Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 390 от 390 ПърваПърва ... 290340380388389390
Резултати от 3,891 до 3,896 от общо 3896
  1. #3891
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Има и добър вариант...акацията в някои райони не е разтворила добре още и ще изчака дъжда. След него ще разцъфне и АКО пчелите не са изпаднали в роево през това време е възможно и много нектар да вкарат. Акацията ще се напои и ще отделя добре, а и температурите ще се вдигнат...ха, дано....

    Без да те четкам, отново си прав.
    Имам снимки от днес, но трябва да ги форматирам, за да ги кача тук, че сървъра не пуска "оригинала"

  2. #3892
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    665
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Какво да те съветваме, знаейки, че ти си правиш това, което си наумиш. Въпреки това, ще ти кажа, че си закъснял с магазините! Е, ако не друго, поне ще има бол рояци.
    Аз последно ги гледах преди седмица или 10 дни и ги доразширих на целия обем не бяха към този момент толкова силни за магазин и нямаше чак толкова нектар. Еее имаше 2 кошера, които можеше да разширя, но заради времето което предстоеше, реших да направя всичко накуп сега .. А пък и чаках акацията с няколко дни по-късно. Исках да пробвам и един, два с демариране, обаче при тези ниски температури, не ми се прави това... някой друг път ще е

  3. #3893
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    724
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Аз последно ги гледах преди седмица или 10 дни и ги доразширих на целия обем не бяха към този момент толкова силни за магазин и нямаше чак толкова нектар. Еее имаше 2 кошера, които можеше да разширя, но заради времето което предстоеше, реших да направя всичко накуп сега .. А пък и чаках акацията с няколко дни по-късно. Исках да пробвам и един, два с демариране, обаче при тези ниски температури, не ми се прави това... някой друг път ще е
    Не чакай да цъфне това или онова. Щом има потенциал, разширявай веднага. Колко рамки с пило си видял? Неговото количество ти показва потенциала на семейството в следващите ~20 дни. Природата е извън нашия контрол. Може да пусне, може и да ни съсипе. Работи спрямо семейството! Дори и променливо време не спира силните да си следват техния план. Ти трябва да си с крачка пред тях с намесата си, ако искаш да ги управляваш доколкото е възможно.

  4. #3894
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    665
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Не чакай да цъфне това или онова. Щом има потенциал, разширявай веднага. Колко рамки с пило си видял? Неговото количество ти показва потенциала на семейството в следващите ~20 дни. Природата е извън нашия контрол. Може да пусне, може и да ни съсипе. Работи спрямо семейството! Дори и променливо време не спира силните да си следват техния план. Ти трябва да си с крачка пред тях с намесата си, ако искаш да ги управляваш доколкото е възможно.
    Мисля че тази година съм уцелил точно нещата. Като цяло рамките с пило бяха между 7 и 5 на 10 рамкови дада блат . Но допреди една седмица запечатаното пило не беше чак толкова много. Може и да съм поизтървал малко ..

    Но преди 1 седмица им сложих основи и ги доразширих това казвам. Няма как да им сложа магазини. Има 3 кошера които бяха на по 10 рамки, но не ми се стори време да ги разширявам още. .. Утре като отида ще слагам магазини и така като гледам днес как движат, утре ще е идеалния ден и ще събера само чиста акация ... Наблюдавам и времето .. Дано ми дадат по 1 магазин ще съм доволен .. Ама може и нищо да няма ) Много ми е интересно какво ще стане ..

    Офф/.. ДАже вече се притеснявам. Слънчево е и вятъра падна, не са високи температурите но има много сериозен летеж ... ТАзи вечер задъжително се прибирам и утре слагам магазините ... Преди това понеже склада ми не е много топъл мися да го затопля, за да може магазинните пити да са топли . Според вас има ли значение това или е все тая при тази температура ?

    ЩЕ си отбележа дата на побеляване масова на акацията 16.04 и разцъфване на 19.04 ... Въпреки времето явно времето между побеляване и разцъфтяване се запазва ..

  5. #3895
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    849
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Мисля че тази година съм уцелил точно нещата. .
    .............

  6. #3896
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    724
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Мисля че тази година съм уцелил точно нещата. Като цяло рамките с пило бяха между 7 и 5 на 10 рамкови дада блат . Но допреди една седмица запечатаното пило не беше чак толкова много. Може и да съм поизтървал малко ..

    Но преди 1 седмица им сложих основи и ги доразширих това казвам. Няма как да им сложа магазини. Има 3 кошера които бяха на по 10 рамки, но не ми се стори време да ги разширявам още. .. Утре като отида ще слагам магазини и така като гледам днес как движат, утре ще е идеалния ден и ще събера само чиста акация ... Наблюдавам и времето .. Дано ми дадат по 1 магазин ще съм доволен .. Ама може и нищо да няма ) Много ми е интересно какво ще стане ..

    Офф/.. ДАже вече се притеснявам. Слънчево е и вятъра падна, не са високи температурите но има много сериозен летеж ... ТАзи вечер задъжително се прибирам и утре слагам магазините ... Преди това понеже склада ми не е много топъл мися да го затопля, за да може магазинните пити да са топли . Според вас има ли значение това или е все тая при тази температура ?

    ЩЕ си отбележа дата на побеляване масова на акацията 16.04 и разцъфване на 19.04 ... Въпреки времето явно времето между побеляване и разцъфтяване се запазва ..
    Не се занимавай да топлиш склад, пити,... Не е твоя работа. Надявам се, да да не си закъснял и семействата да са в работен режим. 6+ рамки ДБ пило преди десетина дни в 10 рамков плодник не е малко, поне според мен(не работя с ДБ). Нека ме поправят колеги, ако греша! Една голяма част вече е излюпена и всеки ден се увеличават. Като сложим и наличните пчели от преди десет дни(-отпадналите), вечер в плодника може би им е тясно. Може и да не е, но не си заслужава риска да допуснеш смяна
    на режима - от работен в подготовка за роене. Това води до.... повечко работа за твоя сметка. Ако търсиш чиста акация и има условия за приличен принос, от готовите за медосбор семейства извади каквото имат до момента(магазини, плодник) и го дай на слабите. Остави им празнии рамки и да заливат. Ако има условия, имаш варианти!!! Не рискувай късно разширяване с ДБ!!! Под плодника ти е дъното. Ако и над него няма място, какво ще си помислят в хладните дни на април, май? Тази година необичайно рано и бързо се случва всичко в редица райони и се очакват изненадки или изненадани....

 

 
Страница 390 от 390 ПърваПърва ... 290340380388389390

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 8 гост (и))

  1. rumenggr

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •