Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 13 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 125
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Малко в страни от зададения въпрос, но искам да попитам, защо не се опитате да си произведете сами майки. Не се заблуждавайте, че майкопроизводителите правят кой знае каква селекция и то във време, в което парите движат света. Повярвайте ми, тогава ще изпитате удоволетворение от това, че се занимавете с пчеларство. Някъде бях чел следното мнение "производството на майки е висшия пилотаж в пчеларството"

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В братска Сърбия всеки втори пчелар е със инструментално осеменяване.
    В България, отглеждането на майки е "висш пилотаж" и затова само определени пчелари имат право да го практикуват.

    Ако продължаваме да вървим назад може и отглеждането на пчели в разборни кошери да бъде отново привилегия само на "попа, кмета и даскала" в селото.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    В България, отглеждането на майки е "висш пилотаж" и затова само определени пчелари имат право да го практикуват.
    Явно за у нас е пословицата- "В царството на слепите- еднокият е цар" , а ,като знаем само колко "царе" имаме- на меда,- на пчеларите, - на пчеларките, -на търтеите, -на кърлежите, -на наземата, явно много ще да сме.... "слепи".

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Имате ли представа, колко струва един апарат за инструментално осеменяване? Няма кой знае какви механични възли и се надявам да не е някаква безумна цена.

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Имате ли представа, колко струва един апарат за инструментално осеменяване? Няма кой знае какви механични възли и се надявам да не е някаква безумна цена.
    $5000-6000.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Опа. Това е много сериозна цена за тази не толкова сложна "машинка". Сега пак разглеждах разни сайтове и не можах да попадна на такъв с цена но видях че са измислили как да избегнат използването на микроскоп. Използват камера с близък фокус която предава на дисплей или направо на таблет, лаптоп и т.н. Би трябвало без микроскоп цената да е паднала значително. Бих се радвал ако някой все пак открие линк с цена.

    http://www.alibaba.com/product-detai...100010081.html

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    И аз знам че обурудването е скъпо и затова съм изненадан от това което казва скутелатор. Освен това като съм гледал е прецизна работа, не е за всеки.

  8. #18
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    $5000-6000.

    ШШШШ, недей стряска хората.

    Най-скъпия, този на Шлай е 3 000 евро със всичките му салтнати ( пълен комплект - купуваш и започваш)
    http://www.besamungsgeraet.de/__en/

    Този на Суиенти пак пълен комплект - 2 000 евро
    http://www.swienty.com/shop/vare.asp...&vareid=113700
    Сега като видях сайта - малко е поскъпнал - 2 400 евро.
    Същия апарат може да се купи и от Анел (Гърция), може би за малко по-ниска цена.

    Този на Латшау - 1 135 $. Стереоскопи пък се продават навсякъде и са евтини - за 400 $ са със екстра качество.
    http://latshawapiaries.com/index.php...haw-instrument

    Мисля че има момче от България, което ги внася. Апарата е доста по-различен от останалите, има по-лесна поддръжка и при него отпадат някои машинки - автоклав ( за дезинфекция) и центрофуга ( за миксиране на семенната течност). Има и още няколко допълнителни екстри, които не съм виждал при останалите.

    Китайския - само апарата - 600 евро, комплекта със LCD монитор вместо стереоскоп - 2 000 евро
    http://www.biovenom.com/

    Има турски (няколко различни производители), по едно време имаше и английски ( този на Jordan/Pollard - доста странен апарат и доста евтин, но Стийв Джордан, който ги правеше почина преди 5-6 години), има и други не толкова известни (просто не са "маркови") и са на доста прилична цена ( в ценовия клас на китайския), но когато си купиш "марков" поне получаваш гаранция че утре когато се наложи да сменяш консумативи, ще можеш да ги намериш и няма да е като да търсиш резервни части за трабант или волга ( понеже никой вече не ги произвежда). Често, някои от компонентите от една марка не са взаимозаменяеми със тези на другите.


    За да не ме разбере някой погрешно, искам само да отбележа, че на фона на другия пчеларски инвентар който имат пчеларите в гругите държави, 2-3 000 евро са трошица и е "престъпление" да похарчиш стотици хиляди, а да се стискаш за 2-3к. Просто пчеларството в България се развива под стъклен купол и затова на нас всичко ни се вижда скъпо.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112

    Smile

    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Малко в страни от зададения въпрос, но искам да попитам, защо не се опитате да си произведете сами майки. Не се заблуждавайте, че майкопроизводителите правят кой знае каква селекция и то във време, в което парите движат света. Повярвайте ми, тогава ще изпитате удоволетворение от това, че се занимавете с пчеларство. Някъде бях чел следното мнение "производството на майки е висшия пилотаж в пчеларството"
    Евала колега и аз съм спрял с тези уж качествени и не знам си какви прехвалени майки от селектирана порода. Разлика няма освен,че моето собствено производство излиза по добро от лицензираното. За тези който не вярват или се колебаят нека сами да експериментират.
    И да ви разкрия тайната на най доброто производство майки е от заложени роеви маточници - сега вероятно някои ще каже, че след това поколението ставало роеливо да ама не, защото и от бащите зависи. Вероятно са малцина хората пчелари които разкриват уж "тайните на майко производството".
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Вълчане , за тези 10 години от както сам си развъждаш майки, поне веднъж не смени ли " кръвта" . Щото и аз като теб нямам доверие на " фирмените " майки, затова си ги отглеждам на пчелина.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

 

 
Страница 2 от 13 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •