Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 31 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 306
  1. #101
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Матеев, те и 99% от пчеларите никога не са ползвали захар, както каза Борислав Александров. Много хора се хвалят с чиста съвест само защото имат къса памет. Едно време майките не са ги купували, верно е, - раздавали са ги безплатно по кооперативните пчелини. А дядовците и бащите на тези "наследствени" пчелари със по 2-5 кошера са правели същото което правят пчеларите със толкова кошера и днес.

    Догодина ще ти покажа как изглеждат български пчели, в които не е постъпвал свеж генетичен материал през последните 40-50 години. Това което видях, беше доста далеч от това което очаквах.

    Как ще накараш един такъв човек да си купи поне една майка? Та това 15 или 20 лева са много пари........
    Както и досега- по време на роевия период майки не се търсят - всеки разнася напред назад девствени майки в кибритени кутийки (включително и между пчелари). Когато свърши роевия период, обаче- тука незавърнала се, там търтовка и настъпва паника - "Пратете ми една майка за утре".
    Втората причина за покупка на майка е когато семейството е много агресивно и с него е абсурд да се работи ( и аз така си купих първите майки - имах непоносимост към ужилвания)
    Третата причина е когато някое семейство остане случайно без майка по средата на сезона - по невнимание на пчеларя, или много по-вероятно - болест.

    Другите целеви групи потенциални клиенти, обикновенно са вече убедени в ползата на младата майка (макар и просто млада и каква да е) и имат различен шаблон на поведение.
    Колкото до пазара на КАЧЕСТВЕНИ (и естествено по-скъпи) майки - според мене към днешна дата този пазар не надвишава 1000 броя на година.
    По моя преценка - по-скоро 5 000.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #102
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз отворих темата за пазара на отводки и майки и като гледам от последния постинг ще си дойдем на думата ,а тя е че държавата с пчеларската програма раздвижва пазара
    Пчеларската програма вреди на пазара [на майки и отводки]. Отводки и майки и в момента се купуват извън пчеларската програма, и конкретно за тази година с увереност мога да кажа че в България има повече купени отводки извън програмата, отколкото по програмата. Парадокс.


    ...нека си каже мнението колегата дали според него майката е решаваща или мястото където се намира пчелина ....

    И Запорожеца може да се движи с 200 км/ч..... по на надолнище. За съжаление човек не винаги може да се движи само по надолнище. А и ще се съгласиш със мен че автомобил който е проектиран за такива скорости, вероятно би могъл да се движи и по-бързо. Освен това сигурно се управлява и по-лесно.


    Когато имаш добра паша, за големи добиви е достатъчна просто пчела със нисък роеви индекс и способна да поддържа големи семейства. Ако имаме това, значи имаме основата за една високопродуктивна пчела.


    ... интелигентните пчелари ще предпочетат да си правят собствена селекция не защото няма да им се дават пари ,а защото ще зависят само от себе си.
    Още една заблуда. Всеки може да си купи няколко майки по 300-600 евро тая година и да почне да продава техни дъщери. Поддържането на собствена селекционна програма струва повече за година. Тук САМО НЕБЕТО е горна граница. Ако програмата трябва да е затворена (никакъв нов генетичен материал) - добре, но никоя развъдна програма не може да бъде САМО затворена - рано или късно се налага добавянето на нов генетичен материал.
    Набавянето на нов КАЧЕСТВЕН генетичен материал..... независимо дали ще служи за основа на току-що започваща развъдна програма или за добавяне на нови гени към вече съществуваща такава....... не е лесна задача. Първия проблем е да го намериш (което е свързано с $ и голяма доза късмет), втория е да УБЕДИШ този който го притежава да ти го продаде/сподели със теб (най-трудната част от всички), и третия е ЦЕНАТА . Ако всичко след сдобиването с него мине наред, остава само човек да се надява че си е заслужавало (става ясно най-късно до 6-7 години).

    Ако обаче програмата е такава че разчита на постоянното добавяне на нов генетичен материал (например за създаването на нови линии при Бъкфаст) ... човек обикновенно прекарва живота си в постоянното му търсене.


    Каква е ползата от собствената селекционна програма? - тази че никой не може да ти предостави пчелата възможно най-проспособена към нуждите и условията при теб. Локалната адаптация съществува. Но тя е постоянен процес, а не фиксиран. Дори и в рамките на 10 км разтояние, патогените от два отделни пчелина ( на двама различни пчелари използващи собствени си майки) не са съвсем напълно еднакви( дори и ако предположим че имат неотдавнашен общ произход - напр. формирани след подялба на наследствен пчелин между двама братя).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #103
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Според теб заслужава ли си да плащаш 4 пъти повече за майка, ако това ще доведе до увеличаване на добива само два пъти?
    Ако успееш да си отговориш на този въпрос, вече си разкрил тайната защо след като в ЕС майките са скъпи (дори и спрямо тяхния стандарт), все пак ги купуват. Еми просто нямат друг избор ако искат да не са извън бизнеса ... или на дереджето на българския пчелар.
    ДА! Бих платил 4 пъти повече за 2 пъти повече добив. Сериозно и отговорно го казвам!
    Да кажем че с майка за 20лв вадиш 20кг мед, а с майка за 80лв вадиш 40кг мед.
    Всичко хубаво докато не си направиш сметката, че с майка за 20лв ти трябва да гледаш 2 пъти повече семейства.
    2 пъти повече кошери(дървения), 2 пъти повече труд, 2 пъти повече лекарства, 2 пъти повече земя(пчелини), повече гориво(може би) и два пъти повече време(то е пари).
    И ти излиза, че майката ти е най-малкия разход.
    Като казвам, че пчеларя трябва да чете финанси, маркетинг и т.н. не се шегувам.
    Един кошер с 10год живот за 100лв ти струва 10лв/год
    Магазини, плодници, рамки, дъна, капаци - това трябва да се складира, а и склада е пари. Това че имаме 300м2 свободно място НЕ ЗНАЧИ ЧЕ Е БЕЗ ПАРИ.
    Цената на труда всеки може да си я сметне, но да кажем, че на година имаш 20лв/кошер труд.(ако кажете друга цифра ще се съглася, все пак зависи колко можете да изкарате иначе и колко кошера имате)
    Лекарствата кажете една цифра на кошер, но само Варостопа е 1лв/кошер (0,53лв/лентичка и по 2бр/кошер = 1,06) веднъж годишно*
    Горивото е относително, а времето всеки си го оценява сам.
    А земята дори няма да я включвам в сметката!
    Тези 2 пъти повече магазини, рамки и т.н трябва да се пазят от молеца и това струва пари, но ще си затворя очите.
    Ами храненето на тези 2 пъти повече семейства, то да не е безплатно.
    Че... излиза при майка от 20лв даваш по минимум 31лв отгоре като не смятаме гориво,склад,земя,свободно време,хранене и лекарствата(индивидуални са)
    Купуваш майка за 20лв и после даваш още 31лв и излезе, че си я плащаш по 51лв със скритите разходи(косвени).
    И това при условие, че двете майки имат равна продължителност на живота.
    Свободното време не се оценява като надника за 1ден, а е близо 3пъти по скъпо. (да не почнат бакалски сметки, а ако има невярващи -> google)
    А здравето на пчеларя?!?!? То пари не струва нали?!?!?
    Спестил си в най-добрия вариант 30лв/семейство.
    В най-лошия предполагам си вътре.
    Виж само колко неща не включвам.

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Ти сравняваш цената на пчелните продукти в Европа с тези в България, замислял ли си се за средния добив на един професионален пчелар в ЕС и средния добив на професионален пчелар в България. Ако искаш ми вярвай, при нашите добиви, тяхната цена на меда не би им стигнала да си покрият разходите и да излезнат на печалба. (Просто искам да кажа че пчеларството никъде по света не е лесна професия, схващането че в развитите страни пчеларите ринат банкноти с лопатите заради високата им цена на меда е силно изкривено и наивно пречупване на действителността).
    Да, прав си, има разлика в разходите, но като дръпнеш чертата излиза, че пак са в много по-добри условия. Става дума за държавна политика и...
    Да не ги говирим отново тези неща само да ги отбележим, че не ги забравяме

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Промяната няма да се случи бързо и ще бъде нужна клизма за да се случи. Най-големия проблем е да бъдат накарани пчеларите сами да поискат НЕЩО да се промени, тъй като в момента всички ги устройва напълно настоящето положение. Виж колко са поддръжниците на доцента и колко са на Матеев? Дори тези които донякъде негодуват против доцента (говоря предимно за обикновените пчелари), колко от тях ще застанат до Матеев? Какво стана с оня дезориентиран руснак, нали уж го беше духнал вятъра на промяната? - Доцента, в очите на масите все пак е учен човек и важна личност, а Матеев (или аз, или който и друг да е) кой е ? - НИКОЙ. Като Терсит ( вж. Илиада) ще го оплюят, ще го пребият и после дружно ще му се присмеят (тъжното е че се присмиват на собствената си гибел). "Господи, прости им, понеже те не знаят какво правят"

    След като пчелар за пръв път се сблъска с по-добри майки, са нужни няколко години докато асимилира и усъзнае преживяното. Когато семенцето обаче веднъж се загнезди, може да става бавно и постепенно, но накрая задължително покълва и дава плод.
    Не е важно колко хора има един или друг! Важно е какво е тяхното качество!
    Нямаш идея какво може един човек като е твърдо решен.
    С няколко човека до мен съм правил такива неща, че още не мога да повярвам как съм успял.
    Че имаш ли отдадени качествени хора,то не ти трябва количество.
    Остави ги тези "мъртви" души по разни списъци.
    Тези цифри нямат никаква тежест, ако знаеш как да си играш картите.
    Цифрите са важни докато има кой да им вярва.
    Този разговор не е за публично достояние.

    П.С. Щях да пиша 2 реда... Сериозно!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #104
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Всъщност пчеларите не знаят, че има и по-хубави майки от техните. Как така ще дават пари за нещо, което техните кошери могат да си произведат сами. С много стари пчелари съм говорил и те споделят, че НИКОГА ПРЕЗ ЖИВОТА СИ НЕ СА КУПУВАЛИ МАЙКИ !!! Не е купувал и баща им, не е купувал и дядо им. Дефакто на техния пчелин от повече от 100 години не е постъпвал СВЕЖ ГЕНЕТИЧЕН МАТЕРИАЛ. Разчитат основно на собствени маточници или на самосмяна. А там в небето кой ще оплоди майката - един Господ знае.

    Как ще накараш един такъв човек да си купи поне една майка? Та това 15 или 20 лева са много пари........

    Имам чувството, че така разсъждават поне 80% от пчеларите в България, особенно тези, които се кичат с прозвището "стар дългогодишен пчелар по наследствена линия (баща, дядо)". Много малък е процента на младите и/или образованите пчелари, които вече са осъзнали нуждата от качествени майки, попрочитайки това онова в интернет. Има и един процент "ДФЗ пчелари", които купуват майки защото ДФЗ плаща, иначе и те щяха да се присъединят към групата на некупуващите.
    Пак да сметна...
    Вземаш една майка и нейни синове оплождат мелез майките в пчелина.
    Като си вземеш една майка за 20лв нека кажем, че добива ще ти се вдигне с 100грама/кошер = 0.50лв (при 5лв/кг мед)
    100 кошера х 0.50 = 50лв - 20лв(цената на майката) = 30лв си напред или по 0,30лв/кошер при 100 кошера в пчелина.
    Това са 100 грама/кошер/година!
    Ако си купиш майка и ефекта е 100 грама, то е смешно .

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Матеев, те и 99% от пчеларите никога не са ползвали захар, както каза Борислав Александров. Много хора се хвалят с чиста съвест само защото имат къса памет.
    Ние 3 месеца за захар не сме говорили, само за инвертиран сироп.
    Да не говорим какви скандали са правили колеги в МЕТРО.

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Каква е ползата от собствената селекционна програма? - тази че никой не може да ти предостави пчелата възможно най-проспособена към нуждите и условията при теб. Локалната адаптация съществува. Но тя е постоянен процес, а не фиксиран. Дори и в рамките на 10 км разтояние, патогените от два отделни пчелина ( на двама различни пчелари използващи собствени си майки) не са съвсем напълно еднакви( дори и ако предположим че имат неотдавнашен общ произход - напр. формирани след подялба на наследствен пчелин между двама братя).
    Кажи го направо...пчелата се селектира за количество мед и чак след това за всичко останало. Няма как да се хванеш да правиш селекция за пчелар със 100 кошера, защото пчелина му бил много високо в балкана и пашата била малко.
    Аз си правя селекция, но няма как да мина без да вкарам нова линия.
    Това ще ми струва много пари и ще трябва да мина поне през няколко човека докато стигна до нещо подходящо.
    Имам поне още 1-2 години вътрешна селекция и след това ще трябва да купувам.
    Сега наблюдавам кое семейство е активно и кое е в отпуска.
    Това е от днес към 17 часа.
    https://www.youtube.com/watch?v=bC4qrFeuGhc
    https://www.youtube.com/watch?v=T0pZZzIyB4c
    https://www.youtube.com/watch?v=dAPXSPY1ahQ


    П.С. Ако видиш акар ще ти пратя по една каса бира/брой по Еконт
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #105
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Antonov Виж публикацията
    Матеев,мисля,че вече прекаляваш.Във всеки втори твой пост ти непрекъснато обиждаш българския пчелар,бил той начинаещ или дългогодишен.Нима ми казваш,че ако не си купя майка от някой майкопроизводител съм нискоинтелигентен и некомпетентен,така ли?......
    Не съм казвал такова нещо, дори не съм си го и мислил. Не знам откъде го прочете това. В моя постинг аз просто констатирах фактите в българското пчеларство и обявих коя целева група какво купува.

    Би ли ми казал в кое точно изречение точно сгреших, та ти да си помислиш точно това? Изчетох си внимателно постинга няколко пъти и не открих нищо подобно. Ако все пак според тебе има такова изречение - ще го поправя и публично ще ти си извиня - на тебе и на всички пчелари.

  6. #106
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112
    1. По коя дефиниция елитна или каква там майка непременно ще се окаже добра?
    2. Какъв % успеваемост ще имаме с придаване на майка?

    Като едното нищо майка за 30 лв. може да излезе 120 лв. ако 1/2 се оказват добри и % придаване пак е 1/2, 1/2 * 1/2 = 1/4. Сега възниква въпроса ако си ползвам какви да е майки. Основно семейство и помощно. Е ли по-добре или варианта с 120 лв. е изгоден?

  7. #107
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Когато нещо се обърка с майката на някое семейство на някой пчелар, той какво прави? Става въпрос за умряла майка или случайно убита при преглед или при транспорт на кошера. Тогава за да се спаси семейството е необходимо спешно да се намери майка от днес за утре, и тогава пчеларя вдига телефона и започва да звъни на майкопроизводителите.

    Само по това перо пазара е някъде от порядъка на 25-30 000 броя годишно, ако приемем, че внезапна загуба на майка се случва с 5% вероятност. А ако всеки един пчелар поиска да си купи поне една карника или бъкфаст, за да провери дали наистина те са по-добри, ами ето ти го пак пазар от порядъка на 5-10 000 броя.

  8. #108
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Когато нещо се обърка с майката на някое семейство на някой пчелар, той какво прави? Става въпрос за умряла майка или случайно убита при преглед или при транспорт на кошера. Тогава за да се спаси семейството е необходимо спешно да се намери майка от днес за утре, и тогава пчеларя вдига телефона и започва да звъни на майкопроизводителите.
    В този случай масовия пчелар прави това оставя да си произведат свищева майка ако няма пило просто слагат рамка с пило.За пчеларите с повече семейства винаги имат маточници или резервни майки.

  9. #109
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Пак да сметна...
    Прекалено много сметки правиш вярваш ли си ,че ще ти излезе накрая сметката.В пчеларството има години когато добивът е изключителен и обикновено за 10 годишен период това са 1-2 години и именно те покриват останалите години когато печалбата е минимална много опитни пчелари ще ти потвърдят това и важното е да си готов винаги за да не изтървеш именно този момент.Надявам се сега да не те накарам отново да изпишеш 20-30 реда.

  10. #110
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от asm22 Виж публикацията
    1. По коя дефиниция елитна или каква там майка непременно ще се окаже добра?
    2. Какъв % успеваемост ще имаме с придаване на майка?

    Като едното нищо майка за 30 лв. може да излезе 120 лв. ако 1/2 се оказват добри и % придаване пак е 1/2, 1/2 * 1/2 = 1/4. Сега възниква въпроса ако си ползвам какви да е майки. Основно семейство и помощно. Е ли по-добре или варианта с 120 лв. е изгоден?
    OK! Приемаме че 50% е вероятността да е добра и 50% е вероятността да бъде приета.
    Да кажем, че вероятността майка за 30лв да е добра и приета е 25% или цената може да стигне до 120лв.
    ОК! Всичко добре.
    Сега да сметнем със същите % при помощно семейство.
    Трябва да гледаш 4 помощни семейства за всяко основно.
    При пчелин от 100 кошера трябва да имаш още 400 помощни, ако искаш да имаш качествена и приета майка при 25% вероятност и приемем, че на всяко едно семейство му трябва качествена майка резерва.
    Ако имаш 4 помощни семейства, че може да ги продадеш и да вземеш повече от 120лв. Варианти много!
    Кой държи 4 помощни семейства на 1 основно?!?!
    При едно основно и едно помощно вероятността майката да е качествена и приета от основното е 25%(при твойте сметки)
    Колко ще ти струват 4 помощни семейства с всички разходи към тях? - При условие, че трябва да имаме добра и приета майка при 25% вероятност това да се случи.
    Виждаш ли къде се дънят сметките?!?!
    Не държиш 4 помощни семейства за всяко 1 основно.
    Нито пък вероятността майката да е добра е 50% и приета 50%, тоест добра и приета 25%(1/4)


    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Прекалено много сметки правиш вярваш ли си ,че ще ти излезе накрая сметката.В пчеларството има години когато добивът е изключителен и обикновено за 10 годишен период това са 1-2 години и именно те покриват останалите години когато печалбата е минимална много опитни пчелари ще ти потвърдят това и важното е да си готов винаги за да не изтървеш именно този момент.Надявам се сега да не те накарам отново да изпишеш 20-30 реда.
    Ами на мен сметката ми излиза, защото знам как да я направя.
    Ти може и да чакаш на 1 добра година и това си е твой проблем.
    И какво общо има това с казаното от мен?!?!
    Не...! Изобщо нямам намерение да ти отговарям в 20-30 реда.
    Изказванията ти са подкрепени с НУЛА аргументи и доказателства.
    Говориш за неща дето не ги разбираш и в нормален тон ти обясних за балона.
    Обясних и продължавам да обяснявам, че грешките в сметките идват от пропуски в знанията и се вадят заключения на база на стари неверни констатации.
    Не се заяждам, а просто искам да покажа къде са грешките според мен и как да ги оправим.
    Ако следиш темите ще видиш колко често с колеги разменяме доказателства и се радвам когато бъда поправен и благодаря за това.
    Освен да спамиш темите друго не правиш.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 11 от 31 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •