викали разпни го тези, които Христос е изцерил. Когато ми е било най-трудно се сещам винаги за думите на Христос, които и ти си цитирал: "Господи, прости им, понеже те не знаят какво правят"

    Накратко: На прав път си! Усилията ти не са на вятъра! Давай!. Много нещо съм изчел от/за Брат Адам (сигурно не колкото тебе). Да не би на него да му е било лесно? Ами това което прави манастира последните 20 години -- направо не е за приказване. Но пак се намираха и други, които оцениха делата му по достойнство и ги продължават. Вятъра не може да се спре, изворите не могат да се запушат.

  4. #154
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Брат Адам през висичките години е имал пълната подкрепа на правителството. Всъщност, точно правителството моли манастира да си увеличат кошерите по време на епидемията от акароза и да започнат да продават отводки и майки за да увеличат търговията на местно ниво. През онези 3 години акарозата е унищожила 99% от пчелните семейства в Кралството и за да се възтановят загубите постоянно са се внасяли рояци най-вече от Франция. Тези които са имали семейства и са можели да продават рояци от тях са били много малко.
    През всичките тези години правителството напълно го е подкрепяло в неговите начинания и в търсенето му на нови пчели които да използва. Всяко едно посещение в дадена страна се е нуждаело от много добро планиране и подготовка (пък и тогава е нямало Интернет). Трябвало е да се свържат със посланниците във всяка страна и да се уредят нещата както на дипломатическо, така и на местно ниво ( тогава е нямало ЕС и свободно движение на хора и услуги, да не говорим че голяма част от местата които е трябвало да се посетят са били зад "желязната завеса" или размирни зони)

    С времето обаче той става известен и това му е навлякло завистта на другите монаси. Постоянно е имал посещения (почти ежедневно) от други пчелари и учени, както и други известни личности и хора от правителството. Хората са отивали в манастира заради брат Адам, а не заради самия манастир и молитвата. Все пак той е бил монах от бенедектинския орден ( мотото им е " моли се и работи") и не е подобавало на монах да бъде известен и светска личност. Това е и причината за последните му години и съдбата на пчелина на манастира след това.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #155
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    ...но ако те не го искат какъв смисъл има?
    Цитат Първоначално публикувано от Steve Jobs
    People don't know what they want until you show it to them
    Превод: Хората не знаят какво искат, докато не им го покажеш.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #156
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Ако работите с ДДБ-тов кошер е така, но при ЛР-товия кошер нещата са къде по-лесни. По време на пашата от рапица семействата обикновенно стигат с пило и мед на два корпуса, че и повече. Тя зацъфтява в нашия район около 3-4.04. и продължава дълго - около месец, а ако превалява и повече. Преди тази дата роене не може да има, защото няма условия за това. Никой не е хващал рой през Март. Тръгне ли пашата само работиш за мед. Това искат пчелите и това ще правиш. Слагаш отгоре магазини. Може да използваш ХР (решетка на Ханеман). Обаче, както е темата, ако искаш да създадеш нови семейства не я слагай, за да имаш много пило. Ако майката се качи в магазините не е лошо, а даже е добре. Това пило ще използваш после. Роенето е характерно за безпашев период. Когато наближи края на пашата трябва да имаш Рошфусов корпус (160 мм - чети Иван Венер) и Рошфусова решетка. С магазинните пити с пило правиш малки отводки в отделенията на РК. Долу в плодника ще извъртиш меда да отвориш място майката да снася. А горе - една пита с мед и една с пило в четирите отделения. Майката трябва да я върнеш в плодника. Тя не трябва да престава да снася. След 4-5 дни отваряш горе и гледа - ако има основи на маточници, оставяш хубавите. В другите или дори в едно отделение да нямаш маточник (може да са със запечатано пило) ще поставиш след 12-тия ден запечатан маточник от друго отделение и така ще получиш нови още 4 семейства в нуклеуси. Нататък е лесно. Забравих - РК трябва да е с нисък размер според рамките. Отдолу е дъстака с ханемановите отвори (рошфусова дъска - виж Иван Венер)

  7. #157
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Пчелари, които не си купуват литература по-трудно ще се справят. Многокорпусния кошер е най-добър за изкуствено роене. Обикновено в роене пчелите изпадат, когато пашата е слаба или премине. Преди малко писах и натиснах отговор, но не се появи теста ми. Виж Иван Венер. Всички пчелари трябва да минат от ДДБ система (класическа) на многокорпусна. Тя може да е и с ДДБ-тови рамки. Просто корпусите трябва да се въртят. По време на пашата от рапица си караш на мед и разширяваш с рамки отгоре без ХР за да има пило дори и в магазините. Нали говорим за размножаване. Това пило после ще трябва за отводките в Рошфусовия корпус. Но в практиката става не така както искаме. Ако нямате ранна паша, роенето го оставете за след единствената паша, но мислете каква храна ще оставите на увеличения брой семейства после.

  8. #158
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Изкуствено роене може и за смяна на майката с млада. Ако семейството е с двугодишна майка и е силно вече е време да я сменим. Но нека да я караме по-просто - след пашата разделяш на две само семейства, които пращят по шевовете от пчели, ако следващата паша е далече. Това обаче е капан за основното семейство. С всички кошери не може по този начин. Нямаш ли в момента нова майка - не прави така. Ето какво правя аз в подобни случаи: През цялата рапица само надграждаш с магазини. Работя с ЛР-тови кошери и с ДДБ. Но и при всички дъната са отделно от плодника. Това се нарича многокорпусна система. Тя може да е и с ДДБ-тови рамки. Система Лангсрот-Рут е само при рамки с височина както знаете 230 мм. Цепи ли се дъното е многокорпусна система. Значи - увеличаваш, увеличаваш и след рапицата делиш. Горе е майката с всичкото пило и мед (дори и на два корпуса), а долу само запечатано пило, но ако са свършили рамките е идеално да няма пило . само извъртяни от меда корпуси. Разделяш плътно с разделителна табла (аз слагам прост чувал от захар). Горе отваряш вход и го стесняваш, защото отнемаш там летящите пчели. Те са вече долу. Долу след един ден поставяш оплодена майка в клетка и отваряш единия вход на кърмовата маса. Приемането е 100 %. След седмица отваряш да видиш снася ли майката. Ако видиш яйца не я търси. По-горе писах как пък да си направиш майка за да не купуваш. Само че губиш един месец. Не е фатално, ако обаче пашата ти е късно (слънчоглед и нямаш кориандър). Задължително едното семейство при слънчогледа става помощно и работиш с две майки, разделени с магазините от мед и две ханеманови решетки - едната над основното семейство, а другата под помощното. Вади мед - не ти е работа. Господ само да даде малко дъжд. Ако работиш да продаваш отдоки - тогава работиш с Рошфусов корпус. Трите отводки продаваш, а едната остава за помощно семейство и после с нея след последната паша сменяш старата майка. През новата година - пак отново . правиш след рапицата втората майка и така до края на света...

  9. #159
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Имах няколко опита с рошфусови корпуси и не съм особено доволен. Най-слаби резултати получих при описания от колегата вариант с присъствие на майка в плодника и рошфусов корпус. Успеваемостта при този вариант клонеше към нула. Малко по-добре бяха нещата със кошер само от рошфусови корпуси, 4 бр. Там успеваемостта беше 50%, но това за мен е незадоволително. Следващия сезон пак ще има проби и се надавам на по-добър резултат, но вече паралелно ще ползвам и множество оплодни сандъци за да сравнявам и за да съм сигурен, че ще имам необходимите майки. Ако колегата е усетил някаква тънкост при работата с рошфуса моля да сподели.

  10. #160
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Нека развием и тази тема и да попитам!
    Имам в един кошер 2-3 добри маточници и сега мисля да отделя майката ,да разделя на три кошера в двата кошера по равно пило и мед и по един маточник и на нови места,а майката с една пита и ВО на старото място със летящите пчели и сироп разбира се.Или да си сменя някой майка ама като са замисля сезонна тепърва започва ще има време и за подмяна на майките!
    Вашите съвети?
    п.с.-ако питате целя ли да увеличам бройките да целя,имам празни сандъци .

 

 
Страница 16 от 31 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •