Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 210 от 389 ПърваПърва ... 110160200208209210211212220260310 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,091 до 2,100 от общо 3884
  1. #2091
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Друмев, това от видеото за мен е наистина средно семейство,но сравнение с моите си е направо много-много-много слабо. Майката му е снасяла доста добре, само че аз така няма да го оставя и ще направя директно обръщане на всички оплодени рамки, така, че пилото да застане срещу меда и ще разпечатам поне три рамки с мед. Така всички свободни от отглеждането на пило пчели директно ще бъдат принудени да работят и по почистване на килийките и освобождаването им за снасяне от майката, а след това и по отглеждането на пилото. Разбираш ли защо в предния си пост съм написал, че в края на март пчелите ми намаляват броя на междурамията /т.е. събират се по цялата дължина на рамката/ в сравнение със сега, когато още не съм правил току що описаната процедура, защото и другата седмица при нас ще има минусови температури?

    Няма да лъжа, на 350 метра съм.

    Рано е за това.Клипа е сниман в събота,а го даваха застудяване.Щом там правят пилото защо да го местя?Значи това е най топлото място.Стреса в безпашиие и студ не е добре за тях...Аз от години наблюдавам това явление да работят наобратно.Без да ги въртя като се затопли ще се оправят,а това е добре за мен.Без да разпечатвам те ще махнат меда и няма да имам проблем с него.Това семейство след 6 цикала ще е изградило 3 рамки и ще е с 9 1/2 пило...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #2092
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,232
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Това, че е вадил в края на август и началото на септември е много относително. От седем години в края на август вадя всичко, каквото докопам в кошера и наливам по 10 килограма суха захар средно на кошер до около края на септември.
    Последната есен не вадих всичко, но... Но, определено, дръпнах, като крайни, рамките с манов мен, който донесоха, през август. В момента имам доста кошери на осем или десет междурамия с пчели, публикувах снимка на един от силните. Септември си храних както всяка поредна година и в момента, освен, че имам силни кошери, почти във всеки има по около 15 килограма мед и от тук насетне ще разпичатвам като за световно и няма да им наливам захар вече за трета поредна пролет.
    Аз работя по друг начин и последните 3 г. също имам 0-ва смъртност, но това не означава, че сл. година мечката няма да играе и в моя двор.Просто не ми се вярва, човек с 30 и кусур години пчеларски стаж, да зазими пчелите на манов мед и да третира толкова неправилно, че да предизвика 100%-ва есенно-зимна смъртност.

  3. #2093
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Тия които са живи ще заложат самосмена още след като текне нектара,а от там и много колеги ще отърват първата паша.След първата паша пък тия дето не са се самосменили ще се роят и така ще се изтърве липата,след липата семействата ще са слаби и изтущени и слънчуфката ще ги довърши+акаря...Така виждам нещата Чичо Гошо,но през моите зъркели.
    И нито един намек за суша през втората половина на лятото!И това ми било "пророк".
    Дака,а не мислиш ли,че пчелите сами са решили да се редуцират.Демек,вместо да мизерстват-гладуват през следващата година,по добре да се пренесат във "вечните пчеларски полета",където има достатъчно и разнообразен прашец за всички...

  4. #2094
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Чета, че и мановия мед е една от причините,който е вкаран по-време на сушата,но какво да кажат колегите от Странджата.Те вадят ли го всичкият, или медът в плодника им го оставят.Преди години един колега от Малко Търново ми каза че зимували неговите пчели на такъв мед,но аз не му повярвах.А дали е така.Tarty, Янчо Червенков ако се включи може да каже.Гледам че в неговите кошери винаги има суха захар за подхранване и обиране на влагата.

  5. #2095
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    . Виж като стане пилото на 4-5 рамки и пчелите като се съберат плътно около него в края на март началото на април междурамията намаляват като брой, но пък плътността на пчелите стоящи върху обработваемите рамки се увеличава. Плюс това и зимната пчела тъкмо по него време започва активно да мре и по него време, края на март - началото на април, поради смяната на поколенията /т.н "обръщане" на семействата/ има задържане на бройката пчели в почти всяко семейство. .
    Намаляването на междурамията,при здрави-неизтощени пчели,независимо от силата им, е незабележимо,демек, намаляване липсва.Може междурамията да останат ,например три междурамия и след 20 дена да са пак три междурамия,но таз "сметка" е само за малобройните.Докато при силните,междурамията,посто янно се увеличава.
    И моите са на 350м.,но в началото на април,не намаляват,а получават магазин с во......
    Този пост е редактиран от Ангел Йосифов; 03.03.2021 в 09:27.

  6. #2096
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Просто не ми се вярва, човек с 30 и кусур години пчеларски стаж, да зазими пчелите на манов мед и да третира толкова неправилно, че да предизвика 100%-ва есенно-зимна смъртност.
    Ха... На един познат, който е с над 40 пчеларски стаж, му умират ВСЯКА ЗИМА от 40 до 70%, колкото и да не ти се вярва. И съответно, този човек никога не чисти плодниците от меда преди септември. И като парадокс, точно този човек ми показа А-то и Б-то в пчеларството и ме направи пчелар.

  7. #2097
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Говори се, че пчелите трудно презимували на манов мед. Защо природата им го предоставя предимно последен, а не акациев? Презимуват на манов и изобщо не им пречи. Той е последен, а се ползва пръв. Единствено може да окаже влияние при продължително застудяване и невъзможност за облитане. Тази година зимата зима ли беше? Пчелите бяха през два дни вън. Проблема беше в сушата. Слаби семейства поради преустановеното снасяне на майките и липсата на прашец, който допълнително ги изтощи. Пръсканията отделно намаляват и те силата на семействата, което пък води до болестите които се активизират. Зимата беше топла, но ако беше някой студ по за месец, че и повече, смятайте, че пчела за мая нямаше да остане.
    Сега на този етап обаче е редно държавата да вземе мерки да се спрат пръсканията изцяло с препарати, които нанасят вреда на пчелите. Защото при този намален брой семейства и силното им отслабване, замирането на желанието на повечето пчелари да се борят с вятърни мелници, ще доведе до пълен КРАХ в сектора. Просто няма да има такъв сектор.

  8. #2098
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Ха... На един познат, който е с над 40 пчеларски стаж, му умират ВСЯКА ЗИМА от 40 до 70%, колкото и да не ти се вярва. И съответно, този човек никога не чисти плодниците от меда преди септември. И като парадокс, точно този човек ми показа А-то и Б-то в пчеларството и ме направи пчелар.
    Интересно - как на него му измират, а твоите вси'те живи?

  9. #2099
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Говори се, че пчелите трудно презимували на манов мед. Защо природата им го предоставя предимно последен, а не акациев? Презимуват на манов и изобщо не им пречи. Той е последен, а се ползва пръв. Единствено може да окаже влияние при продължително застудяване и невъзможност за облитане. Тази година зимата зима ли беше? .....
    Нямам опит с зимуването на манов мед но доколкото знам от това което съм чел последните изследвания за въздействието на мановия мед при зимуване на пчелите са правени твърде отдавна когато зимите си бяха наистина зими т.е. климата е бил съвсем различен от сега. Вярно е че при по продължително използване на манов мед от пчелите те се натравят и води до нозематоза която в късна есен може да протече почти незабелязано а на пролет следва много неприятна изненада (това си факт доказан) но напоследък се пише че подхранването което правят пчеларите разрежда мановия мед и намалява това му действие. В комбинация с меките зими, зимните подхранвания си мисля че в днешно време не е толкова страшно вече пчелите да зимуват на манов мед стига да са достатъчно здрави... За съжаление не съм срещал по съвременни изследвания от последните години как са се променили нещата с оглед на промените на климата...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #2100
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    И нито един намек за суша през втората половина на лятото!И това ми било "пророк".
    Дака,а не мислиш ли,че пчелите сами са решили да се редуцират.Демек,вместо да мизерстват-гладуват през следващата година,по добре да се пренесат във "вечните пчеларски полета",където има достатъчно и разнообразен прашец за всички...

    Може би имаш право Майсторе,но и там немат покой все някой ще ги обяви за живи.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 210 от 389 ПърваПърва ... 110160200208209210211212220260310 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •