Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 132
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    На кашоните на всички производители на восъчни основи с дебели букви е написано:

    Восъчни основи от 100% чист восък

    Така че няма нужда от допълнителни етикети. Има нужда само от малко честност, но явно тя е в по-голям дефицит дори и от восъка........

    Има и още нещо - щом пчеларите с готовност купуват фалшиви основи, близко до ума е, че ще се намери и кой да им ги продава. Просто пазарна икономика - ЩОМ ИМА ТЪРСЕНЕ НА МЕНТЕТА, веднага ще се появи и ПРЕДЛАГАНЕ. И честните производители на основи ще фалират, а МОШЕНИЦИТЕ ЩЕ ПРОСПЕРИРАТ !!! И вината за това си е в самите пчелари ......
    Ами ще дойде момент когато ще включат, че купуват фалшификат на собствената си продукция. Само дето ще са загубили хиляди дотогава.
    Случката с БийУокс ще стане практика и тогава вече ще се светнат, че са набутани здраво. Тогава отново всички ще са им виновни, че те не са разбрали.
    При цена 18 лв/кг - как не вдяват, че от този продукт могат да изкарат едни много сериозни пари. На сезон без грижи могат да изкарат 1-2кг восък от кошер.
    100 кошера по 2кг са едни чисти 3600 лева.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    06.06.2012
    Мнения
    45
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Точно днес в Добрич видях как на един пчелар отказаха да му изкупят восъка. Питите му бяха едни такива със странен кафеникав цвят, и консистенцията им беше една такава полупрозрачна и много гладка. Визуално наистина си изглеждаха съмнителни. Изкупвача ги чукаше със сила в земята и се опита да счупи една пита, но не успя. След това я гледа, човърка и най-накрая отказа да изкупи восъка на този човек.

    Другото интересно беше, че едни румънци заменяха основи за восък, като за 1 килограм восък даваха точно 1 килограм основи. Всеки що годе разумен човек веднага би се досетил, че в тези основи има всичко друго, но не и восък. Това обаче не попречи на пеларите да се блъскат пред щанда и да грабят основи, които никой не знаеше от какво са направени. Ха-ха....... после същите тези пчелари ще се чудят защо никой няма да иска да им изкупува восъка - та то от 1 километър ще си личи, че е наблъскан с парафин и церезин.
    Този румънец е един от моите клиенти, на когото продавах восък. Не му се вярваше, че цената на восъка при нас е толкова висока, но вчера се обеди. Че смесват восъка с други неща да така е, но в Румъния всички пчелари използват такива основи. Всяка една фирма го прави, въпроса е вие на коя ще повярвате че основата е 100% от чист восък...
    Г-н Матеев тук сте в малка грешка " че в тези основи има всичко друго, но не и восък". Восък има и то доста, примеса може би е в размер на 20-30%. Знам го защото купуваше от мен сериозни количества от порядъка на 3 до 5 тона на месец в активния сезон(и това е само от мен, а работеше и с една друга фирма която пък е голям производител на основи в България, името на фирмата не го споменавам умишлено за да не стане реклама или злепоставяне).

  3. #23
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Да, добре...за всеки влак си има пътници, но на кашона ако пишеше "70% пчелен восък", то никой нямаше да има право и дума да каже.
    Браво, върви Ви бизнеса! - Изнасяйте, продавайте и дано и тази година да имате същия успех.
    Ние търсим само малко коректност от страна на производителите на основи.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    06.06.2012
    Мнения
    45
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Да, добре...за всеки влак си има пътници, но на кашона ако пишеше "70% пчелен восък", то никой нямаше да има право и дума да каже.
    Браво, върви Ви бизнеса! - Изнасяйте, продавайте и дано и тази година да имате същия успех.
    Ние търсим само малко коректност от страна на производителите на основи.
    То затова на кашоните пише 100% ВОСЪК, и не се до уточнява точно какъв е - растителен, нефтен(парафин) или пък пчелен...

  5. #25
    Цитат Първоначално публикувано от Simedtrade Виж публикацията
    То затова на кашоните пише 100% ВОСЪК, и не се до уточнява точно какъв е - растителен, нефтен(парафин) или пък пчелен...
    Както вървят нещата ,един си купува преса,друг си прави основи на ишлеме,май скоро няма да има кой да чете какво пишете по кашоните.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Аз предлагам да пишат " Може да има следи от пчелни продукти "

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    06.06.2012
    Мнения
    45
    Цитат Първоначално публикувано от Росен Младенов Виж публикацията
    Както вървят нещата ,един си купува преса,друг си прави основи на ишлеме,май скоро няма да има кой да чете какво пишете по кашоните.
    Аз не пиша нищо на кашоните, защото не съм производител. Прочетете добре постовете, и не ме обвинявайте за нещо което не съм направил...

  8. #28
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Simedtrade Виж публикацията
    Аз не пиша нищо на кашоните, защото не съм производител. Прочетете добре постовете, и не ме обвинявайте за нещо което не съм направил...
    Колегата не Ви обвинява! Просто казва, че както вървят нещата всеки ще си купи някаква машина за основи или ще си ги прави на ишлеме. Логично на там вървят нещата...
    Ще се навъдат 1000 гаражни производители на основи, но от 100% пчелен восък и тогава големите фирми ще включат, че правят грешка - ама късно.
    В България няма грам здрав разум и това не е само в пчеларството.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #29
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Между другото не знам дали забелязахте още един факт - ВЕЧЕ НЯМА ДЕФИЦИТ НА ВОСЪЧНИ ОСНОВИ !!! В Добрич имаше огромно предлагане на основи - толкова много, щото бусовете с основи бяха натъпкани до горе и през втория ден след обяд все още си стояха ПЪЛНИ. Тоест ще има дори и търговци, които няма да успеят да си продадат основите. Това автоматично ще доведе (и вече води) до намаляване на цените на основите. В същото време нараства изкупната цена на хубавия восък и вече достигна до 18 лева на килограм.

    Какъв е основният извод от всичко това?

    Ами след като цената на восъка нараства, а на основите намалява - остава само едно единствено разумно обяснение - В ОСНОВИТЕ ВЕЧЕ МАСОВО СЕ ВЛАГАТ ЕВТИНИ ЗАМЕСТИТЕЛИ НА ВОСЪКА - напр. парафин и церезин. Тоест вече имаме ДОКАЗАТЕЛСТВО какво се случва на практика.

    Какво предстои да се случи в следващите години?

    Ами ако един пчелар сложи основа-менте в кошера си, пчелите ще я доизградят с истински восък. Предполагам знаете, че колкото тежи основата, приблизително още толкова като тегло добавят и пчелите, за да стане изградена пита. После когато тази пита се претопи, истинския восък ще се смеси с ментето в съотношение 1:1. И ако в ментето е имало например 40% парафин и церезин, в разтопения восък на пчеларя ще има 20% парафин и церезин. Тоест този восък НЯМА ДА ОТГОВАРЯ НА СТАНДАРТИТЕ и никой няма да иска да го изкупува. Световния пазар ще заклейми България като дестинация, от която може да се изкупува восък. Ще си създадем страшно ЛОШ ИМИДЖ, който няма да можем да го поправим поне 20 години. И следващите 20 години ще си сърбаме попарата, която сме надробили сега.

    От този момент нататък всеки един пчелар, който купува восъчни основи-ментета, всъщност сам си забива нож в гърба, обричайки се на това никой да не иска да му купи восъка в следващите 5-6 години, докато се изчиства от днешните си фалшиви пити. Също така съм почти сигурен, че още от догодина изкупвачите на восък ще започнат да правят изследвания на всяка една партида закупен восък - така, както го правят и изкупвачите на мед. Едно такова изследване не е скъпо. Не се правеха досега, защото нямаше смисъл. От догодина обаче ще започнат да се правят поради масовото разпространение на ментетата, и много пчелари ще пропищят от това. Ха-ха ..... и пак изкупвачите ще са им виновни и ще пропищят небесата но истината ще е, че самите те са си виновни.

    Продължавам с прогнозата - производителите на отводки ще съдействуват основите-ментета да се разпространят и сред честните пчелари. Същото ще го направят и производителите на основи, които в желанието си да разтикат валшивия си восък, ще го смесват с хубав, за да се намали процента на парафина и церезина. Като цяло ще пламне нещо като епидемия, която бързо ще се разпространи в цяла България, и с фалшиви основи ще се сдобие всеки един български пчелар, дори и нищо не подозиращите честни пчелари. И когато се усетим и истината излезе в медиите, ще бъде вече много късно. После ще има поне 10 години да се чистим, изхвърляйки произведения си восък на боклука.

    Ха-ха .... а Пробата на Вейвурм (за чужди примеси във восъка) ще стане най-масовото изследване, от което ще забогатеят много лаборатории. Тази проба е качествена (а не количествена). Тя открива дори и минимални примеси от по 1-2%, така че за да се изчистим, ще се наложи поне 10 години наред да добавяме качествен новоизграден восък към наличния фалшив, за да надделеем на 30-40 процентните примеси, които се влагат тази година.

  10. #30
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Между другото не знам дали забелязахте още един факт - ВЕЧЕ НЯМА ДЕФИЦИТ НА ВОСЪЧНИ ОСНОВИ !!! В Добрич имаше огромно предлагане на основи - толкова много, щото бусовете с основи бяха натъпкани до горе и през втория ден след обяд все още си стояха ПЪЛНИ. Тоест ще има дори и търговци, които няма да успеят да си продадат основите. Това автоматично ще доведе (и вече води) до намаляване на цените на основите. В същото време нараства изкупната цена на хубавия восък и вече достигна до 18 лева на килограм.

    ...............
    Добре,хубаво разсъждаваш върху восъка и восъчните основи.И наистина си прав,че повече от половината восъчни основи в България са ментета.
    НО...,Според теб какво трябва да направим в момента,че да не се стигне до "епидемия".
    Ако един млад пчелар има 20 кошера и догодина реши да си увеличи пчелина двойно,от къде ще си набави качествени восъчни основи при условие,че придобития восък от наличните му кошери няма да стигне?Примерно да си купи от теб или....
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 16.08.2016 в 09:58.

 

 
Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •