Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 206 от 391 ПърваПърва ... 106156196204205206207208216256306 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,051 до 2,060 от общо 3908
  1. #2051
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    Бях се зарекъл да не казвам и тихичко да се откажа от пчеларството ... но... не става. Ми то като краста, все ме гложди и сърби - вече се не трае...
    Та да си споделя, пък белким ми олекне.
    Края на Август и началото на Септември си почистих семействата от излишният мед, свалих магазините, третирах ги за нозематоза и акари, и до 20 Септември ги подхранвах за пило, както обикновено правя всяка година. Към средата на Октомври им сипах ударно по 3 пълни хранилки инвентиран сироп за попълване на запасите и ги оставих на мира. За моя зла участ по коледа установих че смъртността ми е почти 90 %, а на 3 Януари ударих 100 % смъртност. С две думи от обгрижени и зазимени 42 кошера - умрели 42. Към края на Януари след споделяния се установи че в наше село /ама буквално в населеното място/ 90 % от пчелините са в това състояние, отървали са се само два които са на разстояние от селото - единия е на 2 км а другия е на 5 км. Стигнах до извода че някой от текезарите напръска с НЕЩО СИ и резултата е на лице. Бях решил да се отказвам от пчеларството но вътрешният сърбел е голям и не мога да го направя, особенно като се има в предвид че още от ученическа възраст тичам и се разправям с тях...

  2. #2052
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Ивайло_Иванов Виж публикацията
    Бях се зарекъл да не казвам и тихичко да се откажа от пчеларството ... но... не става. Ми то като краста, все ме гложди и сърби - вече се не трае...
    Та да си споделя, пък белким ми олекне.
    Края на Август и началото на Септември си почистих семействата от излишният мед, свалих магазините, третирах ги за нозематоза и акари, и до 20 Септември ги подхранвах за пило, както обикновено правя всяка година. Към средата на Октомври им сипах ударно по 3 пълни хранилки инвентиран сироп за попълване на запасите и ги оставих на мира. За моя зла участ по коледа установих че смъртността ми е почти 90 %, а на 3 Януари ударих 100 % смъртност. С две думи от обгрижени и зазимени 42 кошера - умрели 42. Към края на Януари след споделяния се установи че в наше село /ама буквално в населеното място/ 90 % от пчелините са в това състояние, отървали са се само два които са на разстояние от селото - единия е на 2 км а другия е на 5 км. Стигнах до извода че някой от текезарите напръска с НЕЩО СИ и резултата е на лице. Бях решил да се отказвам от пчеларството но вътрешният сърбел е голям и не мога да го направя, особенно като се има в предвид че още от ученическа възраст тичам и се разправям с тях...
    Съжалявам за сполетялото те. Причината е комплексна, но за сега никой не може да каже, от какво е. Миналата година имаще частично такъв мор, тази обаче е в пъти. Не ми се мисли какво ще става догодина.

  3. #2053
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ивайло_Иванов Виж публикацията
    Бях се зарекъл да не казвам и тихичко да се откажа от пчеларството ... но... не става. Ми то като краста, все ме гложди и сърби - вече се не трае...
    Та да си споделя, пък белким ми олекне.
    Края на Август и началото на Септември си почистих семействата от излишният мед, свалих магазините, третирах ги за нозематоза и акари, и до 20 Септември ги подхранвах за пило, както обикновено правя всяка година. Към средата на Октомври им сипах ударно по 3 пълни хранилки инвентиран сироп за попълване на запасите и ги оставих на мира. За моя зла участ по коледа установих че смъртността ми е почти 90 %, а на 3 Януари ударих 100 % смъртност. С две думи от обгрижени и зазимени 42 кошера - умрели 42. Към края на Януари след споделяния се установи че в наше село /ама буквално в населеното място/ 90 % от пчелините са в това състояние, отървали са се само два които са на разстояние от селото - единия е на 2 км а другия е на 5 км. Стигнах до извода че някой от текезарите напръска с НЕЩО СИ и резултата е на лице. Бях решил да се отказвам от пчеларството но вътрешният сърбел е голям и не мога да го направя, особенно като се има в предвид че още от ученическа възраст тичам и се разправям с тях...
    Нека пръскат, но като стане като в някои провинции на Китай ще ги видя тогава. Китайците поне си имат китайци бол, а нашите ще си останат само с единия си гол...

  4. #2054
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Нека пръскат, но като стане като в някои провинции на Китай ще ги видя тогава. Китайците поне си имат китайци бол, а нашите ще си останат само с единия си гол...
    Не им подсказвай! Тия малоумници от години плачат за евтина работна ръка.Ще внесат китайци с опит и квалификация.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #2055
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Не им подсказвай! Тия малоумници от години плачат за евтина работна ръка.Ще внесат китайци с опит и квалификация.
    Да не би да разчитат на малоумните цигани да ги ползват като пчелички.Тъкмо ще им намерят работа.Нали са им,и гласоподаватели.Не е изобщо за заиграване тази тема.Нещата са доста сериозни.

  6. #2056
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Не им подсказвай! Тия малоумници от години плачат за евтина работна ръка.Ще внесат китайци с опит и квалификация.
    Нашите не обичат да плащат, а онези не обичат да НЕ им се плаща.

  7. #2057
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Днес минаха проверките по пчелините в Елена и Златарица.За поредна година се оказа,че съм най некъдрния пчеларин.Аз съм единсвения с констатирана зимна смъртност.Вече мога да кажа с чиста съвест заслужаваме си ниските цени на меда,тровенето от арендатори и пр.Не искам да злоратствам и да оценявам пчеларските качества на колегите в раьона,но много станаха с безсмъртните пчели...Чувам,че и от други места ще се получат подобни резултати.Щом това е волята на повечето пчелари така да е.Кой съм аз да им казвам как да си изкарват парите.
    Тая заповед беше едно емче да покаже колко струваме като хора пчелари.В нея не беше ни написано при откриване на загинали семейства кой ще плаща пробите и кой ще обещети загубите ако са над минимума.Тая проверка нямаше да се отрази в пролетния преглед и от МЗХГ ни отвориха вратичка/а може и да не са разбрали/,но ние я затворихме...Успешен сезон на всички с живи семейства,а на тия с умрелите бързо възтановяване.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #2058
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Днес минаха проверките по пчелините в Елена и Златарица.За поредна година се оказа,че съм най некъдрния пчеларин.Аз съм единсвения с констатирана зимна смъртност.Вече мога да кажа с чиста съвест заслужаваме си ниските цени на меда,тровенето от арендатори и пр.Не искам да злоратствам и да оценявам пчеларските качества на колегите в раьона,но много станаха с безсмъртните пчели...Чувам,че и от други места ще се получат подобни резултати.Щом това е волята на повечето пчелари така да е.Кой съм аз да им казвам как да си изкарват парите.
    Тая заповед беше едно емче да покаже колко струваме като хора пчелари.В нея не беше ни написано при откриване на загинали семейства кой ще плаща пробите и кой ще обещети загубите ако са над минимума.Тая проверка нямаше да се отрази в пролетния преглед и от МЗХГ ни отвориха вратичка/а може и да не са разбрали/,но ние я затворихме...Успешен сезон на всички с живи семейства,а на тия с умрелите бързо възтановяване.
    А ти, да не мислеше, че друго ще се окаже. Земеделците ни виновни - дрън, дрън. Ний сме си виновни, ний. Срам ги било да си признаят - много срамежливи тия пчелари бре. А като се редят, спят, че и до бой стигат на опашките пред ДФЗ, 'ич ги не е срам.
    И няма да забравя как ни казваха, че сме им завиждали. Много мъка има, Божее.

  9. #2059
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Ивайло_Иванов Виж публикацията
    Бях се зарекъл да не казвам и тихичко да се откажа от пчеларството ... но... не става. Ми то като краста, все ме гложди и сърби - вече се не трае...
    Та да си споделя, пък белким ми олекне.
    Края на Август и началото на Септември си почистих семействата от излишният мед, свалих магазините, третирах ги за нозематоза и акари, и до 20 Септември ги подхранвах за пило, както обикновено правя всяка година. Към средата на Октомври им сипах ударно по 3 пълни хранилки инвентиран сироп за попълване на запасите и ги оставих на мира. За моя зла участ по коледа установих че смъртността ми е почти 90 %, а на 3 Януари ударих 100 % смъртност. С две думи от обгрижени и зазимени 42 кошера - умрели 42. Към края на Януари след споделяния се установи че в наше село /ама буквално в населеното място/ 90 % от пчелините са в това състояние, отървали са се само два които са на разстояние от селото - единия е на 2 км а другия е на 5 км. Стигнах до извода че някой от текезарите напръска с НЕЩО СИ и резултата е на лице. Бях решил да се отказвам от пчеларството но вътрешният сърбел е голям и не мога да го направя, особенно като се има в предвид че още от ученическа възраст тичам и се разправям с тях...
    То хубаво да се хвърля вината на земеделците, ама... Ама що не помисли и за друго. Районирането на смъртността може да говори, както за пръскане, така и за манова августувска паша. А срещу природата не можеш нищо да направиш. Докато е време, вземи проби от меда и вижте дали не е манов. Друг е въпросът, с какво си третирал за нозематоза и акари. Поне това да беше написал.

  10. #2060
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    То хубаво да се хвърля вината на земеделците, ама... Ама що не помисли и за друго. Районирането на смъртността може да говори, както за пръскане, така и за манова августувска паша. А срещу природата не можеш нищо да направиш. Докато е време, вземи проби от меда и вижте дали не е манов. Друг е въпросът, с какво си третирал за нозематоза и акари. Поне това да беше написал.

    Стига с тия третирания и с тия мани.Като ги рина с лопата от какво е?Земята е отровена и каквото да цъфне/ако цъфне/от него блика отрова.Що БАБАХ не вземат анализ от почвата в раьоните с най гуляма смъртност.Ами как да вземат като няма такава.Това което се случи при мен тая есен се случи при колега до В Търново миналата.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 206 от 391 ПърваПърва ... 106156196204205206207208216256306 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •