Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 294 от 391 ПърваПърва ... 194244284292293294295296304344 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,931 до 2,940 от общо 3910
  1. #2931
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Добре си направил, но си пропуснал да го напишеш. Иначе са ти правилни възгледите за яйца и личинки. Аз съм вече за очила, /ама не слагам/ и почнах да не виждам има ли или няма яйца по килийките.
    И аз съм за очила. Ама откакто изчистих старите(черни) пити взех да виждам по-добре.

  2. #2932
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Малиии, ще мязам на франкенщайн с тях... Дали ще виждат през булото?
    Ще тестваме.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #2933
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Аз съм прочел поне 5 книги и още доста статии. Въпроса е че когато не практикуваш нещо или не си натрупал опита, забравяш това което пише. Гледал съм и доста видеа за майко производство и съм чел по темата, но какво от това. След като забравих някои основни неща. За мен важното е да предотвратям роенето , поне това което зависи от мен, понеже ми създава доста главоболия. Въпроса е че трябва да правя отводки, но пък после може да ги събирам. И по-добре така отколкото да гоня пчелите по дърветата. Знам предварително пашите какви са в района ми. Горе долу лека полека стават нещата. Сега знам че като се развие акацията и семействата са силни както се очертава, ако я удари дъжд, ще трябва да направя поне още една отводка.

    Трябва да се науча да правя още няколко неща, поне тези за които знам .. и да ги правя .. лека полека нещата ще станат. Аз искам да имам 5-6 кошера, проблема е че взеха да се увеличават по-бързо от очакваното. С работата не е толква зле, понеже мога да работя дистанционно, а пчелина ми е в двора на къщата. Просто трябваше да отида тези дни до офиса в София.

    Това ми стана като хоби, просто "наследих" един рояк и имах и кошери, които стояха. Засега гледам да спазвам основните правила за работа и чистота, както и профилактиката и наблюдението на заболяванията. Не го продавам този мед, понеже не съм регистриран официално пред властите, честно казано нямам и намерение да го правя. Освен това преди 2 години чух на едно място 3 лева на килограм това от прекупвач, и някак си и да имам 100 кг мед, по - добре да ги раздам. Но те хората май не ядат толкова мед, нищо че е толкова полезен.

    Доста мед означава 50 буркана затворени, това е доста мед за мен )) понеже не мога да го консумирам и след раздаването на познати, толкова хартиса

  4. #2934
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Аз не знам, обаче като сложиш втори плодник, с много празни пити, ще има ли време за акацията да се подготви ? Или то се стеснява по някакъв начин, така че горе и долу да има горе долу няколко пити ? Това което съм гледал е че се зарежда с основи и празни пити до горе. Обаче това кога ще се изгради и подготви за акацията ?
    Някъде прочетох,че имаш 10 _ак с 9 рамки запечатано пило --спокойно можеш да му сложиш втори корпус.Трябва само добре и правилно да подредиш пилото в двата корпуса.
    На другия ,с 7--8 рамки със запечатан също.Иначе ги изтърваш.
    П.П. Сега забелязах че пишеш "плодник с празни рамки"---не се слага с празни рамки.Има си начин на подреждане.
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 01.05.2022 в 20:59.

  5. #2935
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Днес се прибрах и побързах да направя преглед и неам нерви .. ) Не знам да се смея ли да плача. Отводката не е загубила никаква пчела както си я направих на 6 рамки си е идеална. Има запечатан маточник, който ми се стори доста добър на външен вид, кошера е спокоен и повече не съм го барал ....

    Обаче с другите си имам проблем , пълно е с пчели, а в същото време няма добър градеж. Може би проблема е че казах да сипват само по 300 мл сироп и то 1:1,5 ... Та тези основи са и кафеникави, явно няма никакво нектароотделяне в момента или е много слабо, не са изградили още напълно рамката. Значи 5 семейства ми градят маточни чашки, това е положението. Няма снесено в тях. 2 или 3 семейства на новите основи правят чашки.

    Дефакто тая отводка дето я направих, след 7 седмица се едно нищо не съм направил. Сега се чудя какво да правя и не знам ...

    Явно е трябвало да направя 2 отводки, а не само 1.

    Втори корпус нямам, че да ги правя тези магии. То и паша няма а пчели много . Сега се чудя и мая какво да правя. . Вие ми казахте вече, ама пак да питам .

    Да пробвам това "многомагазинно отглеждане", което един колега пусна статия. Аз съм го чел и в книгата на Любен Радоев.

  6. #2936
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Днес се прибрах и побързах да направя преглед и неам нерви .. ) Не знам да се смея ли да плача. Отводката не е загубила никаква пчела както си я направих на 6 рамки си е идеална. Има запечатан маточник, който ми се стори доста добър на външен вид, кошера е спокоен и повече не съм го барал ....

    Обаче с другите си имам проблем , пълно е с пчели, а в същото време няма добър градеж. Може би проблема е че казах да сипват само по 300 мл сироп и то 1:1,5 ... Та тези основи са и кафеникави, явно няма никакво нектароотделяне в момента или е много слабо, не са изградили още напълно рамката. Значи 5 семейства ми градят маточни чашки, това е положението. Няма снесено в тях. 2 или 3 семейства на новите основи правят чашки.

    Дефакто тая отводка дето я направих, след 7 седмица се едно нищо не съм направил. Сега се чудя какво да правя и не знам ...

    Явно е трябвало да направя 2 отводки, а не само 1.

    Втори корпус нямам, че да ги правя тези магии. То и паша няма а пчели много . Сега се чудя и мая какво да правя. . Вие ми казахте вече, ама пак да питам .

    Да пробвам това "многомагазинно отглеждане", което един колега пусна статия. Аз съм го чел и в книгата на Любен Радоев.
    Май много се притесняваш. Погледни ги ако можеш рано сутринта, тогава ще добиеш представа колко точно са пчелите. По една, или по две основи им сложи? Ако почти са изградили основа за 4-5дни без приток на нектар е нормално според мен. Погледни как са с прашеца, ако са задръстени отнеми. Моите(по-силните) от седмица са на прашецоуловител. Той също ги забавя...

  7. #2937
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Май много се притесняваш. Погледни ги ако можеш рано сутринта, тогава ще добиеш представа колко точно са пчелите. По една, или по две основи им сложи? Ако почти са изградили основа за 4-5дни без приток на нектар е нормално според мен. Погледни как са с прашеца, ако са задръстени отнеми. Моите(по-силните) от седмица са на прашецоуловител. Той също ги забавя...
    Ами има по една пита с прашец открит, което ми направи впечатление , на тези пити има и малко мед. . На едното семейство беше с 2 основи. Другите комбинирах с 1 полупразна пита и 1 основа. Най-силното семейство с 2те основи ги изгради толкова колкото и другите семества 1 основа. А пък питите изградени които им бях сложил са осеменени там където е имало свободно пространство.

    Прашец много има само на 1-2 семейства, даже не съм сигурен.

    Въпроса ми е защо строят маточни основи .. И има пчели .. Айде утре сутринта ще ги отворя пак да снимам и ще пусна снимка. Малко не ми се ще да ги ровя постоянно ама ..

    А имам и едно семейство което пак е с чашки, но от двете страни има по две пити с мед и прашец а другото е 6 пити с пило. И пак няма накъде да се развиват. Това е семейството с най-много мед.

  8. #2938
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    ...Въпроса ми е защо строят маточни основи .. И има пчели .. Айде утре сутринта ще ги отворя пак да снимам и ще пусна снимка. Малко не ми се ще да ги ровя постоянно ама ...
    Снимай, да видим какво гледаш, че има едни лъжливи чашки, на които не трябва да обръщаш внимание. А без инвентар /корпуси и магазини/ не е добре. Аз съм ползвал магазини за развитието и няма проблеми.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #2939
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Аз имам магазини, просто нямам корпуси. Това което мисля да направя утре е да ги пробвам на магазин. Ще снимам чашките , които са и на 5-те кошера, само да видя как да стане. Тъкмо утре ще е малко по-топло. а след 12-ти вече го дават хубаво време. А пък и после ще хващам гората.

    Като в магазина ще изтегля една пита с открито пило и на 14 дни ще подрязвам далака. Пише обаче в литературата да се издигнат 2, ама нещо не ми се ще. То хубаво ще слагам магазин, ама като гледам как прецъфтя всичко и няма почти никакъв нектар ...

  10. #2940
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Ето 2 видеа от днес. Единия по-дългия клип е на малко по - слаб кошер, не съм много убеден че беше правилно да му слагам магазин. Вижте какви ги свърших ако имате нерви и кажете. Друг по - неочакван проблем ми излезе. Шибаните магазини не са по мярка на моите кошери, явно кошерите са стари и не по стандарт, та миналата година ги препвавяхме, ама още бяха нови магазините. Сега какво стана е че са се раздули, знам ли та не пасват добре и както ще се види от видеото стана едно голямо лопане и тропане.
    Странно но тук акацията като много единични бройки, започва да забелва. Пускам и една снимка на фия и граха, колко са големи в момента.

    Както казах хем кошерите не са слаби, хем градежа почти го няма.

    На този клип се вижда едно от силните семейства и на основата има такава килийка..
    https://drive.google.com/file/d/1Eqf...ew?usp=sharing

    Този клип е на по слабия кошер и е по-дълъг, тук килийките са по-големи и на стари пити..
    https://drive.google.com/file/d/1Mgh...ew?usp=sharing

    А това пък е снимката
    https://drive.google.com/file/d/1Trn...ew?usp=sharing

    Може би на гугъл ще му трябва малко време да обработи видеата преди да може да се гледат.

 

 
Страница 294 от 391 ПърваПърва ... 194244284292293294295296304344 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •