Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 14 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 140
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Интересно ми е това "120 кошера за 40 мин." предполагам, че в тези 40 мин. не е включено отварянето и затварянето на сандъците. На мен с бензинова водна помпа райдер ми отнема около час за 75 сандъка с отваряне на сандъци, хранилки, пълнене 1,5. литра и след това затваряне.

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Значи гледах този клип с подхранването http://www.youtube.com/watch?v=xLxk93u5P8I и експериментирах. Слагам летвична под задната част(дъното) на бутилката, за да я повдигна. Страшно съм доволен. Сложих две бутилки от кола с по два литра сироп.

  3. #33
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Значи гледах този клип с подхранването http://www.youtube.com/watch?v=xLxk93u5P8I и експериментирах. Слагам летвична под задната част(дъното) на бутилката, за да я повдигна. Страшно съм доволен. Сложих две бутилки от кола с по два литра сироп.
    Преди време някой колега беше постнал това видео. Изглежда ми по-практично от бутилките...

    https://www.youtube.com/watch?v=gZtlLx-dY-w

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Въпрос на вкус. Ако спукаш този найлонов плик става страшно. Като гледам как внимателно ги поставят. Бутилките ги пълниш и пак ги ползваш. https://www.youtube.com/watch?v=LUh6WkiknvA Тук има и как се пълни плика, но аз не съм му привърженик на този метод.

  5. #35
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето една статистика, свързана с храненето със захарен сироп:

    Аз по принцип храня всеки вторник и петък - тоест 2 пъти в седмицата и наливам по 700-800 грама сироп, максимум литър. И това се прави всяка една божа седмица в продължение на 8 месеца (от март до септември) с малки изключения, когато има силна паша. Или 8 месеца по 4 седмици по 2 хранения - общо 64 хранения за един сезон. Ако добавим и зимните хранения - стават около 70 броя. Транспорта при едно хранене е около 400 километра (4 бригади по 100 километра). Ако сложим лев на километър - това прави около 400 лева транспорт. Общо работят 12 пчелари - тоест едно хранене струва 12 надника като труд по 8 часа по 5 лева - общо 720 лева труд за 1 хранене. Като умножим по общия брой храненета през годината и се получават 78 000 лева на година. През тази година вложих в хранене 1 ТИР със захар на стойност 23 000 лева. Не са важни абсолютните стойности, а пропорциите. При вас абсолютните стойности може да са други, но пропорциите ще са подобни.

    Забелязвате ли какъв парадокс се получава?
    За да раздам на пчелите 1 ТИР със захар аз влагам труд и транспорт колкото за още 3 ТИР-а. И семействата пак са слаби, защото вместо истинско хранене аз само ги дразня с тези минимални дози сироп 2 пъти в седмицата. Следователно от икономическа гледна точка храненето на принципа С МАЛКИ ДОЗИ, НО РЕДОВНО е ПЪЛЕН АБСУРД.

    Не е ли по-добре тогава да се използва алтернативата ВИНАГИ ПЪЛНА ХРАНИЛКА (8-9 литра), което ще сведе годишния брой храненета до по-малко от 10? И тогава вместо 1 ТИР пчелите вероятно ще изядат 2 или дори 3 ТИР-а, но пак крайната сума ще се получи ПО-МАЛКА. И освен това семействата ще са много по-силни.

    Струва си да се замисли човек............

    Иначе като се раздели на броя на кошерите се получава, че в един кошер на година влагам захар за 12-13 лв. и още 36-37 лв. труд и транспорт, за да се разнесе тази захар. Струва си да се направи точно обратното - вложената захар да е за около 30 лв., вложения труд и транспорт да е под 10 лв. и остават 10 лв. икономии. Както се казва - когато цифрите (фактите) говорят, и боговете мълчат.

  6. #36
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Я да те попитам Матеев, тази година направи ли си експеримента да провериш кое развива по-силни семейства - често подхранване на малки дози сироп или същото количество дадено на големи порции?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Редовното хранене развива много по добре най малкото стимулира пчелите да хранят майката ,а тя да увеличи снасянето защо при обилна паша пчелите блокират майката и тя намалява снасянето.Правиш нови семейства и ти трябват изградени рамки колко рамки ще ти изградят ако не храниш редовно.

  8. #38
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Всеки пчелар си има собствени заблуди, но и голяма група от пчелари може са споделят една обща заблуда.
    Затова аз се старая да бъда със отворено съзнание и да не се водя от предразсъдъци. Когато поставиш две противоположни схващания на тест в реални условия, то си проличава коя от двете повече издиша.


    Въпрос към Радо (чисто хипотетичен): След като знаем че пчелите имат склонност да блокират майката, складирайки нектара първо в плодника ( ми къде другаде да са младите пчели извършващи тази задача), то честото подхранване не води ли всеки път също до временно ограничаване (макар и не блокиране) на майката, изяждане на част от яйцата или в тежките случаи дори на изхвърляне (удавяне) на част от младите ларви?

    Още един не толкова теоритичен въпрос: Как проверяваме дали има някакъв приток в кошера (т.е. без да е главна паша) - като тръснем рамка от магазините или като тръснем рамка от плодника?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Въпрос към Радо (чисто хипотетичен): След като знаем че пчелите имат склонност да блокират майката, складирайки нектара първо в плодника ( ми къде другаде да са младите пчели извършващи тази задача), то честото подхранване не води ли всеки път също до временно ограничаване (макар и не блокиране) на майката, изяждане на част от яйцата или в тежките случаи дори на изхвърляне (удавяне) на част от младите ларви?
    В зависимост от сезона пчелите складират нектара там където им трябва.

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    А от експеримента с подхранването с големи дози ние също ще спечелим защото ще получим информация и ще се възползваме но няма да поемаме ние риска.

 

 
Страница 4 от 14 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •