Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 305 от 391 ПърваПърва ... 205255295303304305306307315355 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,041 до 3,050 от общо 3909
  1. #3041
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    СР си е глезотия за любители, ако се слагат повече ВО и браковете повече църни пити си е по-арно.

    П.П.В целия свят реалните пари са под 20% другите са виртуални но когато се наложи се като трансформарс
    Не ползвам СР. Първо ме мързи да ровя и да следя. Второ мисля , че количеството яйца, които може да снесе една майка не е безклайност.Все ми се струва , че е по-добре снесените да са работнически , а не търтееви.Може да се заблуждавам , но си мисля, че не е хубаво природен ресурс като майката да се хаби.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #3042
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Не ползвам СР. Първо ме мързи да ровя и да следя. Второ мисля , че количеството яйца, които може да снесе една майка не е безклайност.Все ми се струва , че е по-добре снесените да са работнически , а не търтееви.Може да се заблуждавам , но си мисля, че не е хубаво природен ресурс като майката да се хаби.
    Не зная дали е вярно, това си е мое наблюдение. Няма значение дали използваш СР или не, майката има нужда да снася и неоплодени яйца. Това е инстинкт, също търтеевото пило е едно и също със и без СР. Просто в единя вариант е концентрирано на 1 рамка а в другитя е разпръснато по целия кошер.

  3. #3043
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Липсата на ср в кошера,се отразява на качеството на другите рамки.Пчелите си строят търтиеви килийки колкото си изкат.Но когато им се даде възможност да градят на ср,търтеивите участъци по другите рамки са значително по-малко,отколкото ако ср липсва.
    Изрязването на ср на пролет отлага изпадането на сем в роево.Губела се колосална енергия за отглеждането на търтеи!Таз енергия,ако не се произведе-употреби,тя ще се насочи,към роенето.Също като отдделянето на восък,гради не гради,пчелата си отделя восък....

  4. #3044
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Липсата на ср в кошера,се отразява на качеството на другите рамки.Пчелите си строят търтиеви килийки колкото си изкат.Но когато им се даде възможност да градят на ср,търтеивите участъци по другите рамки са значително по-малко,отколкото ако ср липсва.
    Изрязването на ср на пролет отлага изпадането на сем в роево.Губела се колосална енергия за отглеждането на търтеи!Таз енергия,ако не се произведе-употреби,тя ще се насочи,към роенето.Също като отдделянето на восък,гради не гради,пчелата си отделя восък....

    Тази година редовно изрязвам запечатаното пило от СР. СР ги сложих в средата на март. Има си търтеево пило по много от другите рамки. Масово семействата влязоха в роево състояние! Дори 24 рамков лежак с 2 СР (за първи път ми се случва!) Майките ми са миналогодишни. Така, цитираното от тебе, доказва, че всяко правило писано в книгите доста често не важи!
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  5. #3045
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    Тази година редовно изрязвам запечатаното пило от СР. СР ги сложих в средата на март. Има си търтеево пило по много от другите рамки. Масово семействата влязоха в роево състояние! Дори 24 рамков лежак с 2 СР (за първи път ми се случва!) Майките ми са миналогодишни. Така, цитираното от тебе, доказва, че всяко правило писано в книгите доста често не важи!
    От кога използваш ср?Тазгодишните рамки с во,как са изградени.
    Освен това,казвам,че ср не спира роенето само го отлага...

  6. #3046
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    От кога използваш ср?Тазгодишните рамки с во,как са изградени.
    Освен това,казвам,че ср не спира роенето само го отлага...
    И аз съм забелязал тоно обратното, СР не отлага а все едно стимулира роевия нагон. Тези семейства без СР изпадат в роево 50% по рядко. Така е при мен всяка година. Тази година изрязах СР 1 път и направо я махнах, сега от 70 семейства само 1 в роево и отново я сложих да изчистя още малко акар.

  7. #3047
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    И аз съм забелязал тоно обратното, СР не отлага а все едно стимулира роевия нагон. Тези семейства без СР изпадат в роево 50% по рядко. Така е при мен всяка година. Тази година изрязах СР 1 път и направо я махнах, сега от 70 семейства само 1 в роево и отново я сложих да изчистя още малко акар.
    Изграждането на ср и запечатване на търтиевото пило отнема 10-12 дена.Подготовката за роене включва и отглеждането на достатъчно търтеи...Та своевременото рязане на търтиевото пило,определено отлага роенето със седмица..

  8. #3048
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Има логика ама и пътя към ада е постлан с добри намерения.Хаби се колосално количество енергия/ всякакъв вид/ за да се изградят и отгледат няколко рамки търтей /а те много цокат като биволета са или може би Алф със седем стомаси/ разбира се ако ги няма стройтелните рамки те пак ще си направят търтей ама не в тия количества. Разбирам да се прави за изграждане на чисти пити с работническо пило с В.О. а за борбата с акара ми е доста съмнителна хипотезата защото ако вършеше работа ефективно щеше да има по-обективна разлика с тези без далаците.
    Лично мнение де
    Така или иначе, използва ли се СР, изградените същевременно вос. основи са сравнително чисти от търтееви килийки. Относно противоакарния ефект, мисля, че е ясно изразен, ако се постави изградена СР от предходния сезон, готова за осеменяване, още преди започване на градежа.

  9. #3049
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Така или иначе, използва ли се СР, изградените същевременно вос. основи са сравнително чисти от търтееви килийки. Относно противоакарния ефект, мисля, че е ясно изразен, ако се постави изградена СР от предходния сезон, готова за осеменяване, още преди започване на градежа.
    Ми аз не ползвам СР но ми правят далаци на плодниковите де са спуснати през магазините.Дозата прави лекарството.

  10. #3050
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Изграждането на ср и запечатване на търтиевото пило отнема 10-12 дена.Подготовката за роене включва и отглеждането на достатъчно търтеи...Та своевременото рязане на търтиевото пило,определено отлага роенето със седмица..
    Освен това,изграждането на рамки-далаци,ангажира свободния ресурс до известна степен.Роеви маточници се изграждат най напред при прясно изграждани участаци....
    При проверка на кошера,вдигаш ср,гледаш градят-значи вс е ок.Не градят-липса на паша или,ако има поне поддържаща паша-готвят се за роене,Наличие на работническо пило..........Маточниците на ср са едри.......С малко повече внимание,към ср.разбираш случващото се в кошера....и не е необходимо да ровиш целия кошер...

 

 
Страница 305 от 391 ПърваПърва ... 205255295303304305306307315355 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 17 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •