Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 346 от 389 ПърваПърва ... 246296336344345346347348356 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,451 до 3,460 от общо 3882
  1. #3451
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Колеги, дайте малко акъл. Значи познахте естествено. Този кошер кривия, сега е поотслабнал и са го нападнали осите. ДРугите даже не ги доближават. ТАя година ми прави впечатление че има повече оси отколкото преди. Значи като стане топло, осите горе долу бягат, но като е студено си влизат и няма кой да им окаже съпротива. Стеснил съм входа, почти докрая, но пустите му и оси, все около тоя кошер се въртят, като не могат да влязат, се опитват някъде отстрани.

    Има ли някакъв шанс да помогна на този кошер, някъде бях чел за някакви капани за оси, обаче аз ги познавам различните видове и тези ми се струват млади оси, още са слаби едни такива .. Но са нахални като за последно и долу така нападат каквото им падне ..

  2. #3452
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Колеги, дайте малко акъл. Значи познахте естествено. Този кошер кривия, сега е поотслабнал и са го нападнали осите. ДРугите даже не ги доближават. ТАя година ми прави впечатление че има повече оси отколкото преди. Значи като стане топло, осите горе долу бягат, но като е студено си влизат и няма кой да им окаже съпротива. Стеснил съм входа, почти докрая, но пустите му и оси, все около тоя кошер се въртят, като не могат да влязат, се опитват някъде отстрани.

    Има ли някакъв шанс да помогна на този кошер, някъде бях чел за някакви капани за оси, обаче аз ги познавам различните видове и тези ми се струват млади оси, още са слаби едни такива .. Но са нахални като за последно и долу така нападат каквото им падне ..
    Сложи капани от 2те страни на кошера, но ако е слаб и има много оси трудно ще го спасиш. 1л. сироп, 1л. бира и 400гр. оцет. Аз така го правя, но пролетта се слагат, сега празниш морето с кофа.

  3. #3453
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Когато имах проблем с пчелния вълк,сипах по хранилка с вода и ги затворих за 2 седмици така,че да няма влизане излизане....

  4. #3454
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Колегата Ангел позна, това е пчелен вълк, ние тук никога не сме имали толкова много, някаква страшна напаст е. Набарах едно леговище в земята и го унищожих, страшно голямо. Исках да ви пусна видео, обаче гугъл не го е одобрил още. Мислех си че нещата ще станат по-добре, обаче както винаги съм закъснял. Горе долу са изнесли към 6-7 кг мед. Затворих го напълно днес сутринта, обаче явно влизат отнякъде или са били вътре.
    Капана не върши почти никаква работа.

    Това което направих е че затворих кошера и махнах капака, остана само таванката с хранилката и осите отиват в хранилката с вода и се давят или набутват там. Като се напълни веднага сменям хранилките, а тази с осите ги додавям в кофа с вода. Доста съм изморил, обаче нападението е голямо и съм го подценил, нещо мазало.

    Може би семейството няма да мога да го спася, обаче ще им дам отпор. При останалите семейства, дори не смее и 1 да доближи. Ама там има много пчелли, а този кекавия.. ..

    Но този пчелен вълк е голяма напаст и не знам откъде такава огромна бройка се появи по нашия регион.

    Иначе пчелите са си в единия край, младата майка снася, въпреки че вътре е мазало

    Но истината е че трябва задължително да има силни семейства, повече експерименти няма да си правя.

  5. #3455
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Пчелния вълк действа организирано.Напада кошерите един по един,без значение,колко пчела има вътре......

  6. #3456
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Колегата Ангел позна, това е пчелен вълк, ние тук никога не сме имали толкова много, някаква страшна напаст е...
    Когато са много и обикновените оси са доста опасни. При мен до такава степен са "изнервили" пчелите, че пазачите на входа се спускат яростно срещу всяка пчела връщаща се с жълт прашец в кошера...

    ПП Ето сега е момента бат Боян да измисли някаква иновативна джаджа, полезна за всички пчелари...

  7. #3457
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Значи ще ги стесня всичките до колото да може да излиза една пчела. Аз изморих доста… и тук съм 2-3 дни, но явно тази година популяцията е огромна.

  8. #3458
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Значи ще ги стесня всичките до колото да може да излиза една пчела. Аз изморих доста… и тук съм 2-3 дни, но явно тази година популяцията е огромна.
    Чети тук Насекоми (pchelari.com)

  9. #3459
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Ето го видеото най-накрая

    https://drive.google.com/file/d/1jX9...ew?usp=sharing


    Малко ъпдейт какво направих. Явно освен семейството и кошера е бил калпав, понеже отзад е имало малко дупка и това допълнително е помогнало и на без това слабото семейство и многото вълци...

    Това което направих беше по интуиция. След като вчера изморих доста, днес просто прехвърлих питите с пчелите и изгоних осите в малко кошерче, което е добре затворено отвсякъде, налях вода и го преместих кошерчето от другата страна на пчелина. Там почистих старото място и прибрах кошера. Имаше пчели които налетяха в другия кошер, доста са приети, но има и малко които не пускат.

    Осите си летят на старото място на кошера. Изчаках да се махнат пчелите и наръсих там и прекопах. Не знам дали това което съм направил е точно, но нямах избор. Утре мисля да отворя леко кошерчето. Стеснил съм всички останали много, но засега не виждам оси да се опитват да ходят там. Дори при новото кошерче.

    Днес ще е доста топло, около 30 градуса, дали ще им стане нещо на пчелите че стоят затворени ...


    Значи ще ми се да ходя да търся находища още не пчелния вълк. Проблема е че единия съсед не си пипа двора и не живее там. Целия двор е до кръста в лепка и не знам как да вляза там да търся находища. Мисля да ида да поразходя.

    Жалкото е че закъснях с мерките, но като ме нямаше кво да правя. Оправдания винаги.

    Забравих да кажа, че тези вълци са по-малко агресивни към човек отколкото осата според мен. Чак когато им унищожавах днездото ме понападнаха няколко. Като имах неблагоразумието да съм с чехли в тоя момент. Едното ме захапа, ма го махнах бързо и нямаше проблем.
    Но другото ме захапа за глезена отзад към ахилеса. Нищо не усетих доста часове почти. Но после започна вечерта да се подува да боли и да сърби страшно много. Отече ми целия глезен и това продължи 2 дни. Дори сега още не е спаднал на 100 процента. Затова че напълно екипиран нататък.
    Или най-добре по друг метод да се унищожи ...



    И един последен въпрос, капани напролет, кога е най-добре да се слагат като време. Като се види оса някъде или в точно определено време. ? Да ми е като обеца на ухото

  10. #3460
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Все пак отворих кошерчето входа, понеже ми се стори доста топло времето, малка част от пчелите налетяха при съседния кошер където беше близо до старото място, но не много. Нещата в този кошер се успокояват, където налетяха пчелите. А при малкото кошерче, няма оси, опитва се една да влезе, но входа е толкова малък че не може, понеже една пчела застава на него и няма как.

    Тъй като днес утре и вдруги ден нощните температури не са за кълбо няма да затварям кошера и ще следя какво е положението. Чак след понеделник вторник нощните температури падат под 10 градуса и тогава може би привечер ще го затварям а по-късно сутринта пак ще го отварям, ако съм на място де. Ако съм в София, каквото стане.

    Осите изчезнаха засега от мястото, след като ръсих. Утре дано да е същата работа и вече по-спокойно.

 

 
Страница 346 от 389 ПърваПърва ... 246296336344345346347348356 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 12 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 12 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •