Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 31 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 306
  1. #111
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Прекалено много сметки правиш вярваш ли си ,че ще ти излезе накрая сметката.В пчеларството има години когато добивът е изключителен и обикновено за 10 годишен период това са 1-2 години и именно те покриват останалите години когато печалбата е минимална много опитни пчелари ще ти потвърдят това и важното е да си готов винаги за да не изтървеш именно този момент.Надявам се сега да не те накарам отново да изпишеш 20-30 реда.
    Радо, аз това не го вярвам. Искаш да ми кажеш че всеки четири години живееш като социално слаб с надеждата че след това ще случиш на добра година която да ти компенсира предишните четири???? Ако това е така, както приятел ти го казвам, сериозно се замисли ти и другите опитни пчелари към смяна на професията или е/имигрирация.

    Верно е че, горе-долу на едно десетилетие има 2 изключителни години, но статистически погледнато веднъж на всяко десетилетие има по една епидемия (правилния термин е епизоотично заболяване) или природeн катаклизъм, когато щетите за отрасъла (като цяло) са огромни. Не са един или двама "бащите" на пчеларството, на които на няколко пъти им се е налагало да започват отначало почти от нулата. Напр. - Йохан Цеерцон (Johann Dzierzon). Често тази година на катаклизъм съвпада със годината с най-обилно нектароотделяне - тогава какво правим?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #112
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Аз казвам ,че повечето години печалбите са минимални не казвам ,че не могат да се покрият разходите включително и труда при мен имам като паша акация, която е нестабилна като паша защото първо като дка. е добре ако не беше пренаселено от пчели второ тази една седмица през която цъфти трябва да се молим да е идеално времето.След това имаме сигурната паша от слънчоглед при която времето влияе но все пак е стабилно само ,че проблема е сеитбата защото слънчоглед на едно място се сее през четири години ако се спазва сеитбообращенията остава единствения сигурен вариант частично подвижно пчеларство и няколко пчелина на различни места .

  3. #113
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Освен да спамиш темите друго не правиш.
    Има си хора отговарящи за това ако трябва да изтрият всичко което съм написал нека го направят те хората вече са го прочели поне тези влизащи редовно.

  4. #114
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Дамяне,можеш да смяташ,принципите на пазара са ти ясни, обаче ти се опитваш да решиш уравнение с много неизвестни, а при теб са са само неизвестни. На бърза ръка реши че ако купиш майка от 30 лева тя ще ти излезе 120 лв щото 50% брак 50% неприети и опа стана тя 120 кинта. Няма такава работа! Миналата година купих 5 майки от scutellator и бяха приети всички демек 100%. От тия майки взех двойно повече мед отколкото от мойте. Като видиш колко мед ще ти дадат твоите майки, като си купиш майки от scutellator или Матеев или от когото щеш и имаш резултати ( демек известни ) тогава ще съставиш уравнение и като го сметнеш ще имаш един що годе верен резултат.

  5. #115
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    Дамяне,можеш да смяташ,принципите на пазара са ти ясни, обаче ти се опитваш да решиш уравнение с много неизвестни, а при теб са са само неизвестни. На бърза ръка реши че ако купиш майка от 30 лева тя ще ти излезе 120 лв щото 50% брак 50% неприети и опа стана тя 120 кинта. Няма такава работа! Миналата година купих 5 майки от scutellator и бяха приети всички демек 100%. От тия майки взех двойно повече мед отколкото от мойте. Като видиш колко мед ще ти дадат твоите майки, като си купиш майки от scutellator или Матеев или от когото щеш и имаш резултати ( демек известни ) тогава ще съставиш уравнение и като го сметнеш ще имаш един що годе верен резултат.
    Колега прочети долните постове.
    По-точно казаното от asm22 във пост номер 106.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #116
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Да бе прочетох какво е писал asm22 само че в поста му има едно *ако* и ти почваш да градиш върху едни празни думи хвърлени в пространство. Бас държа че колегата asm22 не си е купувал хубави ( може и никакви) майки.

  7. #117
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    Да бе прочетох какво е писал asm22 само че в поста му има едно *ако* и ти почваш да градиш върху едни празни думи хвърлени в пространство. Бас държа че колегата asm22 не си е купувал хубави ( може и никакви) майки.
    Колега прочети отново цялата темата и след това ако все още нещо не ти е ясно на ЛС.
    Явно не схващаш какво съм казал.
    Все едно аз казвам, че небето е синьо, а ти казваш "НЕ! Небето е синьо!"
    Прочети темата!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #118
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2014
    Мнения
    35
    Като нов член на форума и по скромните ми наблюдения само ще заключа, че Дамян Дамянов скоро ще се разсърди отново и пак ще каже, че ще спре да пише.
    Няма лошо да изказваш мнение, но вече става досадно когато се опитваш да го налагаш!
    Всички имаме глави на раменете си!
    Вярно е че всеки търси някакви отговори в този форум, поне повечето сме така, но забелязвам, че един, двама са компетентни по абсолютно всички въпроси.

    Нека да кажа нещо и по темата.
    Тази година направих пет отводки с майки италианки, които са от италианска сертифицирана пчеларска ферма, към тях имаше и сертификат, три от отводките пиеха майките си и се развиха много добре.
    Една отводка не прие италианската майка, убиха я и си направиха своя майка, разви се и тази отводка доста добре.
    И последната отводка приеха си майката почна да снася , но според мен беше доста слабо, след доста подхранване и стартовит тази отводка се разви но доста бавно и не знам дали ще изкара зимата.
    Изводите си ги правете вие.

  9. #119
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Колкото по-слаба е една отводка, толкова по-лесно приема една нова майка. Двурамкови отводки приемат майките на 95-98%. Това е проверено - тази година правих масови двурамкови отводки, и ги зареждах с всякакви майки, събрани от кол и въже - Македонки, Карники, Италианки, Бъкфаст, Кипърки - въобще каквото успях да докопам от различните майкопроизводители и от моето лично майкопроизводство.

    Правих масови отводки и с голи маточници - там нещата вече са по-трудни и процента на успешно-оплодилите се майки е доста по-нисък.

  10. #120
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Ето колегата pepoing не философства, а говори на базата на собствен опит-което показва че и в Италия се правят слаби майки.

 

 
Страница 12 от 31 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •