Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 241 от 390 ПърваПърва ... 141191231239240241242243251291341 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,401 до 2,410 от общо 3895
  1. #2401
    Потребител
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Северно от София
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    От вчера и днес, започна да цъфти това, което градушката пожали. За следващата 10-дневка прогнозите са за дъжд и бури.Нямах планове да правя отводки сега, но натам отиват нещата.
    Ако имаш достатъчно акация,може да изчакаш малко.Може и да има 3-4 дни хубави,за да не си капо. Все ми се струва ,че тая година ще се опита чист акациев мед.Нищо ,че колегите от по топлите райони си траят.Не се хвалят,но и не се оплакват.
    .

  2. #2402
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от varom Виж публикацията
    Ако имаш достатъчно акация,може да изчакаш малко.Може и да има 3-4 дни хубави,за да не си капо. Все ми се струва ,че тая година ще се опита чист акациев мед.Нищо ,че колегите от по топлите райони си траят.Не се хвалят,но и не се оплакват.
    .

    Освен Немска Акация изключено е да има чиста,но това непречи да я продаваме за Акация.Меда който имам в магазините е такъв ароматен еликсир,че се чудя да ли да не вдигна цената.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #2403
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,236
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от varom Виж публикацията
    Ако имаш достатъчно акация,може да изчакаш малко.Може и да има 3-4 дни хубави,за да не си капо. Все ми се струва ,че тая година ще се опита чист акациев мед.Нищо ,че колегите от по топлите райони си траят.Не се хвалят,но и не се оплакват.
    .
    Ще изчакам със сигурност. То и без друго в лошото време нищо не мога да правя. А пък и де да знаеш, "ако се скваси?"

  4. #2404
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Освен Немска Акация изключено е да има чиста,но това непречи да я продаваме за Акация.
    Данчо а какво правим като е примесена с рапица?

  5. #2405
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Вчера стигнах до пчелите. Акацията току-що е цъфнала, двата корпуса са препълнени с пчели, които са запълнили с надграждане и мед всяко свободно пространство. Нямах време за преглед рамка по рамка, чистих надграденото, рязах далачета, добавих по два магазина. Един от кошерите беше с магазин още от есента, напълнил го е до последната килийка с мед, над долната летва на рамките по малко търтеево пило. Вдигнах този магазин най-горе и вмъкнах под него два празни /изградени/. Реших да прибера мъртъв кошер, беше с майка и една шепа пчелив ъгъла на една рамка в началото на февруари, смятах, че не е оцелял. Бях го стеснил тогава на 6 рамки и две преградни от фибран от двете страни. За мое учудване се оказа жив на три междурамия и има запечатано пило на две рамки по около 20-30 кв. см. Заредих му корпуса с всички рамки, да се оправя. Надявам се по време на акацията да не се роят, дано има нектар в това променливо време. По-натам ще имам време да ги ровя, сега отново ги зарязвам да се оправят сами.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #2406
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    Данчо а какво правим като е примесена с рапица?

    Ами какво лошо има в това.Медът от рапица е по полезен от на много колеги Акацията дето казват,че им е чиста.От 5кг мед от рапица с малко работа можеш да изкараш 70лв...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #2407
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Вчера стигнах до пчелите. Акацията току-що е цъфнала, двата корпуса са препълнени с пчели, които са запълнили с надграждане и мед всяко свободно пространство. Нямах време за преглед рамка по рамка, чистих надграденото, рязах далачета, добавих по два магазина. Един от кошерите беше с магазин още от есента, напълнил го е до последната килийка с мед, над долната летва на рамките по малко търтеево пило. Вдигнах този магазин най-горе и вмъкнах под него два празни /изградени/. Реших да прибера мъртъв кошер, беше с майка и една шепа пчелив ъгъла на една рамка в началото на февруари, смятах, че не е оцелял. Бях го стеснил тогава на 6 рамки и две преградни от фибран от двете страни. За мое учудване се оказа жив на три междурамия и има запечатано пило на две рамки по около 20-30 кв. см. Заредих му корпуса с всички рамки, да се оправя. Надявам се по време на акацията да не се роят, дано има нектар в това променливо време. По-натам ще имам време да ги ровя, сега отново ги зарязвам да се оправят сами.

    Те са ти в роево вече,а тая майка що не я утепа да те питам я тебе?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #2408
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    Данчо а какво правим като е примесена с рапица?
    ...Може да го продадеш като "Ракациев" мед

    ПП
    Сори Данчо, че отговорих вместо теб...

  9. #2409
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Ами какво лошо има в това.Медът от рапица е по полезен от на много колеги Акацията дето казват,че им е чиста.От 5кг мед от рапица с малко работа можеш да изкараш 70лв...
    Пчелен мед добит от каквато и да е техническа култура (рапица, слънчоглед, лавандула и др. подобни) си мисля, че съдържа значителен "отпечатък" от химическа земеделска намеса.
    При медовете от акация, липа, каквато и да е горска или дива растителност, би бил много по-чист от хим. примеси, сравнен с горе написаните тех. медове.

    Извън темата:
    @ Това, което знам за рапицата, е че в различните фази се обработва, пръска и др. машинации (обработки) с около 17 различни вида "химически подобрителя";
    @ Пчелен мед добит от захар може би не е много полезен и ароматен, но със сигурност не е по-вреден от техническите медове;
    @ Преди 30тина години имаше търсене на захарен мед за Арабския свят за хранително-вкусовато промишленост. Цената беше 1лв.

  10. #2410
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    Иде ред да се похваля
    Както бях писал в пост № 2051 от стр.206 че тази година ударих 100 % смъртност , от тогава падна доста работа но има резултати. Първо се заех да сортирам питите в 3 категории - пити с мед, пити за тотален брак и пити от 2019 и 2020г. които имат шанс за употреба. След това се заех да претопя всички пити с медови запаси в парната топилка а след това част от тоталният брак докато ми омръзна. От всичките празни сандъци почистих и обгорих 20 бр. а останалите ги затворих и наредих един над друг да чакат ред. Събрах 24 кг. восък който го обмених с един колега за 6 отводки по 3 пити в началото на Май. И сега идва най-щастливия момент - през големите почивки от 30 Април до 09 Май луд станах но успях да си намеря и хвана 11 рояка Вярно голямо тичане падна да обикалям местата с рапицови блокове в близост до които има пчелини, но усилията си струваха. Сега мога да се похваля със 17 заселени кошерища от които вече 5 са с магазини е вярно че от акацията може да извадя само от един мед но се надявам че от останалите 4 все ще сложат по 1-2 питки с малко мед
    Успешна година на всички!

 

 
Страница 241 от 390 ПърваПърва ... 141191231239240241242243251291341 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 6 гост (и))

  1. Rum7777

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •