Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 301 от 389 ПърваПърва ... 201251291299300301302303311351 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,001 до 3,010 от общо 3884
  1. #3001
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Не е баш така по мое мнение ама то си е мое мнение и абсолютно и категорично не възразява спрямо твоето мнение.Щом те устройва всичко е тип топ.
    Наистина ме устройва.
    Преди 5-6 дни сложих последните две плодникови основи,а пашата започва след 25-май.

    Понеже семействата са силни, успяват да си намират нектар, въпреки, че е дупка
    "Да живее международното положение!" - Филип Трифонов
    "С възникването на гардеробите, хаосът е бил подреден в тях и е възникнал порядъкът и порядъчния човек."

  2. #3002
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Наистина ме устройва.
    Преди 5-6 дни сложих последните две плодникови основи,а пашата започва след 25-май.

    Понеже семействата са силни, успяват да си намират нектар, въпреки, че е дупка
    Майката ограничена ли е да не може да се качи в горния корпус и имаш ли вход горе.

  3. #3003
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Горни прелки нямам.
    Майката си ходи където си иска.
    През определено време проверявам:
    Ако майката се е качила горе, прясното пило слиза долу.
    Ако запечатаното пило се е излюпило и в килийките се внася нектар, питата слиза долу.
    Ако откритото пило долу вече е запечатано, отива горе.
    Горе допълвам с основи, така, че колкото рамки има долу, толкова да бъдат и горе.

    Така, за кратък период 10-те плодникови пити стават 20 и пчелите се "ширят" на два корпуса.
    "Да живее международното положение!" - Филип Трифонов
    "С възникването на гардеробите, хаосът е бил подреден в тях и е възникнал порядъкът и порядъчния човек."

  4. #3004
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    661
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Размера има значение тия фарари са си бош лаф работа на колко хора им измреха пчелите с тия фанариотите ама си имат и предимства малката рамка.Може и да е добро система нямам опит.
    Двукорпосно ДБ се работи трудно затова в Русия са по двама ама имат паши и средно руска раса пчели.А ние си имаме мутанти и някакви подобия на паши та затова два магазина и не е като короусна технология а някаква измислица де в определени ситуации върши работа.Не си блъскат главата просто сподели че имаш проблем роене и изкарах мнение, че с един магазин няма лесно да избягаш от него без разни излишни гимнастика де се водят майстория.
    Ясно, взел съм под внимание всичко което сте ми писали .. благодаря отново.

  5. #3005
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    При мен изненада. Заминах на път преди акацията, Сега в събота, след като се прибрах, отидох на пчелина да огледам ситуацията. Навсякъде акацията цъфнала обилно, само около пчелина няма дори зачатъци на цветове. На 150 м по-високо по склоновете цъфтежа нормален. Вероятно долу край реката в някакъв момент е минал силен студ - нямам друго обяснение. Ако е така - това може ли да ми е убило семействата, писах по-напред в темата как изведнъж загинаха. Тъкмо бяха с открито и запечатано пило в плодника и ги намерих мъртви по дъната. Събота и неделя два дни центрофугирах мед от мъртвите семейства, всичките бяха с по един пълен магазин, защото така ги зазимявам, с много мед.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #3006
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    661
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    При мен изненада. Заминах на път преди акацията, Сега в събота, след като се прибрах, отидох на пчелина да огледам ситуацията. Навсякъде акацията цъфнала обилно, само около пчелина няма дори зачатъци на цветове. На 150 м по-високо по склоновете цъфтежа нормален. Вероятно долу край реката в някакъв момент е минал силен студ - нямам друго обяснение. Ако е така - това може ли да ми е убило семействата, писах по-напред в темата как изведнъж загинаха. Тъкмо бяха с открито и запечатано пило в плодника и ги намерих мъртви по дъната. Събота и неделя два дни центрофугирах мед от мъртвите семейства, всичките бяха с по един пълен магазин, защото така ги зазимявам, с много мед.
    Това при теб кога е станало и в кой район горе долу ? Много трудно да от студа. Имай предвид че предната седмица масово пръскаха слънчогледа, а преди това няколко седмици и житото. Относно акацията, ако не се огрява може би е нормално ниско долу да цъфне по-късно. Те и температурите не бяха супер високи.

  7. #3007
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    661
    От няколко дни ми прави впечатление нещо, което не знам на какво се дължи. Рано сутринта около 6.00 часа на два от кошерите има по 20-30 пчели на прелката, все едно премръзнали и стоят, чак като затопли се разлетява всичко. Вечер или през деня това нещо го няма. Гледам през ноща шатри едно таралежче покрай кошерите обикнове към към 3-4 часа и сигурно похапва както има пред кошерите. Но няма логика той да пречи, понеже би следвало всичките кошери да са така, а не само два. Възможно ли е това да е дразнене, или е по скоро признак на нещо друго ?

  8. #3008
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    661
    Понеже следя прогнозата, а сряда вече идва. В тези нашите райони на ниското, където е цъфнала акацията е много вероятно да приключи. Дават го утре силен вятър в определен момент. Прогнозата е с ниска точност, въпреки че има един ден до тогава. Явно зависи фронта как се развива. Дано да няма толкова силен вятър, но съм сигурен че ще има такъв....

  9. #3009
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    661
    Днес се чух с нашите и те ми казаха че вече доста е взела да жълтее акацията и отива към приключване , има си места където горе долу има по пресни, пчелите все още са доста активни. Та горе долу аз смятам от 9ти май до днес 17ти май включително, 9 пълни дни с хубаво време и нектар. Дори утрешната буря да я приключи съвсем, пак е добре. Като се прибера , ще видя какво са събрали моите пчели, при положение че така и не можаха да напълнят целия магазин (като брой пчели)

  10. #3010
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    661
    Познаха вятъра, към момента 10 часа, положението е такова

    https://drive.google.com/file/d/1mVw...ew?usp=sharing

    Като според мен това е някъде около 30-35 км час, както го и дават, а по обяд ще има пориви и до 50 км час.

 

 
Страница 301 от 389 ПърваПърва ... 201251291299300301302303311351 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •