Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 233 от 389 ПърваПърва ... 133183223231232233234235243283333 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,321 до 2,330 от общо 3882
  1. #2321
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Тия дни си задавам въпроса защо са здръстени семействата с прашец /студа на силните семейства въобще не им е повлиял/ защо всяка година по това време са задръстени.От няколко години слагам част от него под тях и после в началото на август е изчезнал.
    Дали е вярно че семействата муат от 35кг. перга нагоре за година защо го събират за запас, презапасяват ли се и ако се презапасяват има ли причина за това.Пчелите разум навярно имат но за чувства едва ли значи има логична рационална причина.

    Изхвърлят я Чичо Гошо.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #2322
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Тия дни си задавам въпроса защо са здръстени семействата с прашец /студа на силните семейства въобще не им е повлиял/ защо всяка година по това време са задръстени.От няколко години слагам част от него под тях и после в началото на август е изчезнал.
    Дали е вярно че семействата муат от 35кг. перга нагоре за година защо го събират за запас, презапасяват ли се и ако се презапасяват има ли причина за това.Пчелите разум навярно имат но за чувства едва ли значи има логична рационална причина.
    Според мен, причината е, че просто така са устроени. Всичко това се отнася и за меда. Когато има нектар в изобилие, събират много повече от необходимото. Поне е така в разборните кошери. А иначе в природата, събират докато запълнят обема/няма магазини/, роят/размножават/ се и това са естествените процеси. Не знам, понякога си мисля, че нашата намеса в тез процеси е своево рода кощунство, ама ние/човеците/ какво ли не сме объркали.

  3. #2323
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Изхвърлят я Чичо Гошо.
    Събират я, складират я, па я изхвърлят, чудна работа.Инсекти!

  4. #2324
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Според мен, причината е, че просто така са устроени. Всичко това се отнася и за меда. Когато има нектар в изобилие, събират много повече от необходимото. Поне е така в разборните кошери. А иначе в природата, събират докато запълнят обема/няма магазини/, роят/размножават/ се и това са естествените процеси. Не знам, понякога си мисля, че нашата намеса в тез процеси е своево рода кощунство, ама ние/човеците/ какво ли не сме объркали.
    Ако такива пити с перга се поставят в магазините на силните семейства /имат по 2магазина/по време на сериозна паша

  5. #2325
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ако такива пити с перга се поставят в магазините на силните семейства /имат по 2магазина/по време на сериозна паша
    Не знам, дали няма да има значение, в магазините, какви рамки има. Плодникови, или магазинни? Доколкото съм разбрал, при теб си е 2-ри плодник. Аз по време на паша, нямам такива пити, освен, ако не ги съхраня от преди това, но нямам практика да го правя. За мен прашеца е може би по-ценен от меда, като продукт и когато му дойде времето, си го добивам по стандартния начин.

  6. #2326
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Не знам, дали няма да има значение, в магазините, какви рамки има. Плодникови, или магазинни? Доколкото съм разбрал, при теб си е 2-ри плодник. Аз по време на паша, нямам такива пити, освен, ако не ги съхраня от преди това, но нямам практика да го правя. За мен прашеца е може би по-ценен от меда, като продукт и когато му дойде времето, си го добивам по стандартния начин.
    Колко прашец средно добиваш от семейство за годината

  7. #2327
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Колко прашец средно добиваш от семейство за годината
    Миналата година,- 5кг. Събирам до 15-20-ти Август. Каквото добия през годината накрая го купажирам и така според мен се получава най-ценния продукт. Прашеца, който употребявам аз и близките ми, не го суша, а го пречиствам ръчно и го замразявам . Така според Ж. Мурзов губи най-малко от качествата си.

  8. #2328
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    ... Прашеца, който употребявам аз и близките ми, не го суша, а го пречиствам ръчно и го замразявам . Така според Ж. Мурзов губи най-малко от качествата си.
    "...Оказалось, что можно заставить пчел съедать пыльцу, смешанную с медом, в значительно больших количествах, чем они обычно ее съедают в естественных условиях, когда имеют пергу, сложенную в ячейки.." http://www.meedov.ru/beespring/after/4.html

  9. #2329
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Миналата година,- 5кг. Събирам до 15-20-ти Август. Каквото добия през годината накрая го купажирам и така според мен се получава най-ценния продукт. Прашеца, който употребявам аз и близките ми, не го суша, а го пречиствам ръчно и го замразявам . Така според Ж. Мурзов губи най-малко от качествата си.
    То не само според Ж. Мурзов за прашеца е така ама пергата май е по-тека.Купажирането е добра идея ама от март до август си е бая време а прашеца дори и замразен си има срок на годност.Казват, че за пчелите най много пило правят с пресен прашец а пергата е запас но този запас е много по-добър ако го няма никде никакъв а питите с перга в 2магазина в силно семейство се заливат с мед и запечатват и стават запас с доста голям срок на годност.
    Но това са разбира се хипотези пчеларството не е точна наука и има всякакви пророци и лъжепророци де хвърлят мрежите в това тръстиково море.

  10. #2330
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    То не само според Ж. Мурзов за прашеца е така ама пергата май е по-тека.Купажирането е добра идея ама от март до август си е бая време а прашеца дори и замразен си има срок на годност.Казват, че за пчелите най много пило правят с пресен прашец а пергата е запас но този запас е много по-добър ако го няма никде никакъв а питите с перга в 2магазина в силно семейство се заливат с мед и запечатват и стават запас с доста голям срок на годност.
    Но това са разбира се хипотези пчеларството не е точна наука и има всякакви пророци и лъжепророци де хвърлят мрежите в това тръстиково море.
    На практика, пергата е ферментирал пч. прашец. Когато е извлечена от питата, има по-голяма или по-малка вероятност да е заразена с аспиргилус, а това може да е доста опасно човека. Не знам тази, която се предлага в търговската мрежа, дали претърпява някаква допълнителна обработка

 

 
Страница 233 от 389 ПърваПърва ... 133183223231232233234235243283333 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 15 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 14 гост (и))

  1. kokona

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •