Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 369 от 389 ПърваПърва ... 269319359367368369370371379 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,681 до 3,690 от общо 3882
  1. #3681
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    kaloyanv пишеш че от 6 кошера и шесте са роили до сега, но ако е така нищо още не е приключило... видял си първите роеве, ми след тях има втори и някой път трети.
    преди години така станах на разноглед от три кошера - 7 роя хванах за седмица и ако един стар пчелар не ми беше казал какво да правя сигурно щеше да има и още роеве.
    след като е влязъл в роево настроение в корпуса има много мъчила (от там се люпят майките) при запечатване на първото мъчило, старата майка излиза със повечето пчели - това е първият рой и той е най голям. след това при излюпване на първите майки - които са повече от три-четири поради количеството майки и многото пчели се създава вторият рой в които има повече от една неоплодена майка. след около три дни иде ред на третия рой пак с повече от една майка и ако има още пчели може и четвърти да излезе.
    на теб играта ти е следната: имаш кошер в роево настроение - станалото станало вече.
    отваряш кошера и първо търсиш старата майка като успоредно с това наблюдаваш и четеш на всяка пита колко мъчила имаш. ако намериш старата майка и имаш повече от 3-5 бр. мъчила то този кошер е хванат точно преди излитане на първи рой. - тогава се вади старата майка от кошера с две-три пити с пчели в отделен кошер за свормиране на отводка, а в стария кошер се оставят най много две мъчила - едно отворено и едно затворено в целият кошер всички други се развалят.
    другият вариант е да не намелиш старата майка а мъчила които са вече излюпени и такива които са запечатани и такива отворени - това е вече изроял кошер и за да се прекрати по-нататъшно роене се оставят пак едно запечатано мъчило и едно- две отворени в целият кошер и всички други се развалят.
    не го ли направиш това ще си ловиш рояци докато в основните кошери почти не останат пчели.
    Този пост е редактиран от Ивайло_Иванов; 26.05.2023 в 08:33. Причина: допълване

  2. #3682
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Мерси и аз ги знам тези неща. Обаче проблема е че уж оставяш едно мачило, но то може да е негодно. Ако оставиш 2-3 пак всичките се излюпват. Не винаги роят по няколко пъти, тази година ще разбера. ..

    Иначе днес, отворих едната отводка и няма майка и реших да и дам мачило. Отворих един от роилите кошери, там квакаха, та развалих маточници и оставих най-добрия ) .. Обаче другите които махнах, взеха да излизат майки и едната се намъкна в кошера и сега не знам какво ще стане с този ....

    Взех една от тези майки и я пуснах на прелката на този кошер, за който смятам че няма ... две пчели нещо я дърпаха малко, после я опипаха по лицето и си влезе и не видях да я гонят и да я изкарват ... Освен това за всеки случай им сложих и два маточника, които взех от другия кошер ...

    Чудя се какво ли ще стане ...

    Тука сега има акация, дали ще излизат още роеве ... ? баси ..

    Иначе за катеренето, съм и като пчеларството от всичко по нищо. По малко алпинизъм, малко катерене ) .. малко ледено, миксово и тн ... Сега като гледам с краката как е, май няма да е скоро .

    Тука пък се заимахме с лисици, има някакво увеличение на популациитие и идват вече в граски селски условия, преди не сме имали чак толкова много. Една влиза вкъщата както е осветено и отмъква чехли и обувки ... Настанила се е в съседния двор, където няма никой ...

  3. #3683
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    При мен започна цъфтежа на акацията. При това хладно и дъждовно време, вероятно ще я пропуснат.

  4. #3684
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    При мен започна цъфтежа на акацията. При това хладно и дъждовно време, вероятно ще я пропуснат.
    От кой край си ? Да не е някъде предбалкана. Тя акацията започна да цъфти отдавна по плевенско, но аз такива паузи не съм виждал. Хем цъфти, хем я няма. Даже не съм сигурен дали няма да има още да цъфти като се оправи времето на втори юни .... Големи аномалии тази година ...

    Ако наистина сега започва ще си късметлия тъй като времето от 1ви даже от 31ви го дават перфектно, точно като за акация, както беше миналата година.

    П.С --- май няма да е чак толкова перфектно, тъй като моделите постоянно се менят, много е динамично .

  5. #3685
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Село Джурово, предбалкана. В тази неделя се появиха първите цветове.

  6. #3686
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Село Джурово, предбалкана. В тази неделя се появиха първите цветове.
    Да, знам много добре къде е ... Ами може и да хванеш, дано да имаш късмет с времето

  7. #3687
    Наблюдател
    Регистриран
    05.08.2022
    Мнения
    33
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията

    Взех една от тези майки и я пуснах на прелката на този кошер, за който смятам че няма ... две пчели нещо я дърпаха малко, после я опипаха по лицето и си влезе и не видях да я гонят и да я изкарват ... Освен това за всеки случай им сложих и два маточника, които взех от другия кошер ...

    Чудя се какво ли ще стане ...
    Преди 15-20 дни при мен се получи същата ситуация. Майката на единия кошер беше калпава и я махнах. Бях им сложил маточник за излюпване, ама докато ровех другият до него и изрязвах маточници изпълзя една майка. Направо им я пуснах през прелката. Сега в неделя ги отворих да видя какво е станало. Маточника беше прегризан странично, а майката вече беше наснесла малко яйца.

  8. #3688
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    След дъжда и хладното време, вече работим.
    20230531_123438.jpg20230531_123500.jpg

  9. #3689
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    След дъжда и хладното време, вече работим.
    ]
    При нас пак вали, дори и в момента.

  10. #3690
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    При нас пак вали, дори и в момента.
    При таз сушава зима, по-добре пороища, отколкото и суха пролет-лято...
    И при нас дават 2-3 дни хубаво време и после пак дъждове.
    Ама, каквото дойде.

 

 
Страница 369 от 389 ПърваПърва ... 269319359367368369370371379 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •