Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 28 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 274

Тема: ЕВОДИЯ

  1. #111
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2013
    Мнения
    2
    Добър ден,изкам да попитам кога се събират семената от това дърво?

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Вече окапаха.

  3. #113
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Ако се насадят фиданки,на третата година бе трябвало да цъфтят

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    По принцип започват да цъфтят едва на 5-6година ако не премръзнат и не им се наложи да започнат да растат отначало.

  5. #115
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не знам на коя година цъфтят, но моите са посадени тази пролет като двуметрови фиданки и още тази година вече дадоха семе (няколко буркана). Въпроса ми е как от това семе сам да си направя нови фиданки? Някой знае ли как се прави и кога се прави?

    Иначе ако не знаете, зайците (или може би сърните) са голяма напаст за младите еводии. Гризат кората на младите фиданки и ми се наложи всяко едно дръвче персонално да го ограждам с по 3-4 еднометрови колчета и ситна мрежа около тях.

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Семената имат доста твърда обвивка. колега преди много години деше изпробвал няколко метода на обработка, но най-добри резулттати се получиха при поставянето на семената във влжен пясък в мазето цяла зима и засаждането им на пролет. Семената никнат до 3-4 години.

  7. #117
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Аз семената (всички с твърда обвивка) ги "третирам" така:
    Като ги събера ги поставям в пакетчета от вестник по една шепа семена всяко. Така пакетирани ги слагам в хладилника за седмица. След това ги премествам във фризера за 3-4 дни. Пак ги вадя в хладилника за седмица... и така 2-3 пъти.
    След това в зависимост от времето (около средата на март), пълня кофички от к. мляко с купешка пръст, може и с домашно приготвена, но трябва да е "рехава". Във всяка кофичка по 4-5 семена, почти на повърхността и под найлон навън или до прозореца в неотоплявана стая.

    Друг, още по-лесен начин е, на пролет като се разхождаш да си гледаш в краката ;-) Така в момента в който семената паднали от дърветата започнат да се пропукват, директно в кофичките и цяло лято там. На есен в земята под един буркан и т.н....
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #118
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    тава ли е Еводия? Ако нее може ли да ми изпратите снимка какво представлява семето на дървото
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Снимка0105.jpg‎  

  9. #119
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Това ми прилича на айлант.
    Това е еводия.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	euodia.jpg
Прегледи:      313
Размер:	83.8 KB
ID:	418
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Evodia_hupehensis_a1.jpg
Прегледи:      306
Размер:	262.2 KB
ID:	419

  10. #120
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Аз семената ги третирам така:Около коледа засаждам семената в саксия или обикновена касетка може и в специални форми за разсад.След като ги засея поливам и ги изнасям на терасата или в двора на открито.Оттам нататък Господ си знае работата.Единствената ми грижа е да подържам влагата през зимата.И през април вече имам разсад.

 

 
Страница 12 от 28 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •