Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 211 от 389 ПърваПърва ... 111161201209210211212213221261311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,101 до 2,110 от общо 3882
  1. #2101
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Ха... На един познат, който е с над 40 пчеларски стаж, му умират ВСЯКА ЗИМА от 40 до 70%, колкото и да не ти се вярва. И съответно, този човек никога не чисти плодниците от меда преди септември. И като парадокс, точно този човек ми показа А-то и Б-то в пчеларството и ме направи пчелар.
    Съгласен съм, но тук става въпрос за 100%.А и колегата писа,че евадил мед , че после е давал инверт и т. н.

  2. #2102
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Когато 90% от пчелините в малък радиус, са със 100% смъртност, за какво некадърно пчеларство говорим????????

  3. #2103
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Сега на този етап обаче е редно държавата да вземе мерки да се спрат пръсканията изцяло с препарати, които нанасят вреда на пчелите. Защото при този намален брой семейства и силното им отслабване, замирането на желанието на повечето пчелари да се борят с вятърни мелници, ще доведе до пълен КРАХ в сектора. Просто няма да има такъв сектор.
    И на какво основание да го прави това?Зимна смъртност няма.Тук някой показъл клип с умрели 300 кошера.Ама да ли ги е имало и какво е имало в тях де пише?Ся знаиш ли ко ша стане?Какво ще направи БАБАХ за това,че някой ревнал,че му измрели пчелите.Ами ще ти кажа.Пренаселеност и ще накар и баба и дядо да си ги регистрират...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #2104
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Мановия мед е проблем само на пчелите в зимовниците,които"клепат" 4--6 месеца затворени и нямат възможност да идат по нужда.Месец-два без облитане изобщо не е проблем..
    Последните няколко лета ми е направило впечатление,че е имало дни,когато ефира се е напичал повече от над 50*С,все едно отгоре някой си е забравил "лупата" отворена.А при таз температура,какво се случва с растенията...например домати,краставици,грозде(п ливните)...,които са с повече течност,направо завират-изгарят..."дивите"растения,д емек пашата на пчелите,просто,за да оцелеят отдръпват влагата ....Всъщност,високата температура,уврежда по някакъв начин растенията така,че и да завали,пак няма да пуснат достатъчно нектар.
    Така мисля,но в никакъв случай,сушата и екстремните температури не са единствения проблем

  5. #2105
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Чета, че и мановия мед е една от причините,който е вкаран по-време на сушата,но какво да кажат колегите от Странджата.Те вадят ли го всичкият, или медът в плодника им го оставят.Преди години един колега от Малко Търново ми каза че зимували неговите пчели на такъв мед,но аз не му повярвах.А дали е така.Tarty, Янчо Червенков ако се включи може да каже.Гледам че в неговите кошери винаги има суха захар за подхранване и обиране на влагата.
    На Янчо опита не е миродавен за друг район а и мановия мед при Янчо е растителен не от акитата на въшките оделно и растителния е различни видове.Манова токсикоза има и тя е факт но се явява с различна клиника по различни спомагателни причини тежка зима и т.н..Ние не сме в Русия но в пчеловод руски колеги обсъждат проблема и какво правят.При сухо лято като миналото вадят меда дават захарен сироп и ако няма перга и прашец дават казват че ако имат съмнения за манов мед при наличие на перга последиците са по леки иначе има мрътви и изхвърлени какавиди пълзящи пчели и млади пчели де са отгледани с такъв мед накрая на римската империя заради оловния водопровод всички стават заулави.Та чел съм ги тия работи дали са така не знам но август в магазините под плодника имам перга ако меда не го разпечатам напролет седи ама пергата я няма в повечето случай.По мое мнение рано напролет нагазин под плодника за малко прашец после август пак да там.Така си мисля де.
    ъв

  6. #2106
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Мановия мед е проблем само на пчелите в зимовниците,които"клепат" 4--6 месеца затворени и нямат възможност да идат по нужда.Месец-два без облитане изобщо не е проблем..
    Последните няколко лета ми е направило впечатление,че е имало дни,когато ефира се е напичал повече от над 50*С,все едно отгоре някой си е забравил "лупата" отворена.А при таз температура,какво се случва с растенията...например домати,краставици,грозде(п ливните)...,които са с повече течност,направо завират-изгарят..."дивите"растения,д емек пашата на пчелите,просто,за да оцелеят отдръпват влагата ....Всъщност,високата температура,уврежда по някакъв начин растенията така,че и да завали,пак няма да пуснат достатъчно нектар.
    Така мисля,но в никакъв случай,сушата и екстремните температури не са единствения проблем

    В карая на Август началото на септември при мен по стърнищата цъфна слънчоглед саморасляк от миналата година.Говоря за цели блокове ще кажеш,че са сяти.Даже и колегата Калин ги видя.За да оцелеят тия семена в почвата толкова време са третирани с нещо много силно според мен.Колеги които храниха почти до края на септември не се оплакват от толкова гуляма смъртност като моята,но семействата са им слаби....Другото за мен което вреди на пчелите са сахарските дъждове.Не знам да ли си въобразявам,но излейли се Сахарски дожд и летящата изчезва безследно....
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #2107
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Всеки изказва мнение,и това е добре,но според мен нещата не могат да се определят точно.Мисля че нещата са комплексни.

  8. #2108
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Всеки изказва мнение,и това е добре,но според мен нещата не могат да се определят точно.Мисля че нещата са комплексни.

    Така е,но проблемите не са от тая година.Всички си траеха за пусти пари.Значи 50% смъртност да възтановиш не е лесно ,но става.Сега вече е 80-100%...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #2109
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    ...промените на климата...
    Струва ми се, че това са важните думички. Срещу тези промени пчелите не могат да противодействат достатъчно бързо, а пчеларите също бавно си променят тактиките и стратегиите. Като си пчелар от 40 години и в 37 от тях методите ти са били успешни, си много изненадан, когато те започнат да не работят. Търси се причина къде ли не, а промените междувременно продължават. Останалите отрасли са тясно свързани с последните научни достижения, вземат се мерки, разработват се сортове и породи, известни са теоретичните постановки на съответния занаят. При пчеларството всичко е останало на ниво отпреди десетилетия, няма подробно разработена теория и модел на пчелното семейство, съответно реакциите са проба-грешка, което е бавно, мъчително и свързано с големи загуби.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #2110
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Струва ми се, че това са важните думички. Срещу тези промени пчелите не могат да противодействат достатъчно бързо, а пчеларите също бавно си променят тактиките и стратегиите. Като си пчелар от 40 години и в 37 от тях методите ти са били успешни, си много изненадан, когато те започнат да не работят. Търси се причина къде ли не, а промените междувременно продължават. Останалите отрасли са тясно свързани с последните научни достижения, вземат се мерки, разработват се сортове и породи, известни са теоретичните постановки на съответния занаят. При пчеларството всичко е останало на ниво отпреди десетилетия, няма подробно разработена теория и модел на пчелното семейство, съответно реакциите са проба-грешка, което е бавно, мъчително и свързано с големи загуби.

    За мен това е грешно.Помнишли 1981 година какво беше времето?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 211 от 389 ПърваПърва ... 111161201209210211212213221261311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •