Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 247 от 389 ПърваПърва ... 147197237245246247248249257297347 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,461 до 2,470 от общо 3882
  1. #2461
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Майската болест е именно болест, а не състояние. Задавал ли си си въпроса, защо през друг сезон няма пълзящи пчели по принцип? П
    Не искам да се вмъквам в диалога ви.Изказвам само виждането си за майската "болест". За мен е състояние,моментно за този отрязък от време от пчеларския сезон.Това изтощение на пчелите от многото работа води до лесна податливост на организма им към всякакъв вид заболявания.Във всеки кошер има различни чвори и патогени,които чакат условията, за да се развият бурно и да се появи заболяването.Може паралич,може нозема,може АГ или ЕГ. Всичко може,според зависи.В повечето случаи,отзвучава с намалянето на работата и подмяната на пчелите от естествен подмор.

  2. #2462
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Е,не е баш тъй.Щото не съм ги писал тези определения.Може да си ги чел пак там,оттатък и сега да си ги омешал. Ама не са мои де.А бе Жоре,при толкова много информация,и то взаимно изключваща се,нормално е да се по сгреши.Я раздуй малко за този умник какво разбира под тежка и лека паша.Интересна формулировка за пашите.Предварително ти благодаря.
    Отговор не може да има засега и при единия и при другия.Информацията е твърде оскъдна за да се направи категорично заключение.А бе Жоре, не бива да говорим на аба.
    Имах в пред вид това ти мнение:
    ,,Здравей! Натровената пчела умира вътре в кошера или в полето.Когато количеството им е голямо,чистачките ги изхвърлят пред кошера–ако е така,значи някъде е пръскано.А пълзящите не са натровени.Важно е да забележиш кога се появяват.Ако е след облитане на кошера,е нормално и не е притеснително.Но ако е при нормална работна ситуация е притеснително и с нищо не можеш да им помогнеш.
    Наблюдавай ги,какви са по възраст–млади, стари или мешано. Дано да се появяват само при облитане на кошерите.,,

    А този пчелар с пашите бе с ник неим Пизо тук не съм го мяркал де не му се рояли пчелите що бил с 100%самосменни майки или от тиха смяна /не помня вече/.
    Бе някъде преди 2години едва ли ще мога да му намеря мнението

  3. #2463
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Майската болест е именно болест, а не състояние. Задавал ли си си въпроса, защо през друг сезон няма пълзящи пчели по принцип? Пределно ясно си личи, че имаш други мисли по въпроса. Нещо те терзае да ги изкажеш. Ами престраши се де! Свои хора сме, никой няма да те кори. Още повече, че истински професори във форума знам, че няма.

    Ся,за цераната, независимо от вида й. От моите кошери само два имаха церана през зимата. Успях да ги запазя заради ценността на майките и за рапицата даде два магазина мед единият от тях. В момента той е качил само в единия магазин, но не това е интересното. Не може един-два кошера заразени с церана през зимата да дава отражение на целия пчелин с пълзящи пчели, нали? Добре де, три кошера да са с церана през зимата, нещо математически не става в края на май да имат церана всичките.

    Само не ме карайте да отварям дебелите книги да гледам, какво пише за пълзящите пчели.
    Превода е с прводач та е малко смотан иначе е интерсно четиво:


    Източник:
    https://naceka-online.ru/stati/bolez...ja-bolezn.html
    ,,Майска болест


    Sibroy Болезни пчёл 6 февраля 2014

    Майската болест е болест на почти изключително млади пчели кърмачки, засягаща насекоми на възраст от 3 до 13 дни. През този период от живота си пчелата консумира големи количества мед , цветен прашец и вода, което е необходимо за пълното развитие на нейните хипофарингеални (фарингеални) жлези, без чиято дейност пчелата кърмачка не е в състояние да изпълнява функциите си.Името на заболяването е свързано със сезонната му честота, тъй като най-често пчелите се разболяват от него само през май и само в някои случаи - през летните или първите есенни месеци. Съществува и пряка връзка между времето на настъпване на заболяването и настъпването на студено и дъждовно време. В домашната литература майската болест на пчелите се нарича поленова токсикоза.

    Диагностичните признаци на майска болест се изразяват както в поведението на болните пчели, така и в патологичните промени във вътрешните им органи. Болните пчели, в състояние на силно вълнение, пълзят по земята близо до кошера, опитват се да излетят, но с трудност да се издигнат във въздуха, веднага падат на земята, където скоро изпадат в състояние на строгост на мортиса и умират . Това се предшества от парализа и конвулсивни мускулни контракции. При болните пчели коремът е увеличен, червата са пълни с цели или частично усвоени поленови зърна.

    Многобройни изследвания на причините за майската болест, проведени в страни с интензивно пчеларство, са довели до появата на различни хипотези за нейния произход. Така че, болестта е свързана с физиологичното разстройство на пчелите, с тяхното отравяне със спори от гъбички, прашец на някои отровни растения (главно от семействата на лютиче, хедър и лилии).
    Последната хипотеза беше най-широко разпространена, включително и у нас, и доведе до появата на термина „поленова токсикоза“. Много наръчници също подчертават, че развитието на майската болест се улеснява от липсата на течни компоненти на храната - вода и нектар, тоест дисбаланс във водния баланс. Като допълнителна причина е посочено и храненето на пчели с плесенясала перга. Препоръчителните мерки за контрол включват хранене на болни семейства с течен захарен сироп и осигуряване на вода с добро качество.

    Въпреки известно сходство между симптомите на майска болест и симптомите на различна токсикоза на пчелите (главно в поведението), хипотезата за

    поленовата токсикоза не обяснява причините за сезонната периодичност на заболяването или факта на почти селективно увреждане на кърмачки.

    По-нататъшното изследване на причините за майската болест се оказва свързано с успехите на микробиологията и по-специално с изследването на микоплазмите - специален клас микроорганизми, лишени от клетъчна стена. С размер от 0,125-0,150 микрона, микоплазмите могат да се сравняват с големи вируси и са най-малките живи клетки, познати на съвременната биология. Те преминават през бактериални филтри и са ясно видими само в електронен микроскоп. Широко разпространени в природата, микоплазмите са открити и в растенията, различни животни и хора.

    Първата стъпка в откриването на причинителя на майската болест е направена през 1977 г., когато микробиологът Т. Кларк открива микоплазми със спирално усукано тяло в хемолимфата на болните пчели. Микроорганизмите бяха причислени към рода Spi-roplasma и скоро беше доказано тяхното патогенно въздействие върху насекомите. През 1982 г. френският изследовател Дж. Бове открива друг вид спироплазма в хемолимфата на пчелите, които умират със симптоми на майска болест.
    Пчелите, заразени с културата от този тип микоплазма, умират доста бързо и смъртта им е предшествана от същите конвулсивни движения, както в случая на майската болест. Антибиотичните тестове показват пълна липса на защитните свойства на пеницилина. От друга страна, когато тетрациклин се прилага на пчелите едновременно с културата на спироплазма, не се появяват симптоми на заболяването.

    Резултатите от експериментите привличат голямо внимание на учените и още през 1983 г. в "Journal of Microbiology" на Пастьорския институт е описан нов вид микоплазма за науката - пчелна спироплазма (Spiroplasma apis).

    Известно е, че спироплазмите могат да бъдат намерени на повърхността на листата и цветята на голямо разнообразие от растения. Вероятно от там те чрез пчелните колектори влизат в кошерите.

    По този начин, въпреки че проблемът с майската болест е все още твърде рано, за да се счита за напълно разрешен и установяването на съществуването на спироплазми поставя, може би, повече проблеми, отколкото решава, трябва да се признае, че е направено важно откритие, което посочва посоката на по-нататъшната работа на изследователите.

    В. Н. АЛЕКСЕЕВ, кандидат на биологични науки

    142608, Московска област, Орехово-Зуево, ул. Право, 5,,

  4. #2464
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Днес видях на една прилетна дъска, току що излюпена майка. Десетина пчели я бяха наобиколили и полека-лека я натикаха обратно в кошера.

  5. #2465
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Наблюдавах отблизо поведението на пълзящите пчели. С двата задни крака усилено си чистят коремчето, а с двата предни - хобота или главата и очите. Това го правят много интензивно, сякаш са се изцапали с нещо. Вървят бързо и опитват да литнат, но не им се получава, само подскачат. Някои са с прибрани крила, други пълзят с разперени крила. Има и доста търтеи сред пълзящите. Някои пчели са стари, но има като че ли и по-млади, не може да се каже кои преобладават. Като отварях наскоро кошерите за пръв път след февруари, разкъсах доста търтеево пило, изградено в зоната между корпусите. Внимателно гледах за акар в разкъсаното пило, ако имаше, щях да го видя, но не видях. За себе си съм сигурен, че не е акар причината. От пълзящи пчели и преди се оплаквах, писал съм из темите предните години.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #2466
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Наблюдавах отблизо поведението на пълзящите пчели. С двата задни крака усилено си чистят коремчето, а с двата предни - хобота или главата и очите. Това го правят много интензивно, сякаш са се изцапали с нещо. Вървят бързо и опитват да литнат, но не им се получава, само подскачат. Някои са с прибрани крила, други пълзят с разперени крила. Има и доста търтеи сред пълзящите. Някои пчели са стари, но има като че ли и по-млади, не може да се каже кои преобладават. Като отварях наскоро кошерите за пръв път след февруари, разкъсах доста търтеево пило, изградено в зоната между корпусите. Внимателно гледах за акар в разкъсаното пило, ако имаше, щях да го видя, но не видях. За себе си съм сигурен, че не е акар причината. От пълзящи пчели и преди се оплаквах, писал съм из темите предните години.
    Пролетта нямаше никакъв акар и при мен, нищо в строителните рамки, но сега за месец стана страшно а аз нямам пълзящи пчели. Дори се чудя дали да не третирам тези без магазините. Предполагам гадното време е благоприятно за тях.

  7. #2467
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Сега като ви премина пълзенето да не забравите какво думаше Вуйчо лека му пръст"Лесна работа"и нищо не бараше...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #2468
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    След като вече не искат да ходят у капаните според вазе де отиват тия гулеми роеве по 1 кошер?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #2469
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    След като спря усиления приток на нектар, при мен вчера и миналия ден почти нямаше пълзящи пчели. Все пак мисля да ги накапя с ОК след като извадя акацията. Дават го няколко дни валежи, дано до 10-на дни да успеят да го запечатат.

  10. #2470
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    След като спря усиления приток на нектар, при мен вчера и миналия ден почти нямаше пълзящи пчели. Все пак мисля да ги накапя с ОК след като извадя акацията. Дават го няколко дни валежи, дано до 10-на дни да успеят да го запечатат.
    Пълзящи пчели не съм виждал(слава Богу). Но ме притеснява съчетанието между магазин и половина незапечатан мед, една седмица валежи(дано не познаят) и температури 10-12 градуса.

 

 
Страница 247 от 389 ПърваПърва ... 147197237245246247248249257297347 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 12 гост (и))

  1. Nik_m

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •