Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 28 ПърваПърва ... 1725262728 ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 274

Тема: ЕВОДИЯ

  1. #261
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от vpdyankov Виж публикацията

    Между другото някъде в темата мернах че може да се размножава с резници и днес приготвих 10-тина. Като имам резултат ще пиша.
    Резниците ги бучвам в саксия с торовопочвена смес и ги захлупвам със стъклен буркан. Умерена влажност и търпение и почти 100% вкореняване на всякакви резници. Има и препарати стимулиращи вкореняването но мисля, че и без тях ще се получи. Успех.

  2. #262
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Аз имам еводия. Наесен планирам да събера семена и да ги засея на подходящо място.

  3. #263
    Наблюдател
    Регистриран
    18.08.2020
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Стара Загора - с. Горно Ботево
    Здравейте.

    Тази година садих еводия от семка. Цели две пластмасови щайгички от плодове.
    Покълнаха и изникнаха наволя. Представете си как никне магданоз. Ей така поникнаха.
    Първата я насадих някъде Ноември 2020, изнесох я навън, полях веднъж-дваж и толкова беше. Другото - каквото отгоре падна. Втората посях началото на Март 2021, след предварително накисване на семената за една нощ в хладна вода. И пак навън, полу заровени щайгите в пръстта.
    Втората закъсня с около половина - една седмица с поникването, но и двете се бяха раззеленили до средата на Април.

    За съжаление, закъснях с разсаждането а и явно съм ги сял прекалено нагъсто, защото масово изсъхнаха при засаждането на редове.
    Явно изкъсах нежните им корени и неможаха да се захванат. За представа - навярно имаше 200-300 коренчета. Оцеляха 20-тина фиданки.

    За да сте сигурни в покълването - качествен контрол на семената се прави така:
    1. Внимателно разтривате в дланите си новосъбраните семки с лек натиск (семките растат залепени по две, целта е да се разделят самостоятелно)
    2. В буркан с вода (или кофичка за по-удобно) ги пускате и разбърквате да потънат.
    3. Тези които потъват ще покълнат. Плаващите - едва ли.
    4. За проба, силно притиснете няколко семки с нокти (една по една). Счупвайки се ще се види бяла вътрешност. При плаващите остава куха черупка.
    5. Подсушавате семената и когато решите - сеете.

    --------------------------

    Споделете моля, еводията вкоренява ли се от резници. Навсякъде където прочетох пише, че неможе.

    Благодаря.

  4. #264
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от stnmr Виж публикацията
    Здравейте.

    Тази година садих еводия от семка. Цели две пластмасови щайгички от плодове.
    Покълнаха и изникнаха наволя. Представете си как никне магданоз. Ей така поникнаха.
    Първата я насадих някъде Ноември 2020, изнесох я навън, полях веднъж-дваж и толкова беше. Другото - каквото отгоре падна. Втората посях началото на Март 2021, след предварително накисване на семената за една нощ в хладна вода. И пак навън, полу заровени щайгите в пръстта.
    Втората закъсня с около половина - една седмица с поникването, но и двете се бяха раззеленили до средата на Април.

    За съжаление, закъснях с разсаждането а и явно съм ги сял прекалено нагъсто, защото масово изсъхнаха при засаждането на редове.
    Явно изкъсах нежните им корени и неможаха да се захванат. За представа - навярно имаше 200-300 коренчета. Оцеляха 20-тина фиданки.

    За да сте сигурни в покълването - качествен контрол на семената се прави така:
    1. Внимателно разтривате в дланите си новосъбраните семки с лек натиск (семките растат залепени по две, целта е да се разделят самостоятелно)
    2. В буркан с вода (или кофичка за по-удобно) ги пускате и разбърквате да потънат.
    3. Тези които потъват ще покълнат. Плаващите - едва ли.
    4. За проба, силно притиснете няколко семки с нокти (една по една). Счупвайки се ще се види бяла вътрешност. При плаващите остава куха черупка.
    5. Подсушавате семената и когато решите - сеете.

    --------------------------

    Споделете моля, еводията вкоренява ли се от резници. Навсякъде където прочетох пише, че неможе.

    Благодаря.
    А изпратените от мен, хванаха ли се?

  5. #265
    Наблюдател
    Регистриран
    18.08.2020
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Стара Загора - с. Горно Ботево
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А изпратените от мен, хванаха ли се?
    Да. Всичките до една.

    А най-малката порасна най-голяма от всички фиданки.

    Общо взето са порасли с по 30 - 50 см поне.

    Отново много благодаря.

  6. #266
    Потребител
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    99
    Някой да продава фиданки Еводия, понеже изчетох доста, но от закупени семена не съм сигурен дали ще успея да пройзведа расад, има доста обяви и в нета, ама не знам до колко мога да им се доверя

  7. #267
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Някой да продава фиданки Еводия, понеже изчетох доста, но от закупени семена не съм сигурен дали ще успея да пройзведа расад, има доста обяви и в нета, ама не знам до колко мога да им се доверя
    "Платан С ЕООД". Миналата година купувах от тях. Доволен съм.

  8. #268
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Спешно подарявам разсад за пикиране....след 2-3 дена ще бъде "почистен".
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 20230529_110018.jpg‎  
    Този пост е редактиран от Angel Yosifov; 03.06.2023 в 06:26.

  9. #269
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Спешно подарявам разсад за пикиране....след 2-3 дена ще бъде "почистен".
    Занимава ли ти се да го изпратиш, или ще трябва да дойда, да си го взема?

  10. #270
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Занимава ли ти се да го изпратиш, или ще трябва да дойда, да си го взема?
    Не ми се занимава с опаковане,но за по далечни дестинации,може семена на есен да изпратя.Разсада е още малък и трябва да се пикира на място....
    Иначе на който му се разкарва...........

 

 
Страница 27 от 28 ПърваПърва ... 1725262728 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •