Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 35
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    09.02.2011
    Мнения
    9

    ПРЕЧАТ ЛИ ДАЛЕКОПРОВОДИТЕ ЗА ВИСОКО НАПРЕЖЕНИЕ НА ПЧЕЛИТЕ

    Здравейте ,искам да си купя място за пчелин и мисля че намерих подходящото. Всичко в него ме устройва само дето ме притеснява че много близо до границите на имота минава дълекопровод за 110KV.Според вас това пречи ли по някакъв начин на пчелите.

  2. #2
    Колко близо ? В руската литература съм чел че не е добре ако далекопровода е на поблизо от 75 метра. Незнам как са установили че на 76 м няма проблем, но това засега. :D
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    При мен минава 20 КВ електропровод и нямам никакви проблеми но тази година когато започнах подвижно колегата не се съобрази и си сложи кошерите под един далекопровод 110КВ и кошерите останаха без летяща пчела.Във крайните кошери има налитане има едно лутане на пчели около кошерите все едно се облитат за първи път.Оказа се че далекопровода правел магнитно поле и това много бърка летящата пчела да се ориентира.За една седмица там момчето претърпя солидна загуба на летяща пчела и се наложи да ги измести.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от plamen
    При мен минава 20 КВ електропровод и нямам никакви проблеми но тази година когато започнах подвижно колегата не се съобрази и си сложи кошерите под един далекопровод 110КВ и кошерите останаха без летяща пчела.Във крайните кошери има налитане има едно лутане на пчели около кошерите все едно се облитат за първи път.Оказа се че далекопровода правел магнитно поле и това много бърка летящата пчела да се ориентира.За една седмица там момчето претърпя солидна загуба на летяща пчела и се наложи да ги измести.
    Добре де, а по какъв начин магнитното поле влияе, при положение, че пчелата има преди всичко зрителна памет?
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Нямам си на идея така ни обясниха по опитни пчелари че далекопроводите на НЕК 110 КВ влияели върху ориентацията на пчелите и по голямата част от летящата пчела се губи.За една седмица силни и средни семейства бяха останали почти без пчела.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    09.02.2011
    Мнения
    9
    Края на двора е на околу 15м от дълекопровода,този твой приятел точно под дълекопровода ли е сложил кошерите?

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Точно под далекопровода.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    15м. е твърде малко разстояние - ако можеш предварително пробвай с десетина семейства, да видиш как ще се държат, инак не рискувай.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    8
    моя пчелин е точно под далекопровод вече повече от 10години ,до сега не съм забелязъл проблем .

  10. #10
    и моя е под далекопровод, от 2 години. Много са си добре.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •