Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 364 от 391 ПърваПърва ... 264314354362363364365366374 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,631 до 3,640 от общо 3910
  1. #3631
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Бая са ти силни семействата, щом отсега имат по 4-5 рамки с пило, моите са много по-слаби в момента! Гледай да не ги отървеш, че грехота в тоя дефицит на пчели да изтърваш роеве. Научи се да пренасяш личинки и да си правиш сам майки, не е кой знае каква философия, просто първия път е много трудно, после полека-лека ще му хванеш чалъма. Като си направиш сам първия път няколко майки и като ги видиш, че са пронесли, ще си най-щастливия пчелар на света.

  2. #3632
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Бая са ти силни семействата, щом отсега имат по 4-5 рамки с пило, моите са много по-слаби в момента! Гледай да не ги отървеш, че грехота в тоя дефицит на пчели да изтърваш роеве. Научи се да пренасяш личинки и да си правиш сам майки, не е кой знае каква философия, просто първия път е много трудно, после полека-лека ще му хванеш чалъма. Като си направиш сам първия път няколко майки и като ги видиш, че са пронесли, ще си най-щастливия пчелар на света.
    Е аз имам 6 кошера, хич не се доближавам до пчеларите. Теоретично знам как става, обаче трябва да имам отглеждач, пък стартер, пък бащино семейство. То хубаво , ама започва да става много сериозно, а аз нямам толкова време да отделям, затова и не казвам че съм пчелар. Тук хората казват че трябва или да се занимаваш или въобще не . От тези 6 има 3 които още отсега ги виждам че ще ги отърва. Може би по-късно трябва да отделя и да направя отводка. Тук ми предлагаха и двукорпусно отглеждане, обаче тази година няма да имам физическата възможност за тази работа, а и не мисля че и съм готов за такъв тип пчеларстване, прекалено съм невежа.

  3. #3633
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Е аз имам 6 кошера, хич не се доближавам до пчеларите. Теоретично знам как става, обаче трябва да имам отглеждач, пък стартер, пък бащино семейство. То хубаво , ама започва да става много сериозно, а аз нямам толкова време да отделям, затова и не казвам че съм пчелар. Тук хората казват че трябва или да се занимаваш или въобще не . От тези 6 има 3 които още отсега ги виждам че ще ги отърва. Може би по-късно трябва да отделя и да направя отводка. Тук ми предлагаха и двукорпусно отглеждане, обаче тази година няма да имам физическата възможност за тази работа, а и не мисля че и съм готов за такъв тип пчеларстване, прекалено съм невежа.
    Напротив двукорпосното е много по лесно и в пъти по малко се занимаваш с пчелите.И за теб и за тех добре

  4. #3634
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Ехх колеги, днес гледам на камерата, единия от силните кошери трупа брада отдолу. Ще се гръмна ... Баща ми вчера го е видял, ама не ми е казал. Според вас дали ще изрои сега или има време ? Дават го много хладно време, вторник сряда и четвъртък май, ама дотогава няколко дни ще е горе долу топло. Досега не ми се е случвало толкова рано да тръгнат на роене, винаги е било към края на април. Възможно ли е да има някаква друга причина.
    Кво да ги правя сега, трябва да тичам от София, чудя се. Оффф тъкмо прохождам и трябваше поне тази седмица да си доправя рехабилитацията ..
    Някъде на 20ти март ли беше когато писах, него специално го разширих с една пити на почти пълен обем.

    Шантава година.

    П.С - Може и аз да съм шантав и да е фалшива тревога, а това което виждам да е просто сянка. Сега говорих с него и каза че е имало само голямо облитане а не се трупат ... Само всявам паника, но ще го наблюдавам де ..

  5. #3635
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ехх колеги, днес гледам на камерата, единия от силните кошери трупа брада отдолу. Ще се гръмна ... Баща ми вчера го е видял, ама не ми е казал. Според вас дали ще изрои сега или има време ? Дават го много хладно време, вторник сряда и четвъртък май, ама дотогава няколко дни ще е горе долу топло. Досега не ми се е случвало толкова рано да тръгнат на роене, винаги е било към края на април. Възможно ли е да има някаква друга причина.
    Кво да ги правя сега, трябва да тичам от София, чудя се. Оффф тъкмо прохождам и трябваше поне тази седмица да си доправя рехабилитацията ..
    Някъде на 20ти март ли беше когато писах, него специално го разширих с една пити на почти пълен обем.

    Шантава година.

    П.С - Може и аз да съм шантав и да е фалшива тревога, а това което виждам да е просто сянка. Сега говорих с него и каза че е имало само голямо облитане а не се трупат ... Само всявам паника, но ще го наблюдавам де ..
    По мое мнение рано е за роене

  6. #3636
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ехх колеги, днес гледам на камерата, единия от силните кошери трупа брада отдолу. Ще се гръмна ... Баща ми вчера го е видял, ама не ми е казал. Според вас дали ще изрои сега или има време ? Дават го много хладно време, вторник сряда и четвъртък май, ама дотогава няколко дни ще е горе долу топло. Досега не ми се е случвало толкова рано да тръгнат на роене, винаги е било към края на април. Възможно ли е да има някаква друга причина.
    Кво да ги правя сега, трябва да тичам от София, чудя се. Оффф тъкмо прохождам и трябваше поне тази седмица да си доправя рехабилитацията ..
    Някъде на 20ти март ли беше когато писах, него специално го разширих с една пити на почти пълен обем.

    Шантава година.

    П.С - Може и аз да съм шантав и да е фалшива тревога, а това което виждам да е просто сянка. Сега говорих с него и каза че е имало само голямо облитане а не се трупат ... Само всявам паника, но ще го наблюдавам де ..
    Здравей! Не се гърми и си довърши рехабилитацията. Тя е от голямо значение!!!! Едва ли е роене случая. Щом роевия период започва в края на април, значи района ти е доста по-напред от моя. Не знам и с какви кошери работиш. Сега семействата нарастват бурно. Раждат се повече млади пчели и поне при мен, пилото за същите десет дни е двойно повече. Защо на силните си дал само по една рамка? Щом са силни, освободи им целия обем и ги остави. Те ще се справят. Особенно щом си с авария и имаш грижи, мисли ходовете напред. И тая преграда в кошерите.... Отдавна се отказах от стеснявания, ограничавания. Останаха, като спасителни приоми. Има приятел пчелар с дадани в трънския край. Кучи студове са и там. Не стеснява, не ограничава, а експериментално установи, че отворените дъна са по-ефективни. По това време им сипва сиропче. Не защото нямат храна, а да ги сръчка да бачкат. И няма смъртност, има силни семейства и носят доста добре. Ходя да му помагам и знам, колко пчели има по кошерите, как работят семействата и т.н. Та, спокойно и мисли, какви стъпки ще правиш. Днешната намеса ще даде резултат някъде напред във времето. Ако търсиш резултат към 10/05, примерно. Върти календара назад и програмирай работата си. Ангел е споделял практики, разширения. Просто трябва да му разровиш постовете. Ако са ви близки районите, опитай по неговите стъпки, съобразени с твоя климат. Аз съм с Рут рамка и е по-различно пролетното развитие.

  7. #3637
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Благодаря ! Ами ще трябва малко да си събера акъла и наистина да реша какво да правя точно като ги видя. Обаче тази година имам само 1 попупреглед и то основно за да тренитирам, ама покрай него ща не ща правих и други неща. Ама сега сменям работи, оправям ходенето на два крака и имам много оправдания още )) да го карам малко през просото. Но досега доколкото съм виждал за тези 5-6 години пчелите се оправят без мен, без никакъв проблем. Единсвеното от което има смисъл са третиранията и гледането за болести. Както и ако нещо е станало с майката и да се предотвратява роенето да не ти избяга пчелата. Кошерите са ДБ 10 рамки ...

    Относно стесняването пролетно време, това което съм видял ми харесва. Наистина пчелите не се разпределят равномерно по рамките на голям обем и малко пчели. Когато са стеснени ми изглеждат по-добре нещата и пилото е по-равномерно и тн ... Ама може и да си въобразявам.

    П.С - Почти забравих, друго нещо което направих тази година е да сложа капани за оси, бях забравил даже. Да видя какъв е резултата. Миналата година имаше нашествие на пчелен вълк и ми създаде проблеми. Но сега като гледам може би е излишно това което правя. Колкото и да бяха страшно много осите, бяха така само в едно слабо семейство. Другите не ги пипнаха, нямаше проблем. То може би вместо да ги трепя превантивно, да оставя и да видя наистина как са нещата.

  8. #3638
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Голяма работа е пророка не се удържа всичко му иде отръки
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      170
Размер:	217.9 KB
ID:	12044Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2.jpg
Прегледи:      169
Размер:	237.4 KB
ID:	12043

  9. #3639
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Днес се прибрах и погледнах капаните за оси. Там няма нито една пчела, има само мухи, мисля че един щършел и това е ... Оси никакви. Дали не е от времето, нямам идея .....
    Гледам нещо имам много малки по размери пчели, дали са млади или е някаква аномалия, не съм сигурен. Но имам много силен един кошер, който на 11 градуса в облачно време се изтрелва все едно има някаква голяма паша. Чак се почествам в момента ...

  10. #3640
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Голяма работа е пророка не се удържа всичко му иде отръки
    Обаче друго си е с помощник, нали? Еле па с тоя, няма удържане.
    Гого, снимките актуални ли са към датата, щото малко мънички ми се чинат тия доматки? Или пък мойте избързват?
    Като стана дума за избързване, в север-център въпреки хладното време, имам едно семейство което на 08.4. получи пълен 12р. магазин. За първи път слагам магазин толкова рано, но не се сетих за друг метод за охлаждане на страстите...То и за първи път имам и зимна смъртност, явно ще стане пчелар от мен

 

 
Страница 364 от 391 ПърваПърва ... 264314354362363364365366374 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •