Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 172 от 389 ПърваПърва ... 72122162170171172173174182222272 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,711 до 1,720 от общо 3882
  1. #1711
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Вчера и днес голямо облитане, днес 20 градуса по обяд. Прашец носят здраво, жълт на цвят. Един се споминал от глад, кълбото умряло на първи корпус върху съвсем празни пити, не стигнало до пълните пити във втори корпус. Ама и аз съм си виновен, като съм ги зареждал септември с корпусите мед отгоре, не съм обърнал внимание, че на този са се паднали медени пити, които в долния си край около 5 -6 см са съвсем празни. Явно не са успели да захванат кълбото за втория корпус. Тази пролет май няма да има питки, а направо сироп на слабаците, ако все така топло задържи.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #1712
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Днес беше страхотен слънчев ден.Пчелина буквално оживя от жужене и летеж.Кълбата бяха разпуснати около 11 часа и цял следобед носеха прашец като за световно.Единственото ми обяснение за толкова прашец е цъфнала леска.Имаше моменти в секунда влизаха по няколко пчели, натоварени с един вид прашец.Радост за окото.Стоях поне 2 часа само за да ги гледам.Отворих няколко и които имаха нужда им разместих питите да има повече мед до пилото.
    Пило почти във всеки кошер имаше на 2 пити в кръг около 15 см двустранно.Силните не съм ги пипал, понеже там съм на максимата, че по-скоро бих им попречил нещо,отколкото да помогна.Предполагам , че имат с пита повече пило.Като цяло мога да обобщя, че определено сезона започна.

  3. #1713
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Днес говорих с колега който се похвали с кошери на 5-6 рамки пило.Хора стягайте се и нека по добрия овладее силата на роя.За мен това е по шантава година от предишната.Чух и за колеги които почнали с инверта дали няма да си вкарат таралеж в гащите?
    Този пост е редактиран от jdrumev; 05.03.2019 в 21:25. Причина: я
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #1714
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Спокойно мога да кажа след днескашното обаждане,че сезонат почна при нас.Праскови,кайсии,сливи ,кумболки.В събота и неделя почвам разшерението.Разговарях с колеги от района.Споделиха за голяма смъртност над 50% и голям % слаби семейства.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #1715
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Дойде време и аз да поручкам кошерите.Останах недоволен от видяното.Семейства вместо напред са дръпнали 2-3 рамки на назад.Медени запаси клонящи към 0.Толкова много мед за такова малко време не са изяждали до сега никога.Студеното време си е оказало своето влияние.Работническо пило много малко за сега.Очаквам пад на пчелата от 10-15 дена точно преди цъфтежа на акацията.А иначе работя децата добре вкарват доста прашец сутрин от мъртвата коприва.Има и приток на нектар,но не е много за сега.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #1716
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Два дни страхотно време.Пчелите работиха доста добре и двата дни, независимо,че в събота имаше доста вятър.Днес използвах времето да поразгледам състоянието на семействата и да разпечатам питите около пилото за да ги подпомогна.Повечето са дръпнали с по една рамка пило повече.Най-много семейства имам на по 2-3 рамки запечатано пило.Има и силни на по 4 рамки, но са малко.Един ми направи впечатление,че е много силен и макар да знаех,че всичко е наред и нямаше смисъл да го преглеждам, го проверих и беше на 5 рамки запечатано пило.И при мен са понамаляли запасите на мед основно в отводките.Макар че им прехвърлих още февруари пити с мед от основните, днес пак пренареждах пити,че само на прашец не става.
    Имам и 2 семейства от така наречените "мърши" с миналогодишни майки и се чудя какво да ги правя.Най-рано мога да им придам пита с люпещо пило през април.Мислех и да стръскам малко млади от някоя пита с открито пило, да им дам шанс, че пилото, което имат е плътно.Ще ми се да ги пробвам какво ще направят с повече пчели.
    Общо взето нито съм доволен, нито недоволен от видяното, но семействата се активизираха доста.Дано да успеят да сменят зимните пчели безпроблемно.
    Успешен сезон , колеги!

  7. #1717
    Наблюдател
    Регистриран
    19.06.2013
    Мнения
    32
    Пчеларски район
    Свищов
    Към колегите добиващи прашец, кога слагате прашецоуловителите!? Болшинството от семействата са на 5 рамки пило, джанката е в разгара на цъфтеж! Миналата седмица направихме контролно третиране с ОК и резултата след 4 дни беше по 2-3 акара на семейство! Успешен сезон на всички!

  8. #1718
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Днес минах и гледащите на юг.Не останах доволен отново от видяното,но пък за сефте видях градеж на найлон.
    Днес вечерта задуха ветрец и заваля сняк от кумбулката.
    https://youtu.be/mni1shReZxs
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #1719
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Тъкмо мислех,че съм се отървал от жълтурите зимата и какво мислите намедих при една Златаришка Родопика средняк.Кошера го хванал жълтеница.Как от трите майки оставих точно тая.Ама ко се чудя с моя късмет.
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Умна майка!Знае кога да пусне семето на жълтура..
    Какъв е този жълтур? /Простете за невежеството ми!/
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  10. #1720
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    Какъв е този жълтур? /Простете за невежеството ми!/
    Това са пчели с жълт цвят на първите коремни сегменти. Това ги различава от "сивушките", които са с тъмни, до черни сегменти на чийто фон, изпъква сивия цвят на окосмяването. "Отървах се от жълтурите", понякога звучи като "Не мога да карам Порше." Безкраен спор и повод за чепкане по форумите...

 

 
Страница 172 от 389 ПърваПърва ... 72122162170171172173174182222272 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •