Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 183 от 389 ПърваПърва ... 83133173181182183184185193233283 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,821 до 1,830 от общо 3882
  1. #1821
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    При мен от 50 отводки имам брак около 5-6, поради изгубени майки, или такива, които просто не пронесоха. Имах два случая в които видях шлейфовете в задниците на майките, и двете наедряха , чудесен външен вид, но едната за 10 дни не пронесе, а другата така и не се отърва от шлейфа си за тези 10 дни. Единият го спасих с придадена майка, но другият не прие новата си майка по някаква причина и сега е на свищеви маточници. Спасих и няколко отводки със загубени майки, като повечето от тях не даваха признаци да са без майка, затова като имам съмнения задължително търся да видя майка, а не просто да гледам спокойни ли са пчелите, че се случва понякога пчеларят да се подведе и накрая резултатът е търтовка.

  2. #1822
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    ...не даваха признаци да са без майка, затова като имам съмнения задължително търся да видя майка...
    Търся и аз, ама няма - на пет пити пчели де ще се скрие? Напоследък установявам, че взех да виждам майката на мига, стига тя да е на питата. Явно опита с нищо не може да се замени, преди имах чувство, че само случайно я намирам тук-там из някой кошер. Налага се да пътувам, та зарязвам отводките на съдбата им, като се върна, ще броя търтовките.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #1823
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ТНапоследък установявам, че взех да виждам майката на мига, стига тя да е на питата. Явно опита с нищо не може да се замени, преди имах чувство, че само случайно я намирам тук-там из някой кошер.
    А така. Сети ли се какво бях казал преди време, как се намира майка? И мисля, че именно на теб го казвах.

  4. #1824
    Потребител
    Регистриран
    22.07.2015
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Каварна
    Е браво,аз като 7е върна от гипскартота (или шпакловка)не мога да ги засека!

  5. #1825
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    Вчера вечерта продадох две от отводките но като пътувахме за пчелина видях че слънчогледа взел да се прошарва - тук там има вече цвят дай БОЖЕ вече да напълнят.

  6. #1826
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А така. Сети ли се какво бях казал преди време, как се намира майка? И мисля, че именно на теб го казвах.
    И на мен....

  7. #1827
    Наблюдател
    Регистриран
    21.02.2017
    Мнения
    24
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А така. Сети ли се какво бях казал преди време, как се намира майка? И мисля, че именно на теб го казвах.
    Кажи и на мен.

  8. #1828
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ИванКМ Виж публикацията
    Кажи и на мен. ������
    Правиш проверка на някой по - слаб кошер с цел по - лесно намиране. Ако изобщо не я различаваш, викаш някой който може. Та. Намираш майката на някоя от питите. След това отместваш поглед. През това време майката ще е там, но на съвсем друго място или от другата страна. Пак търсиш. Това го правиш до толкова, до колкото имаш желание. Просто да ти се набие на очите. Друго което е при търсене на майката, че тя се намира почти винаги където има прясно пило и рамката е сравнително по - лека от останалите. Не е твърдо правило, но над 70% е вярно.

  9. #1829
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Друго което е при търсене на майката, че тя се намира почти винаги където има прясно пило и рамката е сравнително по - лека от останалите. Не е твърдо правило, но над 70% е вярно.
    Напълно подкрепям мнението. Това лято ми се е налагало сравнително често да търся майки и почти винаги с малки изключения са на някоя по лека пита с открито пило и яйца. По лесно откривам жълтите майки , както и светлосивите , като черните са по трудно забележими. До някаква степен зависи и от склонността на майката да се крие под долния или страничните ръбове на питите, когато усети раздвижване на рамката на която е.

  10. #1830
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Да допълня, аз ги намирам като държа рамката на слънце под наклон около 45 градуса с изпънати ръце.

 

 
Страница 183 от 389 ПърваПърва ... 83133173181182183184185193233283 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 16 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 16 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •