Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 42 от 45 ПърваПърва ... 324041424344 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 411 до 420 от общо 448
  1. #411
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Остава мед, но не чак толкова много. Относително е все пак - колко време се оцежда, температурата, вида мед и т.н
    Тази година добих 88 кг восък като разпечатките ги държах по 2-3 дни на цедка и след това ги пресовах през ръчна преса за восък и след като стопих восъка събрах около 120 литра „медена вода“ от която добих 110 литра отлична 55 градусова ракия. Пак е добре, но ракията взе да ми идва в повече и за това почнах да се замислям за подобни машинки...

  2. #412
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Точно, но трябва да е "направи си сам". Ако поръчаш на фирма да ти я направи /например моята/, веднага отива на 3000 лв. Не се шегувам.
    Вчера поръчах подобна машинка при един майстор като си купих стара 6 рамкова центрофуга „алпака“ и барабан от пералня, очаквам да ми излезе около 600 -700 лева всичко с преправянето и електромотора. Иначе от Америка би ми излязла над 3000 лева колкото струват и украинските шнекови преси които също както и тази машинка не знам до колко се ефективни?

  3. #413
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Тази година добих 88 кг восък като разпечатките ги държах по 2-3 дни на цедка и след това ги пресовах през ръчна преса за восък и след като стопих восъка събрах около 120 литра „медена вода“ от която добих 110 литра отлична 55 градусова ракия. Пак е добре, но ракията взе да ми идва в повече и за това почнах да се замислям за подобни машинки...
    Медът от пресоването няма ли да е с променени характеристики заради съдържанието на частици восък? Аз, ако имам много от т.нар. "медена вода", бих се замислил за вакуум помпа и концентриране до сироп. Какво да се замислям, аз нужното го имам отдавна, само че с малките ми количества не си заслужава занимавката.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #414
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Точно, но трябва да е "направи си сам". Ако поръчаш на фирма да ти я направи /например моята/, веднага отива на 3000 лв. Не се шегувам.
    Ще го имам в предвид за напред. Не се шегувам.

  5. #415
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    А мисли ли сте, ако восъка/разпечатките/ се разбиват с вода? След това пресоване. Топене. Количеството вода също е малко.

  6. #416
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Медът от пресоването няма ли да е с променени характеристики заради съдържанието на частици восък?
    Не, прекупвачите прекарват всичкия мед през филтри под високо налягане така че не ги бъркат восъчните частици. Въпроса е дали си заслужава инвестицията за 15 -20 кг восък наистина е по добре да го промиеш и кеф ти да го дадеш не пчелите, кеф ти да го свариш на ракия, но за по големи количества си трябва някакво по рационално решение.

  7. #417
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А мисли ли сте, ако восъка/разпечатките/ се разбиват с вода? След това пресоване. Топене. Количеството вода също е малко.
    За мен точно пресоването е голям проблем - пресования восък много по трудно се претопява, което е свързано с загуба на много време и енергия.

  8. #418
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Искаш да кажеш, в сравнение с 25 кг мед? Да не забравяме, че, който има много разпечатки, ще му е рентабилно да ги промие за сироп.
    Ами чудех се как да смятам. На 30 тенекии ( от разпечтките ) 1 тенекия +(бонус ). 25кг. = около 100лв. 3000лв.( машина ) :на 100лв. = 30 бонусни тенекии. За 30 бонусни тенекии ще ми трябват 900 от редовните. 900 х 25 =22 500кг. мед. Губя меда за ракията. Печеля.....абе 1000 кучета-2000 м...

  9. #419
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ще го имам в предвид за напред. Не се шегувам.
    Аз по тази причина си правя почти всичко сам, само заварките на аргон още не съм овладял, ама и това ще го науча. Ако взема да откъсвам работници от работа да ми изпълняват прищявките на пчеларското хоби, със сигурност ще загубя.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #420
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз по тази причина си правя почти всичко сам, само заварките на аргон още не съм овладял, ама и това ще го науча. Ако взема да откъсвам работници от работа да ми изпълняват прищявките на пчеларското хоби, със сигурност ще загубя.
    За това на мен ми е по лесно да си купя готово, въпроса е да мога да го избия за 5 години.

 

 
Страница 42 от 45 ПърваПърва ... 324041424344 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •