Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 43 от 45 ПърваПърва ... 334142434445 ПоследнаПоследна
Резултати от 421 до 430 от общо 448
  1. #421
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ами чудех се как да смятам. На 30 тенекии ( от разпечтките ) 1 тенекия +(бонус ). 25кг. = около 100лв. 3000лв.( машина ) :на 100лв. = 30 бонусни тенекии. За 30 бонусни тенекии ще ми трябват 900 от редовните. 900 х 25 =22 500кг. мед. Губя меда за ракията. Печеля.....абе 1000 кучета-2000 м...
    Майтап ти се вижда цялата работа, но когато започнеш да се чудиш къде да слагаш ракията ще видиш че си е проблем (или поне дилема - да пия или да не пия....), иначе сметката си е много точна при по големи количества.

  2. #422
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    За мен точно пресоването е голям проблем - пресования восък много по трудно се претопява, което е свързано с загуба на много време и енергия.
    Може и без пресоване. Споменах го, че прочетох , че го правиш. Иначе водата е сравнително малко и с нея може да се претопи направо или се изцежда тази за пчелите, а се долива друга и се претопява.

  3. #423
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Не, прекупвачите прекарват всичкия мед през филтри под високо налягане така че не ги бъркат восъчните частици. Въпроса е дали си заслужава инвестицията за 15 -20 кг восък наистина е по добре да го промиеш и кеф ти да го дадеш не пчелите, кеф ти да го свариш на ракия, но за по големи количества си трябва някакво по рационално решение.
    И за по-големи количества промиването ми се вижда по-удачния вариант. После, за да не ферментира "медената вода", бих я концентрирал чрез вакуум изпарение до сироп с голяма трайност. Не е трудно за реализация. Обаче, притеснява ме, че американците са избрали друг вариант. През годините съм се убедил, че това е много съществено съображение.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #424
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    За това на мен ми е по лесно да си купя готово, въпроса е да мога да го избия за 5 години.
    Ех, чичо Скруч пак заговори в теб.

  5. #425
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Колеги за мен меда е все още доста ценен продукт за да си позволя да го губя под формата на промивки, претопявания и др. подобни манипулации без значение дали след това аз или пчелите ми ще го консумират, за това се опитвам максимално да го извлека от където мога. Споделих идеята за машинката, за да знаят колегите че такова „животно“ съществува, иначе кой както намери за добре така да процедира с восъчните си разпечатки. Приятна вечер от мен!

  6. #426
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Колеги за мен меда е все още доста ценен продукт за да си позволя да го губя под формата на промивки, претопявания и др. подобни манипулации без значение дали след това аз или пчелите ми ще го консумират, за това се опитвам максимално да го извлека от където мога. Споделих идеята за машинката, за да знаят колегите че такова „животно“ съществува, иначе кой както намери за добре така да процедира с восъчните си разпечатки. Приятна вечер от мен!
    Ние също споделихме идеите си. Няма лошо. Нали това търсим в разговорите си?

  7. #427
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ние също споделихме идеите си. Няма лошо. Нали това търсим в разговорите си?
    Не казвам че има лошо, споделих каквото имах по въпроса и понеже нямам какво повече да добавя пожелах приятна вечер....

  8. #428
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Аз съм мислил като я прекарам разпечатката през парната и восъка изстине отдолу остава медена вода. Като работя с прегрята пара с висока температура конденза е малък и остава медена вода колкото восък (на тегло). Е тази сладката вода каква стойност има? Като е загрявана не е ли "скапана"? Струва ли си примерно да се дава такъв "загряван" мед на пчелите?
    Този пост е редактиран от nikola.vladov; 12.02.2019 в 22:28.

  9. #429
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Струва ли се примерно да се дава такъв "загряван" мед на пчелите?
    Точно днес гледах една лекция на Светослав Софрониев в Благоевград в която обясняваше кой са предпоставките за развитието на нозематозата при пчелите и високото ХМФ в храната една от тях. Един от сравнително лесните начини за извличане на меда от разпечатките е загряването им по някакъв начин, но така получения мед е със силно ограничено приложение ....

  10. #430
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Трети пост на страницата - ттитто дава една таблица, според която ако меда се загрее за час, два, няма да има никаккъв проблем.
    https://beehoneyportal.com/forum/vie...php?f=5&t=1009

 

 
Страница 43 от 45 ПърваПърва ... 334142434445 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •