Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 45 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 448
  1. #291
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Това е моята подкапачна, трябва само да прорежа отвора за хранилката. Направил съм я да я ползвам за всичко.
    1. Януари обърната та на обратно за да може да се сложат големи питки.
    2. Март - Април я слагам нормално и подхранвам със сироп.
    3. Април- Май слагам медови пити за бракуване в нея да свалят меда а на тяхно място основи.
    4. Май - Юни я обръщам на 180 градуса и от горе заселвам помощното семейство.
    5. Юли обединявам и отива най от горе в нормален вид.
    6. Август слагам магазините над нея след като извадя меда за облизвване и съхранение на рамките ако се налага.
    7. В нормален вид подгранвам кошерите за есенно стимулиране.
    Цената на материлите е 50лв. (1 връзка ламперия + летвите) излизат 13 броя.
    Моята е същата, но не съм се сетил да я прилагам по описаните начини. Вътре я напълвам с фибран 5 см, в който съм изрязал легло за хранилката. Лятото изолира от напечения ламаринен капак-покрив, зимата е топъл таван. Най -много ми хареса идеята с прелката за семейството отгоре.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #292
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Моята е същата, но не съм се сетил да я прилагам по описаните начини. Вътре я напълвам с фибран 5 см, в който съм изрязал легло за хранилката. Лятото изолира от напечения ламаринен капак-покрив, зимата е топъл таван. Най -много ми хареса идеята с прелката за семейството отгоре.
    Фибрана 5см. изрязан за хранилката и аз го имам, но вече е хванал паяжини в скада. Зимата създава мухъл лятото само пречи, но като новобранец нямаше как да знам. Ползвах го само 1 година и после се уверих че пречи и го махнах. На мен самия капак има изолация от фибран за жегите.

  3. #293
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Фибрана 5см. изрязан за хранилката и аз го имам, но вече е хванал паяжини в скада. Зимата създава мухъл лятото само пречи, но като новобранец нямаше как да знам. Ползвах го само 1 година и после се уверих че пречи и го махнах. На мен самия капак има изолация от фибран за жегите.
    Вероятно и мен опита там ще ме отведе, но засега се въздържам, че капака ми е ламарина с 1 см стереопор и за жега и студ малко ми се вижда. Мухъл не съм хващал, ама здраво мравки под фибрана, чак поколение отглеждат под него. По-скоро ще направя фибрана 4 см, да има място за питка, като обърна обратно кутията, а прелката да се освобождава, след като махна хранилката. От колко време го умувам, чак след твоето мнение ми просветна.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #294
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Правих от пвц . Дървена магазинна права рамка и заковани страници с пвц. Става много добре, ковах ги с пневматичния такер с 16мм скоби. ОБАЧЕ, трябва да се сложи някакво лепило или силикон, после се слагах пвц и се кове с такера...
    Правил съм го с 3мм дебело разпенено ПВЦ на магазинна рамка (160мм). Не съм слагал лепило. Само понамалих налягането на такера да не забива много скобата и да пука пвц-то. За зимата не съм доволен. Ако е отстрани и е студено не го вземат. Напролет такива хранилки са супер.

  5. #295
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Правил съм го с 3мм дебело разпенено ПВЦ на магазинна рамка (160мм). Не съм слагал лепило. Само понамалих налягането на такера да не забива много скобата и да пука пвц-то. За зимата не съм доволен. Ако е отстрани и е студено не го вземат. Напролет такива хранилки са супер.
    Мога да го сметна, но да питам : колко сироп събира и ползваш ли поплавък?

  6. #296
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Мога да го сметна, но да питам : колко сироп събира и ползваш ли поплавък?
    Аз съм я ползвал само за твърда храна. Без лепило за течна няма да стане. Избягвам да слагам сироп вътре. На всяка отводка като я направя И слагам отсрани една такава хранилка с апифонда. Повече не се занимавам да я храня. Ако се заплесна и не я извадя навреме са ми правили далак вътре.

  7. #297
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Днеска, подритвайки си сандъка с инструменти, нещо го загледах с внезапна идея. Може ли да се направи кошер на този принцип? Ей го на сандъка, подобен на този:http://suneuropa.com/product/740/can...strumenti.html Гледам из форума, един предлага кошер, приличащ на нещо като акордеон, ама това е по-добро решение. Просто корпусите ще са половинки, тъкмо ще се отварят директно при средните пити, веднага ще се вижда пилото. И други предимства виждам, ама вие кажете недостатъците на такова решение.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #298
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Днеска, подритвайки си сандъка с инструменти, нещо го загледах с внезапна идея. Може ли да се направи кошер на този принцип? Ей го на сандъка, подобен на този:http://suneuropa.com/product/740/can...strumenti.html Гледам из форума, един предлага кошер, приличащ на нещо като акордеон, ама това е по-добро решение. Просто корпусите ще са половинки, тъкмо ще се отварят директно при средните пити, веднага ще се вижда пилото. И други предимства виждам, ама вие кажете недостатъците на такова решение.
    Винаги ще трябва двама, че като го отвориш на едната страна и ще пада от стойката. Другото е дали ще може да се отваря?

  9. #299
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Винаги ще трябва двама, че като го отвориш на едната страна и ще пада от стойката. Другото е дали ще може да се отваря?
    Решава се със синхронизация в отварянето на всеки две срещуположни половинки - механична невъзможност за отваряне едностранно. Въпреки това стойката ще трябва да е затежнена, защото може да се случи така, че само в едната половина да има мед и да натежи до обръщане. Така прави моя куфар с инструменти, когато е неподреден. Ако обаче стойката е обща за няколко кошера, няма да има проблем.Колкото до усилието, нужно за разделяне на залепналите половини, то това си го има и при сегашните корпуси. Може да се приложи и допълнително рамо /лост/ за по-малко напъване от страна на отварящия.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #300
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Решава се със синхронизация в отварянето на всеки две срещуположни половинки - механична невъзможност за отваряне едностранно. Въпреки това стойката ще трябва да е затежнена, защото може да се случи така, че само в едната половина да има мед и да натежи до обръщане. Така прави моя куфар с инструменти, когато е неподреден. Ако обаче стойката е обща за няколко кошера, няма да има проблем.Колкото до усилието, нужно за разделяне на залепналите половини, то това си го има и при сегашните корпуси. Може да се приложи и допълнително рамо /лост/ за по-малко напъване от страна на отварящия.
    По принцип може да се направи такъв кошер, дори с още по - сложна фигура, но е трудоемък към обслужване - както и да го мислим.

 

 
Страница 30 от 45 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •