Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 191 от 389 ПърваПърва ... 91141181189190191192193201241291 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,901 до 1,910 от общо 3882
  1. #1901
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Цитат Първоначално публикувано от Ивайло_Иванов Виж публикацията
    Прегледах на бързо и другите райони да видя при тях как е но...
    На никъде никой не е писал, или са много заети да въртят мед или просто ги е срам да си кажат истината...
    Здравей, колега ние сме в Правец. За поредна година откакто сме пчелари вадиме акация. Тази година цъфтя седем дни, високи температури, облачно, ветровито, което е рядкост тук и за първа година без валежи. И аз не предполагах, че ще е добра, но бяха напълнили всяка свободна килийка. От вчера сваляме магазини. Тази година акацията е примесена с глог, кучешки дрян и кленове. Миналата година пашата продължи две седмици, всеки ден с проливни понякога валежи, дори градушка, но извадихме кристално чиста акация. Не малко семейства имаха роеви маточници, след пашата нямаше следа от тях, дори самосмените отложиха. След акацията започнаха валежи и темпетатурите за седмица бяха много носки, имаше минимални 6, дневни от 11 до 14-15 градуса. Пооправи се в събота. Система Лр, медовите от две години са ни магазинни. Дано съм полезна с тази информация. Имам и два клипа по време на акация, ще ги кача когато имам време.

  2. #1902
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец

  3. #1903
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Отдаде ми се възможност да надникна в кошерите. Положението е следното. В магазинте няма нищо. В плодниците що годе има някакъв мед. Пилото са го свили до 3-4 рамки. Пчела има като друга година. Май месец беше отвратителен. Като гледам бележките е валяло 14 дни. Температура над 20 градуса е имало 4 дни. Силен вятър почти всеки ден. Хранил съм по 2 пъти седмично. Представям си какво щеше да е ако не бях. Поне няма признаци за роене, ама то гладен кошер не се рои. ПОради жестоката слана (поне аз си мисля че това е причината) акациата цъфна с 20 дни закъснение и то на около 20%. Сега като гледам липите нямат почти никакъв цвят. Остава да се надявам на тревите и слънчогледа поне да не пиша годината нулева.

  4. #1904
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Silvia Виж публикацията
    Много добре сте ги оцветили финландските кошери! Какви са ви впечатленията за тях, в сравнение с дървените? Колко бе средния добив на акациев мед от пчелно семейство? Моя пчелин е в село Джурово и тази събота ще започна да вадя мед.

  5. #1905
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Много добре сте ги оцветили финландските кошери! Какви са ви впечатленията за тях, в сравнение с дървените? Колко бе средния добив на акациев мед от пчелно семейство? Моя пчелин е в село Джурово и тази събота ще започна да вадя мед.
    Благодаря, доволни сме от финландските кошери, разликата с дървените е по-топло през зимата и по-хладно през лятото, макар, че дъното е цяла мрежа целогодишно. През зимните месеци първи излизат навън. Една идея се развиват по-рано, но и в дървените, силните семейства се справят по същия начин.Това за тях. За мен най-голямото предимство е, че са по-леки и много по-удобни заради дълбоките дръжки от четирите страни. Имат и недостатъци естествено, трябва защита от птици през зимата, а и мравките си правят в някои хранилки гнезда. Тази година има страшно много мравуняци в двора. Също и пчелите на някои семейства си правят странични входове, прогризват ъгълчета, където преценят. Тази година напълно премахнахме дървените. За добива още е рано да кажа колко ще е акацията, защото още не сме минали всички кошери, там където са с два магазина единият е 60 процента цветен мед, при нас от средата на април имаше приток, от овошките също, но него си го използваха за развитие. Сега вземаме смесения магазин, меда в някои рамки е много гъст смолист и много сладък с водно съдържание 16-17 процента. В някои семейства има по един магазин акация, а някъде и корпус, но чакаме да го запечатат напълно. Поизконсумирали са част от нектара, някъде слагахме към края на акацията и корпуси за градеж, като противороева мярка. Днес например хванахме и такива в роево, които са крили някой и друг маточник и пашата не им е секнала мерака. Имаме и няколко посредствени, които ще опитаме да елиминираме като използваме летящите им пчели и в последствие обединим. Просто искаме да ги намаляваме. От вчера летежа стана бурен, но сега освен ливада и малко далечна аморфа друго няма. Има много сребролистна липа от която вече три години не вадим, защото винаги вали, но вадим кестен, който скоро ще тръгне. След средата на юли става слаба поддържаща паша. Прашец има постоянно. Не храним за пило през август и към края на месеца ако е суша повечето майки престават с отглеждането на пило, но след това пак възобновават през септември по-малко.. След като ги подредим за зимата не преглеждаме, чак до март, но на поилките има постоянно пчели и в зимните месеци, което ме кара да мисля, че никога не прекъсват изцяло с пилото. През март обикновено вече са се пдменили пчелите. Тук е доста влажно и през зимата си пада доста сняг, но като цяло е меко и прашеца тръгва рано в изобилие. Е получи се дълъг пост, дано съм била полезна.

  6. #1906
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    А случва ли се, в най-долния корпус, питите от долната страна да са повредени от пчелите? При мен, това се случи при дървени ЛР кошери с дълбоко дъно, когато семейството се е изтеглило нагоре и пчелите са преценили, че тази част от питите не им трябват. Аз имам два финландски кошера с експериментална цел. И при мен, мравките пробиха една хранилка и се заселиха в нея. За да не се повтаря подобно явление, през лятото прибирам хранилките на сигурно място.

  7. #1907
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    А случва ли се, в най-долния корпус, питите от долната страна да са повредени от пчелите? При мен, това се случи при дървени ЛР кошери с дълбоко дъно, когато семейството се е изтеглило нагоре и пчелите са преценили, че тази ......

    Някои семейства използват восък от пити в първи корпус незает през зимата. Големи участъци на места остават изръфано отдолу. Това обикновено са били пити с венци и малко перга, които им оставяме да си оползотворят. Всички такива, а и други негодни ранна пролет ги бракуваме, тази година остана в един кошер, че рамката не беше лоша, но я изградиха с търтеев градеж. Когато обаче като първи корпус оставяме магазин за възглавница, питите не се ръфат.От тази година започнах да изрязвам медените венци и надраскани с валяка ги слагам в хранилките през март, за да може да се бракуват по-бързо питите. Това и разпечатването на стар мед е единственото им подхранване. Ние зазимяваме с много мед, който винаги остава, но ако не е изконсумиран до началото на април центрофугираме. Тази година имаме изваден 250 кг миналогодишен мед в началото на април, който чак сега започна да помътнява и кристализира. Много рядко по някоя пита има кристализирал мед, такава ни е пашата в Правец, че меда си е течен. От миналата година имаме кестен още съвсем течен.

  8. #1908
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Днес извадих колкото са събрали акация. Тя нещо не цъфна както трябва, закъсня много, даже си мислех, че няма да цъфне. От 15 кошера към 60 килограма акациев мед. Чаках досега уж да го запечатат, ама не дочаках всички пити, една част центрофугирах 20 -30 % запечатани. Остана доста незапечатан мед и в кошерите. И при мен пашата прави бавно кристализиращ мед. С пило са на 3-4 пити във втори корпус, първи не ми се рови, че много вдигане, а кръста ми е проблемен. Днес бяха доста агресивни, добре, че е специалния гащиризон, а на последния кошер плисна пороен дъжд за десетина минути.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #1909
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски
    Все едно ,че е есен . Много от семействата започнаха да гонят търтеите.Пред кошерите почерня.Ужас и глаад.

  10. #1910
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Цитат Първоначално публикувано от bat_minka Виж публикацията
    Все едно ,че е есен . Много от семействата започнаха да гонят търтеите.Пред кошерите почерня.Ужас и глаад.
    Внимавай с изводите. Преди няколко години и аз си мислех че ги гонят по това време, но се оказа болест.

 

 
Страница 191 от 389 ПърваПърва ... 91141181189190191192193201241291 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •